Senzacija u Osijeku: povijesni ‘break’ odbojkaša Splita uz čudesnog Omrčena

Piše Darko Rapić
12. travnja 2021. - 08:38
Tom Dubravec/Cropix

U prvoj polufinalnoj utakmici doigravanja za naslov prvaka Hrvatske odbojkaši Splita senzacionalno su slavili u Osijeku s 3:1, dok je istim rezultatom Ribola Kaštela izgubila od Mladosti.

Nakon velike pobjede Splićana protiv iznimno favorizirane Murse Osijek, klub bi ozbiljno trebao razmotriti jednu stvar: u slučaju prolaska u finale odati veliku počast Igoru Omrčenu. Premda mu je “na leđima” 41 godina, legendarni hrvatski odbojkaš odigrao je maestralno ostvarivši nevjerojatna 33 poena. Kao u najboljim danima dominirao je parketom i nosio svoju momčad na korak do povijesnog uspjeha.

Mursa bila neporažena

Mursa Osijek do prije tjedan dana bila je neporažena u svim domaćim natjecanjima. Uzeli su Kup i bili vodeći na prvenstvenoj ljestvici. No, onda su porazom od Mladosti pali na drugo mjesto, a sada se nalaze u novim mukama.

Trener Murse Mario Teppert izašao je na parket s najboljom postavom. Bili su tu najbolji strijelac Matoković, koji je utakmicu završio sa 17 poena, zatim Kristijan Šućur i ponajbolji igrač lige Stojan Iliev, no efikasnost je bila daleko na strani Splićana.

Mursa čak je i povela u utakmici sa 27:25, ali su potom uslijedila dva dominantna seta gostiju (25:18, 25:12) za veliki preokret. Drama se odvijala u četvrtom setu; Splićani su vodili cijelo vrijeme, a onda u završnici ušli sa zaostatkom. Očekivao se peti set, ali je priča ipak zaključena sa 23:25 za goste. Ovu veliku pobjedu Splićani će pokušat obraniti u uzvratu u srijedu.

Ribola bez sreće

Drugi dalmatinski predstavnik nije bio te sreće. Ribola Kaštela izgubila je prvu bitku protiv Mladosti, pa će također u srijedu na svom parketu u Kaštel Starome tražiti “majstoricu”. Zagrepčani su izgledali puno bolje, Kaštelani su jedino dobar otpor napravili u drugom setu kada su nadoknadili zaostatak od šest poena i izjednačili na 1:1. U nastavku su dali sve od sebe, ali, nažalost, nije išlo.

Gosti su radili puno grešaka, na što je trener Ivan Rančić prokomentirao da su Zagrepčanima praktički dali jedan set. U uzvratnoj utakmici trebaju svesti svoje greške na minimum iz dva razloga. Prvo, u takvim su utakmicama Mladost dobivali. Drugo, Mladost greške ne prašta.