StoryEditorOCM
HrvatskaSVE POSKUPLJUJE

Struja će od početka studenog biti skuplja. Evo koliko ćete dodatnih eura trebati odvojiti za mjesečne račune

Piše Vijesti SD
17. listopada 2024. - 18:08

Prosječnom hrvatskom kućanstvu će mjesečni računi za struju od 1. studenog poskupjeti dva i pol eura, a od siječnja za dodatnih 60-ak centi. Najavila je to Vlada još u rujnu, kad je premijer Andrej Plenković kazao da se energetske mjere od sljedećeg mjeseca malo ublažuju. To donosi poskupljenje električne energije od 6,5 posto još ove godine, a onda još dodatnih 3,5 posto od početka 2025. godine piše Večernji list

Hrvati 10-postotno poskupljenje struje mogu  očekivati od siječnja. Novinarka Večernjeg lista izračunala je koliko dodatnih eura će to koštati. 

U izračun su uvrstili Bijelu i Plavu jer su upravo to najčešće HEP-ove tarife koje koriste kućanstva u Hrvatskoj, s tim da Bijela prednjači. To je ona koja razlikuje "noćnu" i "dnevnu" struju, dok je u Plavoj tijekom čitavog dana cijena kilovatsata ista. Sve tarife pojeftinile su lani na proljeće, kad je Vlada donijela Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije, pa onda još na jesen, kad se Uredba "pofriškala". Trenutačna cijena kilovatsata u Plavoj tarifi jest 0,079 eura, u Bijeloj je dnevna struja 0,085, a noćna 0,041 eura, s tim da navedene cijene vrijede još ovog mjeseca.

image
Duje Klarić/Cropix/Cropix

Od 1. studenog cijena kilovatsata u Plavoj tarifi bit će 0,09 eura, dok će u Bijeloj dnevna struja biti 0,095 eura po kilovatsatu, a noćna 0,047. Večernji je na cijene dodao PDV, a budući da prosječno hrvatsko kućanstvo mjesečno potroši između 200 i 300 kilovatsati električne energije, kao referentnu potrošnju uzeli su vrijednost koja je "na pola puta"; 250 kilovatsati.

U Plavoj tarifi još ovog mjeseca struju će Hrvati platiti 19,75 eura, dok će od sljedećeg mjeseca račun za električnu energiju narasti na 22,50 eura. Što se Bijele tarife tiče, dnevna struja sad košta 21,25 eura, noćna 10,25, dok će od 1. studenog dnevna biti 23,75, a noćna 11,75. U Plavoj je tarifi razlika 2,75 eura, dok je u Bijeloj 2,5 eura, ali samo ako se električna energija koristi isključivo danju. Ono što je dobra vijest jest da će od studenog vrijediti i zimsko računanje utrošene električne energije jer se pomiče sat, što znači da će "noćna" struja krenuti od 21 do sedam ujutro, tako da će se moći uštedjeti i tako da se mašina za robu, perilica suđa te ostali kućanski aparati, koji rade po nekoliko sati u komadu, pale navečer.

Ono što je među energetskim mjerama ostalo i što se mijenjalo nije jest kategorija ugroženog kupca energenata. Više od 88 tisuća osoba i dalje će imati pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije.

 - Mjesečna naknada nastavak je mjere iz prethodnih paketa pomoći građanima te od 1. listopada 2024. iznosi 70 eura. Ukupna vrijednost mjere je 24 milijuna eura, a trajat će do 31. ožujka 2025. - objavili su ranije iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Pojasnili su i tko sve ima status ugroženog kupca energenata.

image
Paun Paunović/Cropix/Cropix

- Korisnici osobne invalidnine, prava na inkluzivni dodatak I., II. ili III. razine, zajamčene minimalne naknade, nacionalne naknade za starije osobe, novčane naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i civilne stradalnike iz Domovinskog rata. Korisnici zajamčene minimalne naknade i dalje će imati pravo na naknadu troškova stanovanja, komunalne naknade, grijanja i vodne usluge - rekli su u Ministarstvu.

Naknada za ublažavanje porasta troškova energije predviđena je i za pružatelje socijalnih usluga i udomitelje.

- Pružateljima socijalnih usluga, organiziranog stanovanja i boravka mjesečno će se, ovisno o broju korisnika, isplatiti od 140 do 540 eura, dok će se pružateljima usluge pomoći u kući - aktivnost priprema i dostava obroka, biti isplaćeno 80 eura mjesečno, a pružateljima usluge smještaja u udomiteljskoj obitelji 70 eura mjesečno. Mjerom je obuhvaćeno više od 500 pružatelja usluga i oko 2,500 udomiteljskih obitelji, a vrijednost mjere iznosi 2 milijuna eura i trajat će od 1. listopada 2024. do 31. ožujka 2025. - kazali su u Ministarstvu.

Od sljedećeg mjeseca "gore" bi trebao ići i plin, ali koliko, to ovisi o opskrbljivačima u javnoj usluzi ili, pak, onim komercijalnima, tko se na njih odlučio. Opći izračun u ovom je slučaju gotovo nemoguć jer na svakom je području Hrvatske drugi opskrbljivač, a neki komercijalni, poput Gradske plinare Zagreb - Opskrbe, potrošačima su ponudili niže cijene od onih koje su imali dosad.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. listopad 2024 18:10