Klopp je napravio sve što je trebao, ali Simeone je vjerovao u jednog igrača i mentalitet svoje momčadi. I to mu se isplatilo

Piše Antonio Juričić
12. ožujka 2020. - 10:40
AFP

Nakon što je Atletico pobijedio 1:0 u Madridu, bilo je jasno da Liverpoolu, a to je znao i Klopp. Apsolutna dominacija Redsa u prvoj utakmici nije urodila ničim, stoga su poljuljani time, ali i padom forme, prolaz morali tražiti na svom terenu.

Jürgen Klopp postavio je utakmicu na sličan način kao i prije tri tjedna, a njegova momčad ponovno je dominirala. Atletico se ponovno branio u 4-4-2, gotovo bez ikakve tendencije da uopće krene u kontru kada im se otvori prilika, a najbolji primjer takvog ekstremno defenzivnog pristupa ogleda se u jednoj situaciji s utakmice i jednom podatku.

U 63. minuti utakmice Saul Niguez dobio je loptu negdje na centru te odmah opalio po golu Adriana. Promašio je gol, ali je stvar bila u tome što Liverpoolovo vratar uopće nije bio puno izašao s gola te bi gotovo sigurno uhvatio loptu.

Drugi segment je bila statistika dugih lopti, ili točnije, Oblakovih dugih lopti. Broj i postotak ukupnih točnih dodavanja bio je u sličnom omjeru kao i u prvom susretu, Liverpool je imao 712 točna dodavanja uz 84% uspješnosti, dok su gosti ostali na samo 215 uz 59-postotnu uspješnost. Dakle, gosti uopće nisu ni pokušavali igrati, a tu dolazimo do Oblaka.

Slovenski vratar imao je čak 46 upućenih dugih lopti, a 17 točnih daje nam pravo da te duge lopte preimenujemo u - ispucavanja. Samo za kontekst, sljedeći igrač s najviše dugih lopti bio je Trent Alexander-Arnold sa 18, od čega 10 uspješnih.

Usprkos Liverpoolovoj inicijativi, Oblak je sjajno branio i držao svoju momčad poravnatu s domaćinima, a jedini pogodak Redsa u regularnom dijelu pao je nakon ubačaja. Doduše, akcija je bila dobro izrađena, loptu je na desno krilo dobio Oxlade-Chamberlain koji je sinoć zamijenio Fabinha i donio dodatnu dimenziju veznom redu, napadajući koridore koje Atletico nije mogao pokrivati, već samo naknadno zatvarati, ali ulazak Wijnalduma ipak ide djelomično na dušu Atleticove obrane.

Liverpoolovi napadači jesu učinili sve što su trebali da okupiraju pažnju stopera i dovedu Wijnalduma u poziciju iz koje može zaprijetiti u skoku, ali situacija je ipak rezultirala pogotkom uz pomoć sreće, nego što je bila nebranjiva.

Kada je dvoboj otišao u produžetke, šanse su se pretvorile u 50:50, jer jedan gol Atletica značio je vrlo vjerojatno i prolaz s obzirom na razvoj događaja u prvih 180 minuta.

Iako je Firmino zabio za 2:0 u četvrtoj minuti produžetka (ponovno nakon centaršuta, kojih je Liverpool imao ukupno 62), mentalitet ratnika nije dopustio Simeoneovoj momčadi psihološki pad, a u 97. minuti Adrian je napravio veliku pogrešku i omogućio Marcosu Llorenteu da zabije za ukupnih 2:2. Veznjak je zabio i drugi gol u posljednjoj minuti prvog produžetka i tu je utakmica bila gotova, a Morata je u posljednjim trenucima zabio za 2:3 i tako Liverpoolu nanio prvi domaći poraz u posljednje 43 utakmice.

Klopp je nakon utakmice, u rijetko isfrustriranom ispadu, kritizirao Atleticov stil nogometa rekavši da mu nije jasno zašto momčad s tako sjajnim igračima igra takvim stilom igre. Ali stvar je u tome da su, unatoč Liverpoolovoj dominaciji, Atleticovom sjajnom branjenju i Kloppovim taktičkim rješenjima, dvoboj odlučili vratari.

S jedne strane imali smo vratara vrijednog 100 milijuna eura koji u karijeri gotovo da nije imao period izražene krize, koji se svojim stilom sjajno uklapa u Simeoneovu filozofiju i koji je pružio sjajnu predstavu, dok smo s druge strane imali čovjeka koji gotovo da nije imao posla, a koji je u ključnim trenucima ničim izazvan napravio ogromnu pogrešku.

Liverpool možda nije zaslužio ispasti, ali nije ni Atletico. Stil igre kojeg njeguju od dolaska Simeonea ne mora se svima sviđati, ali on im iz godine u godinu donosi uspjeh i njihov prolaz, iako se uvelike može zahvaliti sreći, ne može se smatrati iznimkom, već pravilom.

Simeone je učinio sve da minimalizira opasnost koju nije mogao izbjeći i omogući Liverpoolu dolazak u situacije iz kojih su najmanje šanse da padne pogodak. Uspjeh njegove ideje uvelike je ovisio o Janu Oblaku, ali i vratari su dio momčadi kao i ostali igrači. Nekada čak i važniji.