U Splitu je u 92. godini života preminuo viceadmiral Friedrich Moretti (1932. Sarajevo - 2024. Split), legendarni podmorničar, antifašist i dugogodišnji član Sindikata umirovljenika Hrvatske i borac za prava umirovljenika.
Moretti je jedan od brojnih nepriznatih hrvatskih junaka iz sjene, koji ima goleme zasluge za to što je Split prije 33 godine tijekom napada JNA s mora pošteđen većih razaranja i mrtvih. Bivši splitski gradonačelnik Onesin Cvitan otvoreno je kazao kako "smo tijekom pregovora imali saveznike na drugoj strani". U rujnu 1991. godine Moretti je istupio iz takozvane JRM, ne slažući se s politikom vodstva JRM i JNA.
Admiral Moretti bio je 1991. godine prvi Tuđmanov izbor za zapovjednika Hrvatske ratne mornarice, ali je na kraju ta dužnost pripala Sveti Letici Barbi.
Posebno su mu smetale prozivke i propitivanje njegove vojne karijere, garnirane uvredama da je - četnik.
- Ajde, molim vas, pa što jedan Moretti ima s četnicima?! - uzvraćao je zlobnicima.
Tijekom radnog vijeka imao je doista zavidnu vojnu karijeru. Nakon diplome na Višoj pomorskoj akademiji 1971. i još završenih nekoliko ratnih škola, 1986. godine sa 54 godine postao je admiral u JNA. Do umirovljenja je već skupio 53 godine staža osiguranja, s obzirom da mu se kao vojnoj osobi staž računao u povećanom trajanju.
No, prilikom umirovljenja krenuli su problemi za sve bivše JNA vojnike iz Hrvatske, jer je, kako je Moretti govorio, "do dana današnjeg ostao zakinut", i dobiva 38 posto manji iznos mirovine od onog koji je trebao, navode u Sindikatu umirovljenika Hrvatske.
Upravo je zbog toga s nekoliko suradnika osnovao Klub vojnih umirovljenika u Splitu, na čijem čelu je bio dugi niz godina. Taj Klub se 1994. godine priključio SUH-u kao ogranak, gdje su, kazao je Moretti, prije svega pronašli partnera u borbi za svoja prava, no i nakon 20 godina aktivne borbe koje su proveli u tužbama Ustavnom i Upravnom sudu, ministarstvima, HZMO-u pa i Međunarodnom sudu za ljudska prava, na kraju su ostali zakinuti za pravedan izračun mirovine.
- Umirovljenike posebno uzrujava činjenica, provjerljiva kod Ministarstva vanjskih poslova, OESS-a, UN-a i "bilo kojeg drugog međunarodnog tijela", kao i kod Europskog suda za ljudska prava, da nijedna druga država nakon raspada Jugoslavije, nije javnim i vojnim službenicima bivše SFRJ umanjivala mirovine - govorio je Moretti.
Moretti je isticao da smanjenje mirovine nije zadesilo "ni predsjednike komiteta, ni bivše pripadnike Udbe, nego jedino nas. I jedino je Hrvatska to uradila od svih tranzicijskih zemalja".