Nakon što je Građanska inicijativa Spasimo male obiteljske iznajmljivače najavila skup nezadovoljstva "Sloboda rada iznajmljivačima! NE diskriminaciji, zabranama i porezima koji nas uništavaju", koji će se održati u subotu, 23. studenoga 2024., u 12 sati na Trgu Francuske Republike u Zagrebu, reagirali su iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS), koja nije pozvala svoje članstvo na spomenuti skup.
Podsjetimo, u najavi prosvjeda u Inicijativi su istakli da su ga odlučili organizirati jer "iznajmljivači nisu zadovoljni kako njih i njihov rad, njihove potrebe i probleme prezentiraju postojeće udruge obiteljskog smještaja, te se osjećaju da njih i njihove interese zapravo nitko istinski ne zastupa".
Podcjenjivanje
"Za sve one kojima nije jasno što se događa i koji šire govore mržnje te podcjenjuju smjer u kojem ide borba Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, želim jasno reći: naš cilj je i dalje isti - podizanje kvalitete obiteljskog smještaja. Kroz naš rad, borbu i pregovore zauzimamo se za razvoj održivog turizma, ravnotežu između obiteljskog smještaja i komercijalnih rentijera, te bolju regulaciju koja će omogućiti našim članovima da poslovanje bude jednostavnije, poštenije i konkurentnije", kaže Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja. Tvrdi kako njihova borba nije usmjerena protiv nikoga, fokusirani su na uspostavljanje što boljeg sustava u kojemu svi sudionici mogu uspješno poslovati.
"Naravno, nije uvijek lako i sigurno će biti onih koji će nas kritizirati i pogrešno tumačiti naše namjere. No, unatoč tome, nastavit ćemo raditi na podizanju standarda, edukaciji i pružanju podrške svima koji žele unaprijediti svoj obiteljski smještaj. HUOS se ne povlači i neće stati - naša misija je jasna: raditi za bolju budućnost obiteljskog smještaja u Hrvatskoj", kaže Marković i podsjeća kako bi, da nije bilo HUOS-a, "prijedlog za obiteljski smještaj bio na razini prebivališta, a ne županije".
"Kroz dugogodišnji rad i uporne zahtjeve za odvojenost od rentijera, danas imamo prepoznatljiv pojam Domaćina u turizmu, kojeg sam osobno objašnjavala još na prvoj edukaciji 2013.. Nismo stali samo na tome. Kroz naše prijedloge za manji paušal i niži porez za obiteljski smještaj, osigurali smo da se naš sektor uzme u obzir u promjenama zakonodavstva. Iako nije sigurno hoće li sve naše inicijative biti usvojene, barem smo u tom smjeru napravili korak naprijed, što je više nego što je ijedna udruga za iznajmljivače ikad postigla", uzvraća Marković na objede nezadovoljnih.
Pregovori s ministarstvom
HUOS je, kaže, postigao konkretne rezultate i osobno je ponosna na razinu pregovora koje vode s Ministarstvom, a koji su omogućili pomake u prepoznavanju obiteljskog smještaja.
"Međutim, važno je napomenuti da smještaj s dvije ili više stambenih jedinica više nije obiteljski smještaj u pravom smislu te riječi, već rentijerski. HUOS i dalje predlaže uvođenje podkategorije malih iznajmljivača za sve one koji iznajmljuju jednu smještajnu jedinicu u zgradi u kojoj imaju prebivalište. Ovaj prijedlog ima za cilj jasnije razdvojiti obiteljski smještaj od rentijerskog, osobito za one koji iznajmljuju samo jednu jedinicu, čime bi se olakšala regulacija i omogućila preciznija kategorizacija. Naša ideja je da se ovaj model stavi pod kategoriju rentijera, ali sa specifičnim uvjetima koji će omogućiti lakše poslovanje malim iznajmljivačima, a ujedno spriječiti da se obiteljski smještaj pretvori u komercijalnu rentijersku djelatnost. Vjerujemo da je važno održati ravnotežu između malih obiteljskih iznajmljivača i većih, komercijalnih subjekata u turizmu, kako bi se sačuvala autentičnost obiteljskog smještaja, koji je ključan za hrvatski turizam”, ističe Barbara Marković.
Nada se da će prijedlog njezine udruge pomoći u boljoj kategorizaciji i regulaciji tržišta, te omogućiti malim iznajmljivačima jednostavniji rad uz poštivanje svih zakonskih okvira. Uz to će se i dalje zalagati da se postojeće dozvole za obiteljski smještaj zadrže u dosadašnjem obliku kako bi se sačuvala stabilnost onih koji već posluju pod tim uvjetima.