Na veliki, za sada nepremostivi, problem naišli su roditelji djece u Hvaru kojima je potrebna pedijatrijska skrb za njihovu djecu, ali u problemu su i odrasli stanovnici grada Hvara koji se liječe kod jedine obiteljske liječnice, zaposlenice Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije u tom gradu. U Hvaru postoje još dva obiteljska liječnika, ali oni nisu zaposlenici Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, nego su koncesionari.
Naime, prema mailu koji smo dobili od zabrinute majke iz Hvara, na bolovanju su jedina pedijatrica na cijelom otoku koja se nalazi u Hvaru, ali i "domska" liječnica obiteljske medicine koja je na bolovanju, te ni za jednu ni za drugu nisu pronađene zamjene.
S obzirom na ovu nimalo ugodnu situaciju, nazvali smo dr. Marka Rađu, ravnatelja Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije koji nam je pojasnio o čemu se radi.
- Liječnica obiteljske medicine, zaposlenica Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, već je neko vrijeme na bolovanju i na sve moguće načine za nju pokušavamo pronaći zamjenu, ali jednostavno nema zainteresiranih liječnika koji bi išli u Hvar raditi. Za to njezino mjesto otvoren je javni natječaj, ali nitko se ne javlja. Kad je u pitanju pedijatrica, ona je od ponedjeljka na bolovanju, ne radi se o ozbiljnijoj bolesti i ona bi se trebala vratiti na svoje radno mjesto krajem ovog tjedna ili početkom idućeg. Medicinska sestra koja radi u pedijatrijskoj ambulanti na svome je radnom mjestu i po potrebi šalje male pacijente i njihove roditelje kod obiteljske liječnice u Jelsu - rekao nam je dr. Rađa.
Zašto ih medicinska sestra šalje u Jelsu, ako u Hvaru postoje još dva liječnika obiteljske medicine?
- Oni su koncesionari, koji se brinu za svoje pacijente, a oni koji nisu njihovi pacijenti moraju kod njih platiti pregled - rekao je dr. Rađa.
Nevjerojatno je da nema zainteresiranih liječnika koji bi otišli raditi u Hvar, barem na zamjenu, kada se zna da mjesečna primanja i nisu tako loša.
- Mjesečna primanja su red veličine oko dvije tisuće eura, za liječnika na zamjeni bez specijalizacije, dok specijalist obiteljske medicine koji bi radio u Hvaru, imao bi plaću od oko 2500-2600 eura, kao i specijalist pedijatar. No, taj mladi liječnik ili liječnica bi sam morao sebi pronaći i plaćati stan, jer Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije nažalost u Hvaru nema osiguran smještaj za svoje djelatnike. Istovremeno Grad Hvar ili ne može ili ne želi riješiti taj problem pronalaska stana ili barem plaćanja stana za liječnika obiteljske medicine koji nam je tamo sada potreban, a koji bi stan sam pronašao. S Jelsom i Starim Gradom i sada imamo potpisan ugovor o pronalasku smještaja i njegova plaćanja za medicinske sestre - rekao je dr. Rađa.
Pa, jeste li razgovarali s vodstvom Grada Hvara?
- I to više puta s gradonačelnikom Rikardom Novakom, koji nam govori da u Hvaru nema stanova, da su po "suho zlato" i da oni jednostavno ne mogu riješiti taj problem - rekao je dr. Rađa.
Također "oči bode" činjenica da čitavi otok Hvar ima samo jednog pedijatra ili pedijatricu.
- Cijeli otok Hvar ima oko 10 tisuća stanovnika, a na njemu ima između 500 i 600 djece. Kako jedan pedijatrijski tim po standardu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) ima 950 djece ispod sedam godina života, jasno je zbog čega je na otoku jedan pedijatar/ica - rekao je dr. Rađa.
To znači da dijete iz Sućurja do Hvara, ako ga roditelji baš žele odvesti kod otočnog pedijatra na pregled, mora, u jednom smjeru prevaliti 77 kilometara, kolika je udaljenost između ta dva otočna mjesta. U dva smjera mora prevaliti 154 kilometra, po "drndavim" otočnim cestama kako bi ga pedijatar pregledao.
- Takvo je nažalost stanje oduvijek na Hvaru i ne samo na Hvaru, već i na ostalim otocima, ali i u dalmatinskom zaleđu. Nema pedijatara ni u Vrlici, ni u Zagvozdu, ni u Muću... - zaključio je dr. Marko Rađa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....