Premda su svi čekali pozorno sedmu točku dnevnog reda 31. sjednice Skupštine Splitsko-dalmatinske županije, a to je “Izvješće o radu Regionalnog centra čistog okoliša za minulu 2023. godinu”, na kraju je sve “glatko” usvojeno.
Sa 20 glasova vladajućeg HDZ-a s koalicijskim partnerima HGS-om, HSP-om i DP-om, te 13 glasova protiv oporbenih vijećnika iz kvote SDP-a, Centra, Direkta i Nezavisne liste mladih!
Njih 33 vijećnika u regionalnom parlamentu od ukupno 47 njih u Skupštini, poslušalo je izvješće ravnatelja Ivana Vukorepe o gradnji Centra za gospodarenje otpadom u Šilovića docima, u naselju Kladnjicama u Općini Lećevici, o kojem pričamo već dva desetljeća, a koje od 2005. godine ima i svoju regionalnu ustanovu, s 10 do 12 uposlenih da bi se tek sada, koncem 2023. počelo nešto i graditi na površini od 25 hektara zemljišta na krajnjem sjeverozapadu županije, na granici sa Šibensko-kninskom županijom.
Pa se i nakon sat vremena rasprave - prvo slušanja izvješća za proteklu godinu, koje se predstavlja i traži usvajanje početkom studenog ove godine, pa propitkivanja vijećnika – ništa više ne zna, nego se znalo i uoči ove točke.
Novac je “ulupan”, ne zna se koliko, kalkulira se sa cifrom od nekih 20 milijuna eura, minulu godinu zaposlena su još tri nova djelatnika, prva faza gradnje je u punom zamahu kako je bilo vidljivo i u video materijalu predstavljenom vijećnicima. Odlagališna ploha je već završena, vrijedna 4,5 milijuna eura, “šminka” se servisna zona, vaga, sortirnica, parkirašte, servisna i upravna zgrada, praonica za vozila,...
- Kapacitet Centra je obrada 110.000 tona otpada, dok trenutno na odlagališta bacamo od 150.000 do 160.000 tona, i moramo svi poraditi na stopi odvajanja – podvukao je Vukorepa, dok su ga vijećnici “zasuli” pitanjima o kraju projekta, početku rada te prerade otpada kojeg čekamo 20 godina, te što je planirano za drugu fazu.
Redom su to pitali Kristina Vidan i Jakov Prkić iz Direkta, pa Maja Krčum i Ružica Jakšić iz SDP-a, te Nezavisna lista mladih Daša Dragnić i Matejas Jozipović, uz "mostovku" Miliju Baldić Lukšić kao i pohvalu od strane HDZ-ove Danice Baričević.
I uvijek je ostalo ono "ali" koje je posebno podvukla Vidan, očitujući se na okončanje projekta koncem 2026. godine.
Budući da se i dalje, 4. studenoga 2023. godine (a Regionalni centar čistog okoliša je utemeljen 2005. godine) ne zna koliko uopće košta Lećevica, koja će biti tehnologija u drugoj fazi, tko će financirati i u kojem omjeru drugu fazu (do sada je 71 posto bilo iz EU fondova, 19 posto iz Fonda za zaštitu okoliča i 10 posto SDŽ kao osnivač ustanove), kada će biti gotovo svih šest pretovarnih stanica (za tri - Split, Vis i Hvar nisu ni krenule niti javne nabave), zašto već ne planiramo sada gradnju energane kao što rade Šibenčani na Bikarcu,...
- Rok za izgradnju je kraj 2026. godine a paralelno vodimo prijave za novu omotnicu 2025.-2027., dok očekujemo početkom nove godine završenu procjenu utjecaja na okoliš. Što se financiranja tiče, kompletna dokumentacija je pripremljena ali ne mogu reći dok ne bude odobrena od EU komisije. Prvu fazu radimo bez struje i vode, dok će nam sva infrastruktura "doći" kroz cestu koju će ŽUC graditi od trafostanice u Lećevici do Centra. Čeka nas i javna nabava za pretovarne stanice Split, Vis i Hvar uz popratnu opremu – kamioni, prikolice, transporteri... Za PS Split ćemo početkom 2025. godine objaviti javnu nabavu, dok za Vis imamo imovinsko-pravne probleme. Na ulazu u Centar imat ćemo trafostanicu od 3 megavata, napravit ćemo malu solarnu elektranu s kamerama za video nadzor, kao i upozorenje od požara. Što se financiranje druge faze radi, nemamo službenih odluka od Europske komisije pa nema dostupnih informacija o potrebnim sredstvima pa tako ni o sufinanciranju - rezimirao je Vukorepa, uz još jednu važnu opasku:
- Kada otvorimo Lećevicu više nema odlagališta jer će se ona zakonski morati zatvoriti i sav otpad ide na mehaničku obrada u Lećevicu. I do tada ćemo morati i podići stopu odvajanja otpada.