Počeo je prosvjed pod nazivom "Danas Luka, sutra JA" koji je u povodu ubojstva 22-godišnjeg Luke Bančića organiziran ispred zgrade Županijskog suda.
Prema prvim fotografijama s terena, vidimo da se okupilo mnoštvo Splićana, a sam prosvjed je usmjeren na manjkavosti cjelokuponog sustava, poglavito pravosudnog.
Edita Lučić Jelić, voditeljica prosvjeda kazala je na početku kako roditelji Luke nisu imali snage danas biti s prosvjednicima, al je u ime obitelji došao Lukin stric Ivica kojeg su okupljeni pozdravili gromoglasnim pljeskom, nakon kojeg je uslijedila minuta tišine.
Okupljenima se potom obratila Anka Đikić, jedna od organizatorica prosvjeda koja se odmah na početku ispričala ako bude previše emotivna. Govor je započela pričom Siniše Glavaševića iz Vukovara, odnosno pričom za roditelje.
- Nema riječi kojima bih se uspjela zahvaliti svima vama. Ipak svi mi u našem Splitu koliko god ga mi voljeli, koliko god bili jaki, koliko god bili navijači, moramo se zapitati gdje smo zakazali? Ovdje je zakazao cijeli sustav. Svi koji rade u odgoju i obrazovanju, zdravstvu, socijali...
Svi se trebamo zapitati što radimo na prevenciji ovakvih stvari. nadam se da će poruke ovog prosvjeda odjeknuti cijelom državom. Mi svakako znamo da ćemo mi kao organizatori sve zahtjeve uputiti na adrese na koje trebaju stići, a to je Vlada, Sabor i Ministarstvo pravosuđa.
Navela je još jednom koji su to zahtjevi:
- najveća kazna za počinitelja, a ne kazna za ‘obično‘ ubojstvo
- odgovornost sudaca za neučinkovitost i dugotrajnost sudskih procesa i donošenje odluka
- poštivanje riječi struke i vještaka kada se radi o osobi opasnoj za sebe i okolinu pri donošenju sudskih odluka
- strože sudske kazne za višestruka ponavljanja djela
- mijenjanje kaznenog zakona u svrhu strožeg kažnjavanja zločina (prihvaćanja prijedloga optužnice policije)
- ukidanje blažih kazni za one s dosjeima ili popularno nazivanih ‘otprije poznatih policiji‘
- zatvorske kazne, a ne izricanja mjera opreza za one s dosjeima
- uvođenje nadzornog tijela(interni nadzor) koje kontrolira rad DORH-a u smislu donošenja optužnica i odluka
- zakonsko određivanje dugotrajnosti kaznenih postupaka za teška kaznena djela
- zabrana ranijeg izlaska na slobodu osoba koje su optužene za teška kaznena djela
Navela je kako je i počinitelj ubojstva, također žrtva sustava.
Nakon nje, pred prosvjednike je izašla Dijana Aničić, predsjednica udruge Anđeli.
- Želim vam se ispričati na suzama, iako su me roditelji naučili da suze nisu znak slabosti, nego znak hrabrosti. S ovakvom potporom možemo stvarno i na Markov trg - kazala je.
Žestoko obraćanje imala je i Đordana Barbarić, predsjednica Udruge MoSt koja je posebno udarila po institucijama. Istaknula je kako dodaje već poznatim navedenim zahtjevima da se u fokus svih politika stave mladi.
- Živimo u izazovnim vremenima i brine nas i puno toga ljuti i pitamo se trebamo li pristajati na sve bez pogovora i bez otpora? Ono što nas zabrinjava svih je nepodnošljiva lakoća curenja vremena a da se ne pomaknemo s mrtve točke.
Ne sotonizirajmo ovaj grad i ne prepisujmo mu negativne dimenzije koje još uvijek nema. i ne generalizirajmo ljude jer u svakom sustavu ima onih koji predano daju cijelog sebe a ima i onih za koje je bolje da tu nisu ni zalutali.
Kako god se danas sve činilo crno, mi i danas možemo bolje, Split može bolje, ovaj grad je kroz svoju povijest pokazao da je neuništiv - zaključila je svoj govor Barbarić.
Na kraju prosvjeda okupljeni su pozvani da od lumina naprave križ i da ostave cvijet ispred Lukine slike.