Nakon noći provedene na policiji, Luka Burazer i Eugen Travalja, osnivač i prokurist tvrtke BitLucky, te Burazerova zaručnica, Vedrana Golušin, tajnica u tvrtki, jučer ujutro privedeni su na ispitivanje na Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci, a poslijepodne i pred suca istrage Županijskog suda u Rijeci.
Kako je istaknuto na izvanrednoj konferenciji za novinare Policijske uprave primorske, sumnjiči ih se da su prijevarom, dovodeći klijente u zabludu vezanu uz trgovinu kriptovalutama, oštetili najmanje 800 osoba za iznos od najmanje 18 i pol milijuna eura, piše Jutarnji list.
Policija za Lukom Burazerom i Eugenom Travaljom nikada nije raspisala tjeralicu, a uhićeni su u utorak ujutro na adresama na kojima su bili prijavljeni, rečeno je na konferenciji za novinare. Kako su naveli u PU primorskoj, provodilo se višemjesečno vrlo složeno kriminalističko istraživanje te su Burazer, Travulja i Golušin uhićeni kada je utvrđena osnovana sumnja za veći broj kaznenih djela prijevare. S obzirom na to da tjeralice nije bilo, što se tiče policije, ekipa iz BitLuckyja ni nije bila u bijegu, tako da se nije ni istraživalo jesu li napuštali zemlju.
Po nalogu suca istrage Županijskog suda u Rijeci, obavljene su pretrage doma i osobnih vozila osumnjičenih te su oduzeta stolna i prijenosna računala, različita informatička oprema, mobiteli i dokumentacija koja se dovodi u vezu s ovim kaznenim djelima, rekli su u policiji. Voditeljica Službe općeg kriminaliteta Blaženka Ćaćić novinarima je rekla da osumnjičenici policiji nisu prijavili nikakve prijetnje, tako da se nije smatralo da im je život ugrožen.
Na konferenciji za novinare rečeno je da su osumnjičenici veći broj prijevara izvršili od travnja 2018. do svibnja ove godine. Sumnjiči ih se da su tvrtku osnovali s namjerom da klijente dovedu u zabludu, a kako bi održavali tu zabludu, povremeno su im isplaćivali dio novca.
- Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da su u cilju pribavljanja protupravne imovinske koristi za sebe i bliske osobe, lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica doveli i održavali u zabludi veći broj klijenata-investitora svoje tvrtke. Iako tvrtka nije bila registrirana za obavljanje djelatnosti razmjene virtualnih i fiducijarnih valuta te skrbničkih usluga novčanika, pružanja usluga kod kupnje i prodaje robe na tržištu kriptovaluta, s oštećenima su sklapali investicijske ugovore na vrijeme od godine dana te ih navodili da na štetu svoje imovine, na veći broj kripto adresa različitih kripto mjenjačnica, kao i na korisničke račune osumnjičenih, a ne tvrtke s kojom su sklopili ugovor, obavljaju transakcije na prethodno dogovorene iznose određenih kriptovaluta - ispričao je voditelj Kriminalističko-obavještajne službe Željko Fagnjen.
Istaknuo je i da su osumnjičenici, znajući da to nije istina, klijentima putem elektroničke pošte te potom od lipnja 2021., putem aplikacije, lažno prikazivali da su ostvarili veće prihode i veću dobit. Istraga je pokazala da su kriptovalute koje su dobili od oštećenika slali na druge nepoznate adrese i kripto mjenjačnice te ih trošili za osobne potrebe, podizanje gotovine na bankomatima, ali i za klađenje.
Kriminalistička istraga se nastavlja, a policija još nije utvrdila gdje su kriptovalute klijenata i postoji li novac još uopće. Za sada je protiv BitLuckyja podneseno oko 250 kaznenih prijava pojedinaca, a broj oštećenih je najmanje 800. Pojedinačni ulozi koji su nestali kreću se od nekoliko tisuća do nekoliko stotina tisuća eura, rečeno je na konferenciji za novinare PU primorske.
Andrej Bašović, odvjetnik koji zastupa oko 170 oštećenih ulagača u tvrtku BitLucky, kaže da su njegovi klijenti zadovoljni uhićenjem.
- To su prvi vidljivi tragovi prema kojima se oni mogu nadati povratu barem dijela izgubljenih sredstava, možda i većeg nego što su se nadali. Izvidi su bili tajni, o cijelom postupku se nije smjelo govoriti - rekao je Bašović za Jutarnji list.
Kaže da su osumnjičenici s klijentima sklapali fiktivne ugovore koji nisu odražavali narav posla.
- Čim ugovor ne odražava narav posla, to ukazuje na prijevarnu namjeru koju su osumnjičenici imali prema oštećenicima - izjavio je Bašović, ističući da se postojanje prijevare tek treba dokazati.
"Od imovine imam jedino jedno zemljište od 1000 kvadrata. Nikakve druge imovine nemam." Izjavio je to istražiteljima suvlasnik riječke tvrtke za trgovanje kriptovalatuma BitLucky Luka Burazer, koji je u utorak uhićen.
Budući da je jedno od glavnih pitanja koje se postavlja ono hoće li se ulagači, od kojih su neki preko BitLuckyja uložili i više stotina tisuća eura, moći naplatiti od imovine Burazera i Travalje, prema njegovoj obrani vidljivo je da iz one poznate imovine - neće. Burazer se također, kako neslužbeno doznajemo, odlučio na obranu šutnjom, a policija i državno odvjetništvo će u daljenjem tijeku istrage pokušati utvrditi gdje je završio novac ulagača te ima li ga još uopće.
