Za manje od dva mjeseca, točnije 19. kolovoza, dvadeset i pet korisnika s područja općine Pirovac ostat će bez gerontodomaćica, a one bez posla. Naime, tada završava provedba projekta "Zaželi – Podrška potrebitima na području Općine Pirovac", koji je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu nešto manjem od 1,6 milijuna kuna, u okviru Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijalni 2014.-2020.".
Nositelj projekta i korisnik bespovratnih sredstava je Općina Pirovac, dok su projektni partneri Hrvatski zavod za Zapošljavanje, Područni ured Šibenik i Centar za socijalnu skrb Šibenik.
- Žao je i nama i našim korisnicima što se provođenje projekta primiče kraju, ali s obzirom na to da smo projekt prijavili i za treću fazu, nadamo se da ćemo proći i moći nastaviti pružati pomoć u kući našom potrebitima još slijedećih šest mjeseci, koliko ta faza traje – kaže nam voditeljica projekta Nives Gulam. Inače, ovo je prvi put da se ovakav projekt provodi u najzapadnijoj općini Šibensko-kninske županije i polučio je izvrsne rezultate.
- Kako je bilo vrijeme korone kad smo početkom prošle godine počeli provedbu projekta, imali problema sa - uvjetno rečeno - pronalaskom korisnika. To su starije osobe kojima je potrebno vrijeme da steknu povjerenje u nešto novo, a onda kad se po mjestu pročulo da se radi o sasvim dobrom i korisnom poslu za njih, interes je rastao i prijave su samo stizale. Žene zaposlene na projektu su prošle edukaciju za gerontodomaćice, svaka brine o pet korisnika, dva puta tjedno ih redovito obilaze, a ako treba i češće. Uz to, korisnici projekta mjesečno dobivaju i paket pomoći u namirnicama i higijenskim potrepštinama – kaže nam voditeljica projekta Nives Gulam.
Sada imaju listu čekanja na kojoj je petnaestak imena, jer je sve više zainteresiranih starijih osoba iznad 65 godina, te koju godinu mlađih u nepovoljnom, položaju koji žele njihovu pomoć. Među korisnicima, a mahom se radi o samcima, samo je jedna osoba iz Kašića, a svi ostali su iz Pirovca. Ženama su odmah dodijeljeni bicikli radi bolje mobilnosti i lakšeg odlaska kod korisnika. Jedan dan u tjednu pomažu u kući: čiste, kuhaju, peru, vode brigu o higijeni korisnika i rade sve ostale kućanske poslove, a drugi dan u tjednu koriste za odlazak u nabavku namirnica, lijekova, plaćanje računa i drugih obveza.
- Šteta je što su ovakvi projekti vremenski ograničeni, te što između njih postoji "vakum", a ljudima je potrebna pomoć. Svi oni žele što je moguće duže ostati živjeti u svojem domu, ne žele u ustanove za starije i nemoćne, nemaju bližnjih koji bi im pomagali ili im djeca žive daleko od njih i povremeno dolaze doma. Zato želimo vjerovati da će u novoj financijskoj omotnici 2021.-2027. biti osigurano više sredstava za socijalne projekte koji će trajati duže, a najbolje rješenje bi bilo kontinuirano, bez prekida – zaključila je Gulam.