U povodu tragičnog događaja u Osnovnoj školi Prečko iz Matice hrvatskih sindikata su poručili kako u znak pijeteta tri obrazovna sindikata – Sindikat hrvatskih učitelja, Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske u ponedjeljak u 18 sati u Zagrebu organiziraju mirni mimohod pod nazivom „Za sigurnu školu“.
Ruta mimohoda bit će od Učiteljskog doma (s Trga Republike Hrvatske) preko Frankopanske, Ilice, Trga bana Josipa Jelačića, Praške, Tesline i Massarykove ulice do Trga Republike Hrvatske.
- Pozivamo sve građane da se uključe u bilo kojoj etapi mimohoda, da ponesu svijeće te pokažu da je sigurnost u školama naš zajednički cilj, poručili su.
Predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić upozorio je kako je loptanje sa sigurnošću škola tipičan pokazatelj da se problem na taj način neće riješiti, piše Jutarnji list.
- Riječ je o problemu središnje prosvjetne administracije, ali i osnivača. Čini mi se pomalo neumjesno u ovoj situaciji govoriti o rješenjima. Više od 20 godina pokušavamo inicirati rješenje, a druga strana uvijek zna samo to da bilo što predloženo nije rješenje. Kada ih pitamo što onda jest rješenje, ne dobivamo nikakav odgovor. Tako je to uvijek bilo, kaže Stipić.
Naime, prije 20 godina školski su sindikati izašli pred ministarstvo sa setom različitih mjera koje treba poduzeti u cilju zaštite sigurnosti zaposlenika škola i učenika. Stipić tvrdi kako se gotovo ništa od toga nije prihvatilo, a stanje sigurnosti se pogoršavalo.
- Stanje u društvu je sve konfliktnije i u takvoj atmosferi ne možemo očekivati sigurne škole. Nužno je bilo poduzeti odgovarajuće mjere, a mi smo jedino poduzeli to da smo prestali zbrajati razbijene glave u školama, kaže Stipić, aludirajući na to da se nekada u Saboru podnosilo izvješće o sigurnosti škola, a sada ni to nemamo.
- Ispalo je da sindikati obrazovanja nepotrebno stvaraju problem gdje ga nema, zaključuje Stipić, po kojemu je tragedija od 20. prosinca toliko teška da nakon nje više ništa ne bi smjelo ostati isto. Na žalost, dodaje, nama se trebalo dogoditi veliko zlo da se pokrenemo, da ozbiljno shvatimo problem.
- Bojim se da bi ova tragedija mogla biti okidač, bilo za roditelje školaraca, njihove bake i djedove, zaposlenike škola ili bilo kojeg odgovornog građana. Valjda je jasno da bi svi trebali na neki način poslati poruku vladajućima da se mora nešto napraviti po pitanju sigurnosti naših odgojno-obrazovnih institucija. Masa treba pokazati stav, smatra Stipić.
Po riječima predsjednice Sindikata hrvatskih učitelja Sanje Šprem, nasilje u školama na žalost je sustavno, no ova situacija definitivno je dosad najgori slučaj koji se dogodio u hrvatskim školama.
- Probleme ne možemo trpati pod tepih, ne rješavati ih i moliti se da do ovakvih situacija neće doći. Kao sindikat, sustavno ukazujemo da je nasilja u školama sve više, inicirali smo tijekom mandata ministrice Blaženke Divjak donošenje akcijskog plana te željeli da se nakon toga donese i dokument na nacionalnoj razini, kao plan prevencije nasilja u školama.
Nažalost, bez obzira na kvalitetan rad radne skupine na akcijskom planu, taj dokument nikada nije zaživio, kaže Sanja Šprem, po kojoj ne može postojati samo jedno rješenje (poput zaštitara), potreban je sveobuhvatan pristup. Sama ploča na ulazu u školu na kojoj piše „mjesto nulte tolerancije na nasilje“ ne znači ama baš ništa, kaže Šprem, uz dodatak kako sindikat sustavno na to upozorava Ministarstvo.
