StoryEditorOCM
Split72. bojna

Elitna postrojba iz Domovinskog rata u Splitu proslavila obljetnicu: ‘Poručujem da ćirilica nikad neće doći u Split!‘

Piše Stipe Šarić
13. prosinca 2024. - 17:02

U Domu Hrvatske vojske proslavljena je 33. obljetnica 72. bojne Vojne policije Split, a tom prigodom se u Lori okupilo mnoštvo veterana, časnika i uzvanika.

Program je započeo u 10 sati kada su položeni vijenci na spomeniku poginulim pripadnicima postrojbe, a nakon toga za njih je u crkvi sv. Ante na Poljudu održana misa zadušnica koju je predvodio kapelan HRM don. Branimir Projić. Također, od 12 sati održana je i svečana akademija u sklopu koje je premijerno prikazan dokumentarni film ‘72.bojna - ISTINA‘, autora Jakova Sedlara.

image
Jakov Prkić/Cropix

- Ovu elitnu postrojbu kroz Domovinski rat krasili su odanost Domovini, junaštvo i spremnost za boj. Nitko nam ne može uzeti vjeru u Boga, hrabrost i ljubav prema našoj Domovini. Osjećam izuzetan ponos što smo i danas ovdje okupili iskrene prijatelje naše postrojbe, počevši od naših suboraca, svih udruga ratnih postrojbi i sve vas koji ste stalno uz 72. bojnu.

Ovim našim skupom smo još jednom pokazali da je put zajedništva i ljubavi jedini ispravni put i poručujem odavde da ćirilica nikad neće doći u Split! - kazao je u uvodnom govoru umirovljeni bojnik i predsjednik Udruge veterana 72. bojne Zlatko Čipčić.

Sedamdeset druga bojna je osnovana po zapovijedi tadašnjeg ministra obrane Gojka Šuška i u njoj je bilo preko 2500 branitelja. Osim vojnopolicijskih, postrojba je imala i borbene zadaće, te je bila jedina postrojba Vojne policije koja je uz vojnopolicijske zadaće stalno bila angažirana u borbenim djelovanjima.

image

Zlatko Čipčić, Blaženko Boban, Ivan Zelić

Jakov Prkić/Cropix

Tijekom Domovinskog rata poginulo je 12 pripadnika postrojbe, a pripadnik antiterorističkog voda 72. bojne Vojne policije Ante Bužančić, koji je poginuo 17. listopada 1995. godine, kod Banje Luke, kraj hidroelektrane Bočac, bio je zadnja žrtva u Domovinskom ratu.

Okupljenima se obratio i izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, brigadni general Ivan Zelić.

- Kada ljudski životi na svom ovozemnom koncu dožive pijetet i štovanje, onda s pravom možemo reći da su ti životi imali puninu smisla bez obzira na kratkoću trajanja - rekao je između ostaloga Zelić.

image

Ivan Zelić

Jakov Prkić/Cropix

Govore su održali i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, ujedno i župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, te redatelj Jakov Sedlar.

Na koncu obljetnice predsjednik Udruge veterana 72. bojne Zlatko Čipčić i tajnik udruge Marko Rogić dodijelili su plakate zahvale na pomoći i podršci u njihovom radu. Dobili su ih: brigadni general Marijan Biškić, brigadir Tomislav Kasumović, Vice Oršulić, Zvonimir Škaro, Ivana Pupačić, Jure Mihanović, Josip Mihanović, Igor Pijevac, Mario Krišto i Jakov Sedlar.

Svečanost je završena nastupom orkestra HRM-a i Helene Gudelj koji su izveli pjesmu Marka Perkovića Thompsona "Ako ne znaš šta je bilo" što je oduševilo prisutne koji su to pozdravili velikim pljeskom i za kraj zapjevali s njima.

image

Zlatko Čipčić

Jakov Prkić/Cropix
image
Jakov Prkić/Cropix
image
Jakov Prkić/Cropix
image
Jakov Prkić/Cropix
image
Jakov Prkić/Cropix
image

Jakov Sedlar i Zlatko Čipčić

Jakov Prkić/Cropix
image

Blaženko Boban

Jakov Prkić/Cropix
image

Dobitnici plaketa

Jakov Prkić/Cropix
image

Jakov Sedlar

Jakov Prkić/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:34