Zima na pragu, peć na drva, kulen, kobasice, slanina, zasoljeni čvarci za degustaciju dok se meso divljači i čobanac krčka u loncu, a šaran na rašljama dimi i peče istovremeno, uz čašu vina za društvo okupljeno oko stola, eh što volimo Baranju i njene ljepote. Ovoga puta vodimo vas na hrvatski sjeveroistok u kraj koji se opravdano gledano i po vinskoj kapljici drži kao najbogatiji na našem kontinentu. Već nekoliko godina Baranja je hit među Dalmatincima, mami na posjet, navodi na razgovore tipa ‘e moram što prije otići gore kada već svi toliko o njoj pričaju‘. Pa smo vođeni tom idejom otišli i mi, kako bi za vas istražili zašto je Baranja brojnima postala toliko intrigantna.
Dakle, imate li nekoliko dana odmora krenite u pravcu Osijeka, a onda nakon prelaska mosta preko Drave usmjerite se na sjever. Idemo u avanturu, u srce gustih baranjskih šuma, u centar najvećeg hrvatskog lovišta na krupnu divljač, odnosno jelena običnog. Za smještaj smo ciljano odabrali Lovački dom Zlatna greda Hrvatskih šuma, smješten 30-ak kilometara od Osijeka, u neposrednoj blizini dvorca Tikveš i Parka prirode Kopački rit. Pripremite se za nešto neočekivano za sve koji žive u gradskom okruženju, ovdje buka uobičajena nam svakodnevna staje, i mijenja je tišina i mir netaknute prirode. Pa ako budete strpljivi već s prozora i balkona Zlatne grede možete vidjeti jelene i divlje svinje kako lagano prolaze preko obzorja. Ali to vam je Baranja.
-Znate li što znači riječ Baranja - pita nas Zoran Vorkapić, komercijalist za turizam i ugostiteljstvo Zlatne grede.
Brzo saznajemo, Baranja u korijenu nosi naziv majka vina, što već u startu opisuje njenu suštinsku karakteristiku i potencijal. Vorkapić odmah navodi i drugi kuriozitet, područje Baranje ima sunčanih dana isto koliko i Dubrovnik. I ne samo to, u neposrednoj blizini Lovačkog doma Zlatna greda nalazi se lovište Podunavlje aktivno već više od 150 godina. I jedno od važnijih u Europi s obzirom na lov na krupnu divljač, posebice jelena i divlju svinja. Površinu je to od preko 27 tisuća hektara, prostranstvo netaknute prirode koje budi strahopoštovanje. Isto koliko i impozantno jelenje rogovlje, lovački kapitalni trofej koji je zauzeo centralno mjesto u društvenoj sobi Zlatne grede. Prema njemu smo maleni, sitni.
-Jelen i divlja svinja u prirodi, ali i na našem tanjuru. Naš je Lovački dom smješten u srcu drevnih baranjskih šuma kojima se dolazi u posjet, kao i u lov organiziran u pratnji lovnika. Mjesto je to iz kojeg se kreće u istraživanje svih atrakcija ovoga kraja, ali i prostor u kojem možete uživati u gastronomskom spektaklu. Kod nas se mogu kušati specijaliteti od mesa fazana, jelena, divljih svinja, smuđa, šarana i ostalih riba, uz degustaciju svjetski poznatih baranjskih vina. Za sada još uvijek nudimo boravak uz prethodni dogovor, no već od proljeća naredne godine svaki putnik namjernik željan boravka u prirodi i uživanja u gastronomskoj i enološkoj lepezi, moći će kod nas upoznati čari ovoga kraja- veli Vorkapić.
Za sada ovamo dolaze lovci, slavljenici s obiteljskih okupljanja, djeca iz osnovnih i srednjih škola, za vrijeme našeg boravka i studenti s osječkog fakulteta. Ovdje se okupljaju i polaznici raznih seminara, team buildinga, dolazi se na poslovna druženja, na šetnju po prirodi. A nakon što se pred zgradom Zlatne grede, partnerski sufinanciran kroz projekt Hidden landspaces, naprave sjenice, dječja igrališta, teren za mali nogomet, stolovi za objedovanje, Baranja će dobiti još jedno popularno izletište. Mi smo imali prigodu okušati dio gastronomske ponude, paštetu od divljači, juhu s mesom fazana, jelenje meso sa žličnjacima od sira i ono divlje svinje u peki, te tradicionalni švapski štrudel za koji vam nudimo recepte.
-Naš je dom odlično polazište za planirane aktivnosti. Odavde se kreće u upoznavanje Baranje biciklima, hodanjem, kanuima po kanalima. Možete pecati, brati gljive, promatrati ptice i šumske životinje. U blizini su i dvorac Tikveš, Kopački rit, nadaleko poznato selo Zmajevac, tu su vinske ture, podrumi, poznati restorani. Nudimo puno, osječki advent, festivale, tečajeve pripreme hrane. U selima možete kupiti kulen i kobasice, našu poznatu slatku, ljutu i dimljenu papriku.
Na OPG-ovima se prodaju domaći sokovi, likeri, rakije, marmelade. Možemo vam organizirati i degustacijske ture, uputiti vas na zanimljive lokalitete, poput vidikovca ponad mjesta Batina, u neposrednoj blizini granice odakle za vedrih dana puca pogled na Vojvodinu. Možemo sve, jer Baranja toliko toga ima – veli Vorkapić.
I još je sačuvana, netaknuta, prirodna, puna života. Zimi s maglama i britkoćom zraka koja se u punim restoranima tjera toplinom iz kamina i krušnih peći. Pa uživamo dok iza prozora s tradicionalnim zavjesama gledamo zimske pejzaže. Nazdravljamo vrhunskim baranjskim vinom i guštamo kao da smo doma. Ovi ljudi ovdje, ti topli Baranjci su nas i prihvatili kao da smo doma. Eto, zato se voli Baranja.