Od ponedjeljka članovi Sindikata "Zajedno", njih između četiri i pet tisuća, idu u štrajk uz pomoć kojeg će se boriti za svoja prava. Zbog tog štrajka mnogim će pacijentima u hrvatskim zdravstvenim ustanovama biti onemogućeno ostvariti zdravstvenu uslugu zajamčenu Ustavom RH.
Negdje između pet i šest posto svih zaposlenih u zdravstvenom sustavu RH (oko 75 tisuća ljudi zaposleno je u zdravstvenom sustavu) "držat će" Ministarstvo zdravstva (MIZ), ministra Vilija Beroša, Andreja Plenkovića i Vladu RH u šaci, odnosno na ovaj će ih način pokušati "prisiliti" da ispune njihove zahtjeve ili će biti velikog nereda u zdravstvenim ustanovama, prvenstveno u bolnicama, a posljedično tome bit će i puno nezadovoljnih pacijenata/birača.
Bolnice, hitne pomoći, domovi zdravlja neće stati s radom, ali da će biti otežano raditi, bit će.
– Osobno nemam problema s tim da se netko bori za svoja prava ako smatra da su mu uskraćena. Međutim, za svoja prava nitko se u ovoj državi, pa tako ni u KBC-u Split, ne smije boriti preko leđa pacijenata, odnosno onih koji su najpotrebitiji, a to su teški onkološki bolesnici koji se svakog dana bore za svoj život. Splitski KBC najnormalnije će pružiti zdravstvenu zaštitu svima onima koji su hitni slučajevi, koji su onkološki bolesnici i svima onima koji su u ovom trenutku na bolničkom liječenju.
Moguće poteškoće u radu mogu se očekivati na Odjelu za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu, na Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju i možda na Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu. Tu bi moglo biti problema, ali mi ćemo se potruditi da ih svedemo na najmanju moguću mjeru – rekao nam je izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić, ravnatelj KBC-a Split.
Dakle na Klinici za onkologiju i radioterapiju neće biti štrajka?
– Onkologija će raditi. Zaista bi bilo nehumano uskratiti ljudima uslugu, to su pacijenti koji se svakog dana bore za svoj život –istaknuo je Dolić.
Dakle, ako netko od pacijenata u ponedjeljak ima termin u bolnici za kontrolu ili pregled kod kirurga, gastroenterologa, dermatovenerologa..., otići će u bolnicu na Polikliniku gdje će biti pregledan. Onaj koji je imao zakazan MSCT, MR, mamografiju, a da nije hitan pacijent, odnosno da mu život ne visi o niti, ili ne mora ići u bolnicu, ili ipak neka ode, pa tko zna, možda ipak bude pregledan.
Da će raditi splitska Onkologija, rekao nam je i prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predstojnik te Klinike.
– Nitko me od zaposlenika Onkologije nije izvijestio da će ići u štrajk. Naši su bolesnici specifični, visoko potrebiti i nepružanje onkološke skrbi nije etički prihvatljiva opcija. U moje 32 godine na Klinici, nikada nitko nije uskratio pružiti pomoć našim bolesnicima – kratko je rekao dr. Vrdoljak.
Svi oni koji su za ponedjeljak ili sljedeće dane, do kada bude trajao štrajk, imali termin za neku radiološku pretragu, za koju su bili potrebni inženjeri radiologije, moći će te svoje pretrage ostvariti u budućnosti, valjda doglednoj, kada štrajk završi.
U petak nam je ministar Beroš rekao kako će MIZ tražiti sudsku zabranu štrajka Sindikata "Zajedno". Stoga smo ministra upitali kada bi sud mogao donijeti odluku o štrajku.
– Navodno se radi o tri dana, koliko je potrebno da sud donese odluku. Mi smo od Sindikata "Zajedno" u petak, oko 12 sati, dobili najavu za štrajk i danas ćemo sudu predati naš zahtjev za zabranom štrajka. Naravno, kada sud donese odluku i ako ona bude negativna za Sindikat "Zajedno", oni imaju zakonsko pravo žalbe na tu odluku – istaknuo je ministar Vili Beroš.
Svi u Hrvatskoj s nestrpljenjem očekujemo srijedu ili četvrtak, da čujemo što je sud odlučio.