StoryEditorOCM
Split‘Pacijenti uz nas‘

Radiolog u KBC-u Split: ‘Svaki dan smo izloženi zračenju. Znate kolika je u Münchenu zbog toga početna plaća?‘

Piše Split SD
11. studenog 2024. - 20:21

Oko 4000 djelatnika u zdravstvu je u štrajku jer su nezadovoljni plaćama, odnosno uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu Zajedno, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari.

"Mi smo na neki način, nekom anomalijom, ostali kratkih rukava. I negdje iz naših obračuna plaća nestalo je 25 posto elemenata za formiranje te plaće. Ono što mi želimo nije nikakav astronomski iznos koji se ne bi mogao naći", rekla je Ivanka Herman, radiološka tehnologinja Klinike za tumore, za Dnevnik Nove TV.

Je li štrajk zdravstvenih radnika uspio? Sindikat: ‘Zadovoljni smo odazivom, vidjeli ste koliko je nezadovoljnih kolega‘

Voditelj odjela saniteta u sindikatu Zajedno požalio se i na pritiske kojima su izloženi djelatnici te da su neki zbog toga i odustali od štrajka. U Ministarstvu zdravstva tvrde da nema pritisaka te da se u većini bolnica i zdravstvenih ustanova rad odvija gotovo uobičajenim ritmom.

"Još jednom pozivam na utemeljeni razgovor, a ne na ucjene: "Riješite nam to u dva mjeseca ili idemo u štrajk." Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol mjeseca, ili četiri mjeseca, ja ne mogu reći, ali će se sigurno riješiti", poručio je ministar Vili Beroš.

"Na mom radnom mjestu od stotinu pacijenata obradili smo samo troje. Mi smo pacijente nazvali i rekli im da ne dolaze i da ćemo im se javiti u naredna dva ili tri dana jer očekujemo da će se štrajk zaustaviti. Oni su nas svi zdušno pozdravili po tom pitanju", rekao je Darko Golo, inženjer medicinske radiologije KBC-a Split. Osvrnuo se i na Beroševe tvrdnje da se na prosvjed odazvalo svega 600 djelatnika.

Emotivni istupi vođa štrajka u KBC-u Split: ‘Nije prepoznat naš težak i opasan posao, a liječnici nas podržavaju...‘

"To je broj koji sigurno ne odgovara istini. Ovdje je ispred bolnice sigurno bilo najmanje 150-200 ljudi, a barem toliko ih je bilo koji su ostali po odjelima", napomenuo je te dodao: "Sustav je u potpunosti stao." Niti jedan pacijent, nastavio je, nije ih osudio niti je bilo pritisaka da nastave s radom.

image

Na fotografiji: Ivana Kreso i Darko Golo

Saša Burić/Cropix

"Mi se ne bunimo zato što je naša plaća 1250 eura, a u Ljubljani 2500 eura. Mi smo svakodnevno izloženi ionizirajućem zračenju. Ljudi koji se samo time bave u Münchenu imaju početnu plaću od 4000 eura. Znači, Zapad je prepoznao razliku između inženjera koji su u zoni zračenja i onih koji nisu", napomenuo je.

Golo je istaknuo da će uskoro ići u mirovnu i da se sada ne bori za sebe, nego za mlađe kolege. "Mladi će tu raditi još 35-40 godina, a ja iduće idem u mirovinu. Molim ministra da nam da minimalne zahtjeve koji tražimo. Ispričali smo se pacijentima, oni nas razumiju i oni su uz nas", zaključio je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. studeni 2024 09:05