Na prigodnoj svečanosti i zajedničkom druženju služba hitne medicine na Braču, koja djeluje u sastavu Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije, obilježila je dvadesetu obljetnicu svog rada i djelovanja. Kvalitetna zdravstvena skrb preduvjet je ostanka i opstanka stanovništva na našim „škojima“ te bržim razvojnim iskoracima, osobito u turizmu. U tome posebno mjesto zauzima služba hitne medicine, od čije brzine i djelotvornosti počesto ovise ljudski životi.
Od samog osnutka na čelu te službe bio je dr. Tihomir Eterović, a od 1. lipnja ove godine na toj dužnosti naslijedila ga je njegova kolegica dr. Divna Leskur.
- Dobro se sjećam kako je to sve počelo, a počelo je prilično skromno. Imali smo manje djelatnika, vozači su se nalazili samo u pripravnosti, dakle, nisu bili stalno s nama u ispostavi, oprema je bila skromna i uglavnom fiksna, a vozila su bila prilagođena samo sanitetskom transportu - iznio je vremeplov zbivanja dr. Tihomir Eterović uz napomenu da su se okolnosti ubrzo, zahvaljujući Županijskom zavodu hitne medicine, promijenile jer su na raspolaganje dobili novu suvremenu opremu te vozila koja su opremljena kompletnom medicinskom opremom na europskom nivou za pružanje adekvatne medicinske skrbi osobama koje su životno ugrožene.
- Od tada do danas smo postigli da s bilo kojeg dijela otoka u okviru „zlatnog sata“ bolesnika možemo zbrinuti na licu mjesta, po potrebi i u gliseru i u helikopteru te mu organizirati prijevoz do KBC-a Split - zadovoljno je istaknuo dr. Eterović.
Brač, uz zemaljsku, ima hitnu medicinsku službu i na moru i u zraku. Bolesnicima i unesrećenima, naime, na usluzi stoji brza brodica Ministarstva zdravstva koja je stacionirana u Milni. Ona je po svojim sposobnostima jača od mnogih valova, vjetra i fortunala. U brodici je sve ono što imaju i vozilo hitne medicinske pomoći za nužno zbrinjavanje hitnog pacijenta. Kad ni helikopter zbog nevremena ne može letjeti - brodica može ploviti. To najbolje svjedoči njezinim maritimnim sposobnostima. Još uvijek je na snazi, dodao je naš sugovornik, ugovor sa „starim gliserom“ za hitne slučajeve. Godišnje se obavi između 300 i 350 isplovljavanja glisera, a to znači u prosjeku svakoga dana. Ipak, u ljetnom vremenu zna biti i po nekoliko gliserskih intervencija dnevno.
Tu je i helikopter hitne medicinske službe, koji je stacioniran u bračkoj zračnoj luci i osim Brača pokriva šire područje. Uz pilota i kopilota u helikopteru se nalaze liječnik i medicinski tehničar, koji su djelatnici Županijske hitne službe. Na taj način pacijenti i prije „zlatnog sata“ stižu u splitsku bolnicu na konačno zbrinjavanje. Na Braču, uz aerodrom, postoje tri heliodroma, i to u Milni i Pražnicama te Novome Selu, nadomak Selaca, na istočnoj strani otoka. Uz to, dobra je strana novog medicinskog helikoptera da može bez problema sletjeti na nogometno igralište, parkirališta i veće javne površine.
- Upravo takvim sinergijskim djelovanjem kopnenih, zračnih i pomorskih snaga pacijentima se omogućuje zbrinjavanje hitnih stanja unutar "zlatnog sata" - prisnažio je šef bračke hitne službe.
Na danonoćnom dežurstvu u službi hitne medicine u Supetru, čijim se uslugama koriste stanovnici iz svih bračkih mjesta, zaposleno je 15 djelatnika, i to pet liječnika, isto toliko medicinskih sestara i vozača. Tu je i hladni sanitetski transport, dodao je dr. Eterović, koji sada ima tri vozača i medicinskog tehničara. Oni čine TIM 1, dok u Gornjemu Humcu od 2013. godine djeluje TIM 2, koji „pokriva“ Bol te općine Pučišća i Selca. Na taj je način stanovnicima tog dijela Brača hitna medicinska pomoć postala bliža i brža. Tim 2 čini 10 medicinskih tehničara koji su ujedno i vozači, a nedavno je njih pet, zadovoljno je naglasio Dr. Eterović, završilo specijalizaciju, i to među prvima u Hrvatskoj s odličnim uspjehom.
- Bogatstvo naše službe su djelatnici koji su stručni i odgovorni te susretljivi prema onima kojima je pomoć potrebna. Iako bi se našoj službi trebali obraćati samo oni koji imaju ozbiljne zdravstvene probleme ili su životno ugroženi, mi u okviru svojih mogućnosti pomažemo i svima drugima koji nam se obrate za pomoć - kazao je na kraju dr. Tihomir Eterović, dugogodišnji prvi čovjek bračke hitne medicinske službe. Točno kada smo zaključili naš razgovor, stiglo je vozilo hitne pomoći s pacijentom pa je dr. Eterović odmah krenuo u akciju pomoći i spašavanja još jednog ljudskog života.
Bračka hitna služba godišnje obradi između 6,5 i 7,5 tisuća pacijenata. Ravnatelj Županijskog zavoda za hitnu medicinu dr. Leo Luetić odao je priznanje članovima bračke službe hitne medicine na brojnim intervencijama i predanom radu te ih je potaknuo da i nadalje s puno stručnosti, znanja i ljubavi obavljaju svoj odgovoran i zahtjevan posao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....