StoryEditorOCM
HrvatskaHRVOJE MANDIĆ

Objavljeno englesko izdanje knjige o hercegovačkim fratrima u ratu: Franjevci su za Tita bili ‘legitimni vojni cilj‘

Piše Ivan Ugrin
12. travnja 2024. - 13:08
Dr.sc. Hrvoje Mandić, doktorirao je na temu Hercegovačke franjevačke provincije u ratu i poraćuDaniel Rodriguez Kargacin/

Englesko izdanje knjige povjesničara Hrvoja Mandića "Hercegovačka franjevačka provincija u Drugom svjetskom ratu i poraću" (Herzegovinian Franciscan Province during and after the Second World War) objavila je zagrebačka nakladna kuća Despot infinitus. Knjiga je proširena doktorska disertacija, a hrvatsko izdanje objavljeno je 2021. godine.

Recenzent knjige britanski povjesničar Robin Harris ocijenio je kako Hrvoje Mandić nudi analizu temeljenu na dubokom i opsežnom istraživanju tijekom niza godina kroz svu dostupnu dokumentaciju i druge iskaze.

Harrisova recenzija

Knjiga je, smatra, od iznimne važnosti za okolnosti ubojstva franjevaca na Širokom Brijegu u veljači 1945. godine. Ona razotkriva propagandu koja se naknadno usredotočila na ove i druge slične epizode, a koja se još uvijek ponavlja kao da je činjenica u zapadnoj historiografiji, napomenuo je Harris.

image

Mandićeva knjiga

Naglasio je kako autor istražuje puno više od samih događaja. Stavlja ih u širi kontekst – kako djelovanja hercegovačkih franjevaca u razdoblju Drugog svjetskog rata, tako i ciljeva partizanske/komunističke partije na ovim prostorima te borbe s Katoličkom crkvom, istaknuo je recenzent. Riječ je, smatra, o velikom doprinosu ne samo povijesti franjevaca i povijesti Bosne i Hercegovine, nego i povijesti Hrvata kao naroda.

Historiografija na engleskom jeziku o ulogama i iskustvima Hrvatske i Katoličke crkve u ratnom i poratnom razdoblju često je nedostatna i pristrana. Glavni razlog tome je upravo nedostatak dobre prevedene moderne historiografije na hrvatskom jeziku. Vrlo često prevladavaju stari radovi, puni predrasuda. Oni su također često potkrijepljeni površnim procjenama nestručnjaka, koji tvrde da imaju stručnost koju ne posjeduju. Zapadni znanstvenici moraju imati pristup istini, a da se pritom ne muče s učenjem hrvatskog jezika.

Nakladnik napominje kako u hrvatskoj historiografiji do ove knjige nikad nije objavljena cjelovita sinteza o Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji u Drugome svjetskome ratu i poraću, iako je posebice u Bosni i Hercegovini kvalitetno postavljen istraživački temelj, iskoristiv za proučavanje povijesti Hercegovačke franjevačke provincije u razdoblju od 1941. do 1945. godine.

Knjiga ima 317 stranica, podijeljena je na 20 poglavlja, a na engleski su je preveli Anđelka Raguž i Duško Čondić.

Hrvoje Mandić rođen je 1987. u Mostaru. Na Fakultetu hrvatskih studija doktorirao je 2020. na temu Hercegovačka franjevačka provincija u Drugom svjetskom ratu i poraću. Zaposlen je u Središnjem uredu za arhivsku građu Sveučilišta u Zagrebu.

Praksa na Bleiburgu

- Za jugoslavenski komunistički partijski i vojni vrh na čelu s Josipom Brozom Titom, od kojega je dolazila svaka vojna i politička zapovijed, franjevački samostan u Širokome Brijegu i Hercegovačka franjevačka provincija općenito bili su "legitimni vojni cilj" jer se radilo o ideološkom neprijatelju kojega se moralo odnosno trebalo uništiti. Pokolji katoličkih svećenika pred kraj Drugoga svjetskoga rata nipošto nisu bila slučajna i sporadična pojava, premda je bilo i takvih. Najčešće su bila planirana i praćena žestokom komunističkom promidžbom. Takva se praksa revolucionarne borbe sastojala od metode razdvajanja i ubojstava, i ta je metoda primjenjivana od rujna i listopada 1944., osobito u Dalmaciji i Hercegovini. Partizani su usavršili, i mjesecima kasnije primijenili istu praksu na Bleiburgu i križnim putevima tako što su u proljeće i ljeto 1945. godine ubili na desetke tisuća poraženih vojnika i civila, kazao je o svome djelu povjesničar Hrvoje Mandić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. studeni 2024 11:08