- Hitno je potrebno pristupiti kreiranju nacionalnih dokumenata za prevenciju jer istraživanja ukazuju da je nasilja u školama sve više; da je ogroman postotak zaposlenika pretrpio neki vid nasilja na radnom mjestu te da je to rezultiralo nesigurnošću zaposlenika. Stoga ne čudi je sve više zaposlenika u školama nezadovoljno, a uvijek se pozivamo na onu ‘zadovoljan učitelj, zadovoljan učenik‘, rekla je.
Oglasili su se i iz Sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
- Kao građani, roditelji i zagovornici zaposlenih u obrazovanju i znanosti, šokirani smo današnjim činom nasilja i istinski suosjećamo sa žrtvama tragedije u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu i njihovim obiteljima. Nažalost, ovaj slučaj je tragičan dokaz zapostavljenosti i nebrige za sustav obrazovanja i pokazuje da vlast, ali i cijelo društvo, mora početi puno više pažnje posvećivati glasu onih koji već godinama upozoravaju na brojna negativna stanja i trendove u našim školama, a to su učitelji i nastavnici, navode u priopćenju u kojemu dodaju kako javni obrazovni sustav počiva na povjerenju građana u ustanove čija je osnovna briga dobrobit djece koju im svakodnevno povjeravamo s uvjerenjem da će ta djeca biti zbrinuta i sigurna.
- To povjerenje, koje je conditio sine qua non uzajamnog odnosa države i građana, danas je uzdrmano do temelja. Potrebna je hitna reakcija i jasan slijed konkretnih koraka kako bi se to povjerenje povratilo i ovakve tragične situacije u budućnosti prevenirale, poručili su.
Roditelji i prosvjetari diljem Hrvatske apeliraju na hitno uvođenje konkretnih mjera zaštite u školama. Tek rijetki gradovi, poput Zadra, osiguravaju svojim osnovnim školama financijska sredstva za zaštitare. Prosvjetari i roditelji učenika u ostalim dijelovima Hrvatske koje nemaju zaštitare, često niti kamere, kamoli detektore metala, kritiziraju činjenicu da prosvjetne vlasti nisu pronašle adekvatno rješenje za kontrolu ulaska i izlaska iz školskih zgrada.
Upitan o sigurnosti škola, ministar Fuchs je odgovorio da se o svemu razmišlja.
- Nakon tragedije u Beogradu Ministarstvo je uputilo dopis svim školama u Hrvatskoj o smjernicama intenzivnog sprečavanja ovakvih događaja, posebno s naglaskom na sigurnost. Ne postoji poseban propis da netko od zaštitarskih službi sjedi na portama u školama. To je ostalo u ingerencijama osnivača.
Osnivač po potrebi angažira zaštitarske službe na neko vrijeme. I ranije sam govorio o detektorima metala. Prolazak pregleda takvim detektorom traje bi pa bi ulaz djece u školu trajao satima. Ova škola ima i videonadzor, ali ni to nije spriječilo ovu osobu da uđe. Na porti je obično netko od tehničkog osoblja zadužen da tamo sjedi, rekao je ministar.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavu ministra komentirao je riječima kako u ovome trenutku nije primjereno igrati se s prebacivanjem odgovornosti.
– Bitno je da svi skupa sjednemo i poduzmemo korake, napravimo sve što je u našoj nadležnosti da se ovaj crni dan više nikada ne ponovi, ne samo u Zagrebu, nego nigdje u Hrvatskoj. Napravit ćemo sve što je potrebno da škole budu sigurna mjesta. Nema tih novaca, naglasio je Tomašević, koji su u pitanju za sigurnost zaposlenika škole i djece; nema tih resursa kojih bi bilo premalo da bi se ubuduće rizik sveo na nemoguće ili barem na minimum.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....