„Neka nas ova tišina prisjeti zašto smo danas ovdje. Tu smo da se borimo za sigurniju budućnost naše djece i svih koji sudjeluju u njihovom obrazovanju”, prosvjednicima se obratila organizatorica prosvjeda Lucija Budinski nakon početne minute šutnje.
Protokol koji govori o pooštrenju mjera zaštite unutar dječjih institucija svoj službeni početak nije ni vidio, a kritike su već krenule. Kao što je i bilo najavljeno, na glavnom su se zagrebačkom trgu okupili prosvjednici zahtijevajući promjene u donesenim mjerama i generalnom sustavu, piše Jutarnji.
„Tražimo uvođenje zaštitara u sve škole i vrtiće, postavljanje nadzornih kamera na svim ključnim točkama i njihovo održavanje, sigurnosna vrata na šifre ili kartice te uvođenje panik tipki za sve djelatnike. Konačno, očekujemo redovite ophodnje policije u blizini odgojno-obrazovnih institucija i ograđivanje dvorišta svake škole i vrtića” navodi Budinski kao početne zahtjeve prosvjeda.
Pod fizičke mjere još navode i video-analitičke kamere za prepoznavanje sumnjivog ponašanja, postavljanje jedne osobe na razini ustanove koja će biti zadužena i odgovorna za svaki aspekt sigurnosti te dodavanje sigurnosne sobe na svakom katu opremljene komunikacijskom opremom.
„Sigurnost škola i vrtića ne smije biti privilegija, nego osnovno pravo svakoga” nastavlja Budinski „Ipak, ne smijemo zaboraviti da sigurnost nije samo fizička prisutnost zaštitnih mjera, ona mora uključivati i edukaciju, prevenciju i svijest o potencijalnih rizicima.” Osim fizičkih mjera, organizatori napominju i važnost edukacija i sigurnosnih vježbi za sve škole i vrtiće koje bi se organizirale minimalno jedanput godišnje.
Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama donesen je 2. siječnja kao odgovor na napad u OŠ Prečko koji se dogodio krajem prošle godine. Fokus Protokola je na kontroli i nadzoru pri ulasku i izlasku iz školskih ustanova te pojačavanju sigurnosti učenika i djelatnika. Nalaže se zaključavanje vrata, uvođenje zaštitara i edukacija o mogućim opasnostima učenika i djelatnika. Organizatori su prosvjeda istaknuli su i potrebu za pojačavanjem dostupnosti pomoći pri održavanju mentalnog zdravlja.
„Nužno je osigurati dostupnost psihologa u svim vrtićima i školama, uvesti stavove psihologije s kojima bi se djecu učilo kako se nositi s izazovima i traumama. Potrebno je organizirati redovite radionice za roditelje, nastavnike i učenike kako bi zajedno stvorili sigurno okruženje puno podrške” naglašavaju.
Na primjeru tragedije u Prečkom organizatori su pozvali na bolje povezivanje zdravstvenog i školskog sustava, kritizirajući tadašnje odluke.
„Ministar znanosti i obrazovanja mora preuzeti odgovornost za ove propuste. Ako nije bio u stanju poduzeti potrebne mjere i osigurati sigurnost djece i djelatnika svoje države, vrijeme je da istupi s ove funkcije.” izjavili su.
Organizatori smatraju kako je veliki propust svega što je dosad doneseno to što se ne radi o zakonu, već o protokolu, za koje smatraju da se lako zaborave i zapuste.
„Želimo da se naši zahtjevi uvrste u novi Zakon o zaštiti odgojno-obrazovnih ustanova” objasnila je Budinski pritom spominjući Zakon o zaštiti novčarskih institucija kao dobar predložak za novi zakon.
Naglasak su stavili i na međuodnose unutar školskog sustava. Smatraju da postoji potreba za izgradnjom boljih odnosa između učenika i učitelja, ali i roditelja i učitelja. Potiču uvođenje radionica i predavanja s ciljem kreiranja povjerenja i uvažavanja u odgojno-obrazovnim zajednicama.
„Smatramo da bi se svim djelatnicima odgojno-obrazovnih institucija treba dodijeliti status službene osobe, čime bi im se omogućilo veće pravo zaštite i strože sankcioniranje napad ili prijetnji usmjerenih prema njima.” dodali su.
„Pozivamo nadležne institucije da hitno razmotre ove prijedloge i poduzmu potrebne korake kako bi se osigurala adekvatna zaštita u svim odgojno-obrazovnim ustanovama” izjavili su za kraj.
Ipak, nakon ogromnog broja koji smo vidjeli za vrijeme mimohoda u prosincu, danas je na Trgu bilo samo pedesetak ljudi, a neki su se tamo našli i slučajno. O čemu je riječ?
„Ne znam, ali sam jako razočarana. Očekivala sam da će se puno više ljudi pokazati. Valjda nisu vidjeli promjenu datuma. To mi jedino ima smisla” govori nam jedna djevojka koja je bila na prosvjedu „Mislim da je ovo jako važna tema, ne razumijem gdje su svi.”
„Vjerujem da ih je dosta zadovoljno s Protokolom, zato nisu došli. Po meni to nije dosta. Sad je krenulo, prestat će se pričati o tome već za par mjeseci, a da ne pričam za par godina.” rekao je jedan prosvjednik „Ne smijemo stati dok klinci nisu sigurni.”
„Došla sam zato što se zgrožavam na sve što se dogodilo sada i u Srbiji prije godinu dana. To su djeca i samo sam jako razočarana i tužna i ljuta na sustav. Ne mogu vjerovat što se događa.” govori nam jedna djevojka, „Kao prvo mislim da treba puno više educirati djecu o tome kako se ponašati, treba se veća pažnja obraćati na osjećaje djece. Treba se više brinuti o mentalnom zdravlju. Mislim da je Protokol dobar plus, ali mislim da se puno više treba fokusirati na mentalno zdravlje i djece i odraslih.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....