O krahu BitLuckyja, koji je usprkos činjenici da uopće nije imao dozvolu za trgovanje kriptovalutama, bio jedna od većih hrvatskih tvrtki za tu djelatnost prvi put se čulo u svibnju ove godine, kada je Burazer ulagačima poslao uznemirujući mail.
"Poštovani klijenti, nizom loših trejdova i odluka, nažalost, doveo sam stanje firme u kriznu situaciju. U sljedećim danima ćemo imati više informacija".
Među ulagačima je nastala panika koja se vrlo brzo pretvorila u optužbe za vjerojatno najveću prevaru u trgovanju kriptovalutama u državi, a te tvrdnje pogotovo je potkrijepila činjenica da su Burazer i Travalja, nakon navednenoga e-maila prekinuli svaku komunikaciju s ulagačima s kojima su inače godina komunicirali na dnevnoj bazi, te nije dugo trebalo čekati da ulagači, od kojih su neki navodno uložili i više stotina tisuća eura, počnu masovno podnositi kaznene prijave.
Krajem svibnja priču o krahu BitLuckya objavio je portal Kriptovijesti, a tada se spekuliralo da je iznos novca koji su ulagači izgubili prelazi 70 milijuna eura.
"To je još i konzervativna procjena. Prema našim informacijama, oštećeno je najmanje 700 do 800 ljudi. Izgleda da trećina klijenata još i ne zna vijest da je tvrtka krahirala", rekli su nam tada iz uredništva Kriptovijesti. Treba pojasniti da je iznos koji se sada inkriminira Burazeru i Travalji, 18,5 milijuna eura temelji na kaznenim prijavama samo oko 250 ulagača, te nije isključeno da će iznos rasti.
Poslovni je model BitLuckyja bio jednostavan. Klijenti su Burazeru davali novac, a on bi taj novac dalje ulagao u kriptovalute. Najmanji je ulog, doznajemo, bio oko 15.000 kuna, ali navodno je bilo i klijenata koji su ulagali do 700.000 eura kod Burazera. On je ulagačima obećavao 5 do 25 posto mjesečne dobiti. Za to je uzimao proviziju od 20 do 40 posto.
Međutim, u svibnju ove godine svi snovi ulagača o zaradi na kriptovalutama počeli su se topiti, a priče očajnih ulagača, od kojih su neki u BitLucky uložili životne ušteđevine počeli su puniti medije.
"Svi smo bili opčinjeni Lukom, u toj našoj kriptozajednici smatrali smo ga genijalcem. Ništa nam nije bilo sumnjivo jer se činilo da on ne može pogriješiti. Djelovao je kao da je pun samopouzdanja, imao je taj bahati nastup, kao da sve zna, kao da nam on daje priliku da nešto zaradimo, radi uslugu. U taj krug ulagača nije se ni moglo ući bez preporuke, to je djelovalo kao nešto ekskluzivno, prilika koja se ne propušta. Eugen je obnovio kuću, imao je novi auto, barku, Luka je više bio za sport, bio je u Kataru na Svjetskom prvenstvu, imao je ložu na stadionu... Činilo se da im jako dobro ide. Ove godine poslao je, recimo, mail da se sprema nešto veliko, da je najmanji ulog 20.000 eura i da imamo tri dana za to ulaganje, sve po preporuci, nije tu mogao bilo tko ući. Ima ljudi koji su dizali kredite da bi uopće došli u priliku uložiti kod njih - izjavio je za Jutarnji list u rujnu jedan od ulagača.
U srpnju ove godine Jutarnji list je jedini u državi uspio stupiti u kontakt s Burazerom koji nam se, nakon nekoliko rundi pregovora, javio putem posrednika s nepoznate lokacije te demantirao optužbe vjerovnika da se radilo o prevari. Premda je rekao da se ne krije od institucija, svoju lokaciju nije želio otkriti jer se, kako je rekao, boji za sigurnost sebe i svoje obitelji te je zaprimio niz prijetnji ulagača. "Krah je, nažalost, uslijedio nakon nepovoljnog stanja i kretanja na tržištu. Nismo jamčili profite, svi su to znali, nije moguće predvidjeti svako kretanje tržišta, posao kojim smo se bavili bio je visokorizičan.
Sve floskule o tome kako se Bitlucky nije bavio trgovanjem kriptovalutama ne želim uopće komentirati, postoje stotine sati privatnih videomaterijala unatrag pet godina na našem YouTube kanalu koji su klijenti dobivali na tjednoj i mjesečnoj bazi.
Upravo će se iz tih materijala vidjeti prava istina za sve one koji tvrde suprotno, osim što postoje pažljive i točne analize, naši su se klijenti i općenito educirali videoanalizama, cilj je bio probuditi svijest vezanu za blockchain tehnologiju i kriptovalute, a prvenstveno za bitcoin kako sam to ranije naveo", odgovorio je Burazer na pitanja Jutarnjeg lista, no na potpitanja nije pristao.
Sada, pola godine nakon kraha tvrtke, Burazer i Travalja moraju se suočiti s vrlo ozbiljnim optužbama. Stotine njihovih ulagača, premda svi pozdravljaju jučerašnju akciju policije, i dalje čeka teška i vrlo neizvjesna borba u kojoj se nadaju povratiti barem dio svoga uloženog novca.