Sočne i mirisne jagode mame nas da ih kupimo usprskos paprenim cijenama, no pokušajte odoljeti i ne gricnuti ih odmah pri kupovini - pričekajte dok ne dođete kući ipriuštite im potpuni tretman čišćenja, u protivnom biste s rumenim bobicama mogli konzumirati i štošta što zapravo ne biste htjeli pojesti.
Počevši od tragova zemlje, preko sitnih insekata do kemikalija, sve to na površini i tik ispod nje kriju primamljive jagode. Srećom, sve se to da srediti i to bez pretjeranog truda, ali uz ipak mrvicu više posla nego što ga iziskuje standardno ispiranje pod mlazom vode..
Jagode bi, zbog svega navedenog, trebalo prati puno temeljitije. Najbolje ih je potopiti u zdjelu punu hladne vode i pustiti ih da odstoje neko vrijeme. Riješit ćete se zemlje kao od šale. Ali za odstraniti one druge nepoželjne sastojke, trebat će vam još par dodataka.
Ako vas brinu bubice, u vodu ubacite žličicu soli i dobro je promiješajte prije nego dodate jagode. Bubice i crvići mrze sol i pobjeći će iz jagoda glavom bez obzira. Nakon namakanja u zasoljenoj vodi jagode isperite i osušite na kuhinjskom papiru.
Isti problem možete riješiti uz pomoć jabučnog octa i to u omjeru jedne žlice octa na litru vode. Pustite voće da odstoji u toj otopini 15-ak minuta pa ga isplahnite i osušite.
Brinu li vas kemikalije, vodi dodajte sodu bikarbonu. Za otprilike litru vode bit će vam dovoljna žličica sode bikarbone, ubačena prije dodavanja jagoda, a voće bi u toj otopini trebalo stajati desetak minuta. Potom ih isperite pod mlazom hladne vode i osušite.
Imajte na umu da postoji opasnost od reakcije između ostataka kemikalija s octom i solju pa ako ste jako osjetljivi radije birajte sodu bikarbonu.