Jedna naša čitateljica javila nam se mailom i poslala nam Potvrdu o narudžbi pacijenta koju je dobila u Bolničkoj jedinici za centralno naručivanje u KBC-u Split. I na tom komadu "dragocjenog" papira piše kako je njezin termin za prvi predgled kod dermatologa 8. listopada iduće godine. Dakle, za nešto manje od godine dana.
Da ne bi pisali "bajke" i tekst "rekla-kazala" nazvali smo prof. dr. sc. Neiru Puizinu Ivić, predstojnicu Klinike za kožne i spolne bolesti KBC-a Split te je priupitali zašto je to tako.
- Iz jednostavnog razloga jer smo kadrovski desetkovani, kao iz topa nam je "ispalila" poznata splitska dermatolognja.
O ovom problemu smo pisali i pred nekoliko mjeseci, kada se, također, jedna revoltirana sugrađanka požalila na termin za pregled na splitskoj dermatologiji.
- U ovom trenutku nam je pet kolegica odsutno zbog bolesti ili porodiljnog dopusta. Dvije su na dugotrajnom bolovanju, a tri su na porodiljnom, dok nam jedan liječnik radi na četiri sata i to dva puta tjedno. Nas, koji radimo puno radno vrijeme, u ovom trenutku ima osam što očigledno nije dovoljno. Uza sve ovo, kolege odlaze i na godišnji odmor, odlaze na kongrese, a dolaze nam na Kliniku i studenti, kojima držimo predavanja i kada radite s studentima, ne možete raditi s pacijentima i tada predavača nema u ambulanti - kazuje Puizina Ivić.
Naša nam sugovornica kaže da bi optimalna brojka dermatologa u bolnici bila 14.
- Vi danas klikom miša možete pacijenta naručiti na pregled, pa tako tu mogućnost i iskorištavaju obiteljski liječnici koji nama na preglede šalju sve ono što moraju i ne moraju. Ima podosta onih pacijenata koji i nisu trebali doći kod dermatologa - ističe dr. Puizina Ivić.
- U ovom trenutku na specijalizaciji iz dermatologije imamo četvero mladih specijalizanata. Jedna od njih će završiti specijalizaciju do proljeća iduće godine. Preostalih troje mladih kolega završit će svoje specijalizacije kroz dvije i pol godine, rekla nam je naša sugovornica.
Postoji li na tržištu rada gotovih dermatologa, koji bi mogli "uskočiti"?
- Ne postoji. Nažalost, kod nas nije sustav reguliran kao u nekim anglosaksonskim državama. Naprimjer u SAD-u imate dermatologe koji nigdje ne rade za stalno, već na leđima imaju ruksak i rade po pozivu. Tako recimo, nekoj bolnici u Texasu trebaju dermatologa na tri mjeseca i pozovu nekog od tih dermatologa koji "nose ruksak".
On se odazove i za odličnu plaću ode raditi u tu bolnicu. Nakon što odradi dogovoreni rok, on je opet slobodan i na tržištu. Tada može putovati svijetom i trošiti zarađeni novac ili može odmah, ako ima potrebe, prihvatiti neki novi posao u svojoj struci. Na žalost, to kod nas nije tako - zaključila je prof. dr. sc. Neira Puizina Ivić.