StoryEditorOCM
OtociBRZA REAKCIJA

Šoltanka spriječila da se jedna od najljepših uvala na otoku pretvori u građevinski deponij: ‘Bilo je tu svega...‘

Piše Sandra Barčot
25. studenog 2024. - 20:04

U zaštitu okoliša, poglavito pomorskog dobra našeg najvrjednijeg resursa kao turističke zemlje trebamo se svi uključiti i samo zajedničkim snagama možemo i spriječiti devastaciju obalnog pojasa.

Jer činjenica da nemamo, nažalost, dovoljan broj ni djelatnika lučkih kapetanija a ni komunalnih, odnosno pomorskih redara, itekako ide na ruku uzurpatorima pomorskog dobra.

Stoga raduje reakcija građana koji sve anomalije uz more i prijavljuju pa nadležne institucije više i ne mogu tako lako opravdavati svoju neučinkovitost.

Jedan od pohvalnih i vrijednih alata svakako je „Pomorsko je dobro” aplikacija Splitsko-dalmatinske županije, gdje se prijavljuju devastacije i gdje se odmah i reagira, koliko je to moguće.

Brza reakcija

Primjer gdje se djelovalo u roku jednog dana dolazi nam s otoka Šolte, u uvali Gornja Krušica kraj Stomorske.

Građanka je prijavila odlaganje hrpe građevinskog otpada na plažu, bolje reći niti metar udaljenu od razine mora, pa se jedna od najljepših uvala otoka Šolte nečijim nemarom u  hipu pretvorila u građevinski deponij.

image

Građevinski otpad na plaži Gornja Krušica

Bilo je tu svega, od „friško” izvađene zemlje, kamenja, zahrđalih šipki, plastičnih cijevi, odbačenih boca, drvenih greda,...

No zahvaljujući prijavi na županijsku aplikaciju, promptno je reagirala i lokalna samouprava, te je komunalni redar Općine Šolta izišao idući dan na teren i utvrdio da je građevinski otpad s plaže – uklonjen.

- Komunalni redar napravio je očevid i utvrdio da je građevinski otpad uklonjen s plaže u Gornjoj Krušici. Otpad je tu bio samo privremeno do odvoženja – stoji u očitovanju iz Općine Šolta, u fotografije plaže koja je vraćena u svoje prvobitno stanje, bez „ukrasa” zvanog – građevinski otpad.

image

Umjesto na za to predviđeno mjesto, netko je deponirao građevinski otpad na plažu

Rekli bismo – kada želimo zaštititi naše, itekako se može brzo i učinkovito reagirati.

Zašto građevinski otpad uopće iskrcati na plažu?

Nije nam jasno čija je to logika da građevinski otpad deponira, pa makar i privremeno, na plažu? Zar tom otpadu nije mjesto na parceli gdje je iskopan, ako treba čekati kamion za odvoz s tog mjesta ili zašto se odmah nije naručio kamion i iskopani građevinski materijal odmah ubacivao u njegov koš umjesto da se svim tim otpadom zaspe plaža?

image

Plaža je vraćena u prvobitno stanje

No očito su to pitanja za neke druge situacije, a za sada je jedino važno da se građevinski otpad uklonio u jedan dan s pomorskog dobra, te time nije duže nagrđivao prekrasnu uvalu Gornju Krušicu kraj Stomorske.

Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 22:22