StoryEditor
Biznis‘GLAS PODUZETNIKA’

Maruša Stamać: HDZ nije odgovorio, a SDP i HNS žele parafiskalne namete

Piše Sanja Stapić
19. svibnja 2020. - 23:21
Ante Čizmić/Hanza media

Na zahtjev udruge “Glas poduzetnika” političkim strankama da se formalno obvežu na radikalne reforme u poreznoj politici, ukidanje parafiskalnih nameta, osiguranje transparentnosti javnih financija, smanjivanje rashodovne strane proračuna konkretnim mjerama, reformiranje pravosuđa i redefiniranje uloge Državnog inspektorata odgovorilo je 12 stranaka, ali ne i najveća HDZ, kao ni BM365 (Milan Bandić), IDS i Reformisti.

O tom zahtjevu i odgovorima stranaka, razgovarali smo s Marušom Stamać, koordinatoricom udruge “Glas poduzetnika” koja okuplja više od 100.000 poduzetnika, obrtnika, samozaposlenih i zaposlenika privatnog sektora.

HDZ je mogao napraviti reforme

Vladajuća stranka nije odgovorila na zahtjev, kažete da je to očekivano. Zbog čega je to očekivano?

– Nadali smo se da će i oni odgovoriti, ali smo očekivali da neće. Budući da su na vlasti i da smo im već prije uputili neke od ovih zahtjeva, oni su već mogli napraviti reforme, imali su mnogo prilika napraviti promjene i učiniti neku od ovih stvari za koje se mi zalažemo.
Njima očito odgovara status quo, njima reforme nisu cilj. Da su im reforme cilj, već bi ih odavno napravili. Izostanak odgovora HDZ-a za nas nije bilo nikakvo iznenađenje.

HDZ nije jedina stranka koja nije odgovorila?

– Nisu odgovorili IDS, Reformisti i Stranka Milana Bandića dok nam je odgovorilo ostalih 12 stranaka kojima smo uputili poziv. Pozitivan odgovor u cijelosti smo dobili od stranaka Domovinski pokret, MOST, Fokus, HSLS, Pametno, Stranka Ivana Pernara, Stranka s imenom i prezimenom i Živi zid, dok smo neodređeni odgovor dobili od SDSS-a.

SDP-ovih 11 stranica

Kakav neodređen odgovor?

–​ Milorad Pupovac je poslao generalni e-mail u kojem je napisao da podržava poduzetničke aktivnosti i inicijative, ali nije konkretno odgovorio na naše zahtjeve.
Odgovor smo dobili u 5 do 12 i od Davora Bernardića u ime SDP-a i Restart koalicije u kojem se slažu samo s dva naša zahtjeva u cijelosti, onaj za jakom poreznom reformom i za redefiniranje uloge Državnog inspektorata.
S ostalim zahtjevima se djelomično slažu, poslali su nam opsežan dokument na 11 stranica s odredbama svog programa koji se odnosi na neke od tema naših zahtjeva.

Čuvali su se konkretnih odgovora?

– Tako je, nisu se obvezali za četiri zahtjeva. Odgovorio nam je i HNS, oni se slažu s pet naših zahtjeva izuzev ukidanja parafiskalnih nameta, s tim se ne slažu.

Čini se da je baš zahtjev za ukidanjem parafiskalnih nameta dobio najviše odgovora koji upućuju da stranke nisu baš za to?

– HNS i SDP Restart koalicija nisu za to, a kako smo već istupili prema vladajućim sa zahtjevom za ukidanjem parafiskalnih nameta na koji oni nisu reagirali, očito je da se ni oni ne slažu s tim. Možemo, stoga, reći da mnoge velike stranke nisu za ukidanje parafiskalnih nameta za što se mi svim silama zalažemo. Mislimo da je nužno ukidanje članarine u komorama i zajednicama i ujedno smatramo da na taj način nije dobro ubirati namete od poduzetnika.
Trebalo bi na sasvim drukčiji način organizirati financiranja. Imamo pravu šumu parafiskalnih nameta u kojoj se poduzetnici često i ne snalaze.

