StoryEditorOCM
Biznis‘sa strane‘

Mislite da ne možete uštedjeti veći novac? Evo kako to možete samo s jednim eurom dnevno, iznos nije zanemariv

Piše Vijesti SD
25. studenog 2024. - 10:38

Ako itko zna štedjeti onda su to Nijemci. U prosjeku svatko godišnje uštedi 280 eura, što statistički odgovara stopi štednje od 11,1 posto, pišu njemački mediji. Ljudi su svoj sitniš stavljali u prave kasice. A danas?

Iako se štedno ponašanje s vremenom promijenilo prema online planovima štednje, kasice su još uvijek popularne, piše Fenix magazin. 

Ako godinu dana svaki dan u kasicu ubacite euro, brzo možete izračunati koliko ćete na kraju dobiti. Ako to možete činiti nekoliko godina bez trošenja novca, možete čak i umnožiti vrijednost svoje ušteđevine vrlo jednostavnom metodom.

Koji iznos možete očekivati nakon 50 godina štednje?

Ne postoji pravilo u kojoj dobi treba početi štedjeti. Mališani to uglavnom nauče već u osnovnoškolskoj dobi kada od roditelja i baka i djedova na dar dobiju koji euro i ponosno ga stave u svoj prvi novčanik.

Prema preporuci ureda za skrb o mladima, mladi od 12 do oko 15 godina dobivaju između 21 i 39 eura džeparca – u prosjeku oko jedan euro dnevno. Ako ga ne potrošite, mogli biste ga staviti i u kasicu.

Dakle, počnimo s izračunom kao da imate 15 godina i pretpostavimo da od ovog trenutka pa sve do odlaska u mirovinu sa 65 godina u vašu štednu kasicu ide jedan euro svaki dan.

U 50 godina ušteda iznosi 18.250 eura (365 dana puta 1 euro puta 50 godina).

image
Thomas Trutschel/Dpa Picture-alliance Via Afp

50 godina ETF štednje

Budući da novac u kasici prasici, kao i novac na tekućem računu, tijekom godina zbog inflacije gubi vrijednost, treba ga uložiti što ranije.

Ako imate 50 godina, možete povećati svoj novac kroz dugo vremensko razdoblje. Možete ušteđeni novac početkom svake nove godine izvaditi iz štedne kasice i jednokratno ulažiti u štedni plan ETF-a.

Uz godišnji plan štednje u ETF-u s prosječnim prinosom od šest posto godišnje, vaših 18.250 eura postat će 112.330 eura nakon 50 godina.

Dobit (bez naknada, tekućih troškova i poreza) iznosi oko 94.080 eura.

Ovo se događa kada svaki dan uštedite dva eura

Računica s dva ušteđena eura jednostavna je i prilično brza.

Umjesto 365 eura, svake godine u štednu kasicu sjedne dvostruko više, točnije 730 eura. U razdoblju od 50 godina to iznosi 36.500 eura.

Stvari ponovno postaju zanimljive ako novac uložite u štedni plan s dioničkim ETF-om, na primjer.

Zahvaljujući učinku složenih kamata, vaša imovina raste gotovo sama od sebe.

Uz godišnji plan štednje u ETF-u s prosječnim povratom od šest posto godišnje, vaših 36.500 eura postat će 224.661 euro nakon 50 godina.

Dobit (bez naknada, tekućih troškova i poreza) iznosi oko 188.161 eura.

Važno je imati na umu kako alternativni oblici ulaganja kao što su dionice, fondovi ili obveznice također bolje čine za vaš novac nego kasica ili tekući račun.

Što su ETF fondovi?
 

ETF fondovi su način investiranja u stotine do tisuće kompanija odjednom. Kada kupite ETF, ne morate gubiti vrijeme prateći dionice određenih kompanija i neprestano ih kupujući i prodajući, piše Finax

To se zove „pasivno investiranje“.

ETF fondovi ne traže određene investicije, već investiraju u cijelo tržište. Kupuju na stotine do tisuće dionica i obveznica. Na taj način šire rizik i značajno ga smanjuju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. studeni 2024 10:41