Ministarstvo turizma danas se očitovalo o odluci splitskih vijećnika da ograniče radno vrijeme noćnih klubova koji posluju u staroj jezgri do 24 sata, umjesto do 5 sati ujutro. Riječ je, kao što smo pisali, o klubovima "Boiler" na vrhu Marmontove ulice i "Emperor‘s Club 305 A.D." koji se nalazi u Trogirskoj ulici.
- Grad Split je 11. srpnja 2023. uputio prvi dopis Ministarstvu turizma za tumačenje odredbi Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti u kojem su postavljena dva pitanja: može li se propisati kraće radno vrijeme za noćne klubove i može li se odrediti kraće radno vrijeme za pojedini noćni klub
Na taj dopis odgovorili smo 24. srpnja 2023. godine. U odgovoru smo citirali odredbe Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti po kojima izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave može odrediti za dva sata raniji završetak radnog vremena. Ovo vrijedi samo za ugostiteljske objekte iz skupina ‘Restorani‘ i ‘Barovi‘ kojima je određeno radno vrijeme u trajanju od 6 sati do 24 sata. Ugostiteljski objekti iz skupine ‘Barovi‘, koji ispunjavaju uvjete za rad noću sukladno posebnom propisu, a to su vrste objekata ‘Noćni klub‘, ‘Noćni bar‘ i ‘Disco klub‘, mogu raditi noću od 21 do 6 sati, samo u zatvorenim prostorima te im se sukladno odredbama ne može mijenjati propisano radno vrijeme - stoji u priopćenju.
Iz Ministarstva dodaju da je u travnju 2024. godine, Gradsko vijeće Grada Splita donijelo Odluku o radnom vremenu ugostiteljskih objekata za koju je Ministarstvo, sukladno Zakonu o lokalnoj, područnoj i regionalnoj samoupravi utvrdilo da je u skladu s odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
- Nastavno na navedeno, posebno ističemo da je Grad Split na javnom savjetovanju koje je provedeno od 28. veljače do 29. ožujka 2024. godine za Nacrt prijedloga Odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata na području grada odbijao prijedloge za skraćivanjem radnog vremena ugostiteljskih objekata iz skupine ‘Barovi ‘ koji ispunjavaju uvjete za rad noću s obrazloženjem da je isto protivno odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Usprkos svemu dosad navedenom, 15. srpnja 2024. godine Gradsko vijeće Grada Splita donosi odluku o dopuni odluke o radnom vremenu ugostiteljskih objekata kojom skraćuje radno vrijeme ugostiteljskim objektima skupine ‘Barovi‘ koji ispunjavaju uvjete za rad noću sukladno posebnom propisu te im je rad dozvoljen isključivo unutar zatvorenog prostora, u razdoblju od 1. svibnja do 1. listopada. Kao razlog su tada naveli očuvanje UNESCO-ove baštine, a pozivajući se na Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti. Navedena odluka je objavljena u službenom glasilu 22. srpnja, a stupila je na snagu 30. srpnja - stoji u priopćenju.
Ministarstvo turizma i sporta je u predviđenom roku dobilo odluku Gradskog vijeća Grada Splita, koju je Grad dužan dostaviti sukladno Zakonu o lokalnoj, područnoj i regionalnoj samoupravi kada su se očitovali na isti način.
- S obzirom na to da navedena Odluka Gradskog vijeća nije u skladu sa Zakonom, Ministarstvo turizma i sporta dalo je uputu da se predmetna odredba o skraćivanju radnog vremena navedene vrste ugostiteljskih objekata briše. U ovom slučaju Grad Split donosi odluke kojima ograničava pravo na rad ugostiteljskim objektima koji su zadovoljili sve važeće propise (udovoljili minimalnim uvjetima za vrstu) te im je zakonom regulirano radno vrijeme.
Navedeno predstavlja i pravnu nesigurnost za turističke i ugostiteljske tvrtke i njihove zaposlenike, koji u tako predloženom vremenu u trajanju od samo tri sata ne mogu realizirati predviđene ugovore o radu na puno radno vrijeme. Dodatno je nejasno zašto ovom odlukom Grad Split skraćuje radno vrijeme ugostiteljskim objektima u zatvorenim prostorima čije je zakonsko radno vrijeme propisano od 21 do 6 sati, dok restoranima i barovima u istoj zoni, unutar obuhvata stare gradske jezgre, predviđeno radno vrijeme od 6 do 24 sata produžuje do 1 ili 2 sata nakon ponoći ovisno o njihovoj mikrolokaciji - navode iz Ministarstva i napominju da je Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti donesen 2015. godine te se odredbe u pogledu radnog vremena nisu mijenjale, a upit koji je Grad Split poslao prije više od godine dana potvrđuje da su upoznati s odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.
- Ističemo da je novi Zakon o turizmu predvidio alate za kvalitetnije upravljanje destinacijama. Riječ je o alatima koje će moći koristiti gradovi i općine na temelju podataka i pokazatelja odnosno izračuna prihvatnog kapaciteta i plana upravljanja destinacijom, a ne na temelju ad hoc odluka u jeku turističke sezone te suprotno važećoj zakonskoj regulativi. Prema novom Zakonu o turizmu, svaka destinacija ima mogućnost sustavno i na temelju egzaktnih podataka odrediti smjer razvoja turizma, što uključuje i donošenje odluka o određenim ograničenjima i to na području cijelog grada ili općine ili na jednom dijelu, kvartu ili ulici. No, potrebno je naglasiti da će se te odluke donositi s jasnim rokom primjene kako bi svi dionici u lancu turizma na vrijeme mogli planirati svoje poslovanje.
Pozivamo još jednom na poštivanje važećih zakonskih propisa te apeliramo na jedinice lokalne samouprave da ne posežu za donošenjem stihijskih odluka koje nisu u skladu sa zakonom te potencijalno rezultiraju financijskom štetom za njihove proračune. Potrebno je sustavno promišljanje o razvoju destinacije na temelju mjerljivih i jasnih kriterija u realnom i prihvatljivom roku što je omogućeno novim Zakonom o turizmu. Posebno je važno voditi brigu o balansu zadovoljstva svih dionika u turizmu, prvenstveno lokalnog stanovništva i gospodarstvenika, jer samo tako možemo razvijati dugoročno održiv turizam od kojeg će stanovništvo imati koristi - zaključuju.