Ljudi trebaju znati što stranke nude

Ovaj poziv strankama i njihovi odgovori trebali bi biti putokaz članovima udruge i ostalim poduzetnicima za glasanje?

– Naši zahtjevi ne tiču se samo poduzetnika i zaposlenih u privatnom sektoru nego i svih ljudi u Hrvatskoj. Birači, pogotovo članovi naše udruge, trebaju znati što stranke koje pretendiraju izvršnoj i zakonodavnoj vlasti misle o pitanjima koja su u fokusu i za koja želimo da se što prije riješe, kako bi se olakšalo poslovanje i egzistencija više od milijun ljudi koji rade u privatnom sektoru.
Ali ne samo njih, rješavanje ovih pitanja utjecalo bi i na sve ljude u Hrvatskoj, zato mislimo da građani moraju znati koje stranke podržavaju reforme te sukladno tome donijeti odluku o tome kako će glasati na izborima.

U predizborno vrijeme svi obećavaju brda i dolina, skloni su i obvezati se, a poslije izbora obično se pjeva druga pjesma...

– Naravno da se uvijek postavlja pitanje možemo li vjerovati političarima. To je pitanje uvijek otvoreno. Mi imamo potpisane odgovore na naše zahtjeve, i to je početak. To je nešto što rade udruge i u drugim zemljama u svijetu.
Apsolutno smo za dijalog sa svima koji žele reforme, kako bismo napravili promjenu i došli do onog za što se zalažemo, za Hrvatsku 2.0. To je nova Hrvatska u kojoj će svi moći živjeti od svog rada, u kojoj će sustav i trošenje javnog novca biti transparentni, u kojoj će porezi biti manji, a digitalizacijom će se svima olakšati život.
U šest zahtjeva koje se nalaze u “plegdeu” (zalogu) je koncentrirano sve što muči poduzetnike. Slušali smo probleme svih naših članova, u sastavljanju zahtjeva sudjelovala je veća grupa poduzetnika, ali zapravo svi imamo iste probleme. To su najhitnije i najvažnije promjene koje treba provesti. To nisu nerealni i neprovedivi zahtjevi, vrlo su realni.

Sve to uz pretpostavku da nas zaobiđe mogući drugi val koronavirusa?

– Nitko ne zna što će biti na jesen. Vratila se korona ili ne vratila, u oba slučaja naši zahtjevi morali bi se uvažiti, jer su to mjere koje su prijeko potrebne za hrvatsko gospodarstvo, za hrvatsko društvo, za Hrvatsku 2.0.

6 Zahtjeva


1. Porezi: obračun PDV-a po naplati i smanjenje stope na 20 posto uz smanjenje poreznih stopa na dohodak s 12, 24 i 36 posto, na 10, 20 i 30 posto i povećanje neoporezivog dijela dohotka na 5000 kuna; ukidanje poreza na reinvestiranu dobit, akontacije poreza na dobit i minimalne direktorske osnovice za plaću

2. Ukidanje parafiskalnih nameta

3. Uvođenje zakonske obveze potpune javne transparentnosti svih prihoda i rashoda svih tijela javne uprave i lokalne samouprave te javnih tvrtki

4. Reformski zahvati na rashodovnoj strani proračuna: reorganizacija i smanjenje broja jedinica lokalne samouprave, potpuna digitalizacija i automatizacija, smanjenje broja ministarstava,
uprava, zapošljavanje svih službenika i radnika na temelju javnog transparentnog natječaja...

5. Povećanje efikasnosti, depolitizacija i neovisnost pravosuđa

6. Redefiniranje uloge Državnog inspektorata kao savjetodavnog i nadzornog tijela, a ne represivnog aparata države.

#MARUŠA STAMAĆ#GLAS PODUZETNIKA’

Izdvojeno

19. svibanj 2020 23:22