Zbog visokih cijena stanova u Splitu, zahuktale su se investicije u zaleđu. Gradnja kuća u prvom prstenu oko grada: Kaštelima, Solinu, Klisu, Mravincima, Kučinama, Konjskom, Dugopolju, Koprivnu, Dicmu..., eksplodirala je iz jednostavnog razloga što se za isti novac dobije puno više nego u gradu, koji zbog rastućeg turizma, postaje mjesto za "odabrane".
Cijena gradnje obiteljske kuće u Splitsko-dalmatinskoj županiji kreće se realno oko 1500 eura po metru četvornom, iako službena statistika veli da je to nekih sto, dvjesto eura manje. No u Splitu se kvadrat stana u novogradnjama u pravilu plaća duplo više od toga, za što se dobije puno manje komfora.
Sama činjenica da se za parkirališno mjesto mora izdvojiti još barem dvadesetak tisuća eura, a o kakvoj ostavi ili šupi teško je i sanjati jer ih se u novogradnjama, zbog skupog građevinskog zemljišta, u većini slučajeva ni ne gradi, govori da je gradnja kuće na selu bolja opcija nego "ćiba" u gradu. Isto je i s okućnicom. Za razliku od kuće "tamo gorikavce", u Splitu ćete danas od zelenila dobiti eventualno koje stabalce pred ulazom, čisto da bi investitor zadovoljio uvjete za uporabnu dozvolu. Uostalom, pogledajte kako izgledaju novogradnje na Mejašima i sve će vam biti jasno. Kvart je pretvoren u spomenik armiranom betonu.
‘Čišćenje‘ parcele
No, nije sve tako lako kako se na prvu čini kad je u pitanju izgradnja kuće na dvadesetak minuta vožnje od Splita. Za takvo što vam prvo treba zemljište koje je vlasnički uredno, a njih u Zagori nema naodmet; bolje rečeno jedva ih ima.
Krenete li u pravno "čišćenje" parcele, a morat ćete, trebat će vam možda i godine, pa se mnogi odlučuju isključivo na kupovinu građevinskog zemljišta koje prodaju jedinice lokalne uprave i samouprave.
Drugi, ali ne manje jednostavan korak, jest ishodovanje građevinske dozvole. Neki je ne dobiju nikad jer jednostavno ne zadovoljavaju zakonske uvjete ili im susjedi međaši zagorčavaju život žalbama dok ne iscrpe sve pravne mogućnosti. Ostali zapnu u bespućima birokracije, pa čekaju referenticu da se vrati s bolovanja mjesecima kako bi završila njihov predmet, a ona boluje kao Jeremija iz Alan Forda.
Uglavnom, upustite li se u navedeno, naoružajte se jobovskim strpljenjem. Za "čišćenje" parcele, za uknjižbu, izradu projekta i ishodovanje građevinske dozvole, realno ćete potrošiti par godina. To znači da gradnju obiteljske kuće krenete planirati po sistemu dugog štapa, korak po korak, dok ste još daleko od financijske konstrukcije koja bi vam jamčila podizanje objekta od temelja do krova.
U međuvremenu tražite model koji vam najbolje odgovara: kredit, privatnu pozajmicu ili se jednostavno upustite u faznu gradnju trošeći štednju iz čarape: korak po korak do cilja.
Kad nakon par godina peripetija s pravomoćnom građevinskom dozvolom u ruci krenete prikupljati ponude za gradnju, tek ćete se onda uhvatiti za glavu. Cijene su u pravilu izvan svake pameti i debelo nadmašuju realnu cifru od tisuću i kusur eura po metru četvornom za gradnju obiteljske kuće na širem splitskom području. Čak ni to što pristajete platiti nešto za što znate da je iznad tržišne vrijednosti građevinskih usluga, ne jamči vam da će se poslovi koje ste ugovorili obavljati sukladno dogovorenim rokovima i po pravilima struke.
Situacija na tržištu je takva da nedostaje kvalitetne radne snage, a firmice s par radnika razvučene su i na nekoliko gradilišta. Zato se napreduje mravljim koracima, a to košta i živaca i novca.
Stanovi po suho zlato
Gradeći kuću shvatit ćete da je vrijeme zaista novac: naime, cijeli proces od kupovine zemljišta u uvjetima u kojima živimo, a to znači u državi koja nema uredan katastar i zemljišnik, do izdavanja uporabne dozvole na koju se također zna čekati po godinu dana, strašno je mučan.
Da; istina, dobit ćete više kvadrata i komoda nego u gradu; imat ćete dva ili tri parkirališna mjesta, pristojnu zelenu površinu, potkrovlje ili podrum, garažu, ali ćete se kao investitor silno napatiti.
Hrvatska nije zemlja u kojoj gradnja ide svojim logičnim tijekom, a i to je jedan od bitnih razloga zašto se stanovi po velikim gradovima prodaju po suho zlato, jer vam građevinari masno naplaćuju njihovo mukotrpno probijanje kroz džunglu zakona i prepreka s deficitarnom radnom snagom koje se sve teže preskaču.
Zagora je za one koji bi pobjegli od gradske vreve i kvadrata koji se cijene više od tri tisuće eura idealno mjesto za život, ali zaboravite da ćete kuću izgraditi lako, niti vam itko može garantirati da će niknuti u razumnom roku.
Za sve vam treba ne samo popriličan novac jer je inflacija napravila svoje, nego i vrijeme, a realno za gradnju prosječne kuće, od pripreme zemljišta, iskopa i temelja, do samog useljenja, potrošt ćete dvije godine.
Isto toliko ili nešto više, "čistit" ćete zemljište za uknjižbu, formirati parcelu i čekati građevinsku dozvolu. Brat bratu, ne budete li imali sreće pa kupili građevinsku parcelu "jedan kroz jedan" i naišli na građevinare koji se iole drže riječi i potpisanog ugovora, do svoje kućice i svoje slobodice trebat ćete otprilike pet godina. To je naša gorka realnost.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....