Roditelji djece koja pohađaju Dječji vrtić Drniš ovih dana su ostali neugodno iznenađeni novim iznosom na uplatnicama, odnosno udarom po džepu! U prosjeku svima je vrtić poskupio za tridesetak eura. Primjerice, roditelji kojima dvoje djece pohađa vrtić do sad su to mjesečno plaćali oko 160 eura, po novome ta cijena iznosi okvirno 230 eura.
Upravno vijeće Dječjeg vrtića 19. studenog 2024. godine donijelo je Odluku o ekonomskoj cijeni vrtića za pedagošku 2024./2025. godinu koja iznosi 407,03 eura.
Što je sve u toj cijeni?
Sukladno Državnim pedagoškim standardima za predškolski odgoj i obrazovanje u ekonomsku cijenu vrtića ulaze: izdaci za radnike (odnosno bruto plaće i druge naknade, prema Pravilniku o materijalnim pravima radnika). Slijedi cijena: prehrane djece, te uvjeti boravka što uključuje materijalne izdatke, energiju, komunalne usluge, te tekuće održavanje objekta i opreme, kao i nabavku namještaja, opreme i sitnog materijala, piše Radio Drniš.
Svi ti troškovi ubacuju se u formulu izračuna ekonomske cijene vrtića koja je propisana državnim pedagoškim standardom te se dijeli na broj djece upisane u vrtić. Rezultat izračuna je stvarna ekonomska cijena u Drnišu od 490,28 eura. Od te cijene za redoviti desetosatni program oduzima se iznos kojeg sufinancira Republika Hrvatska a u slučaju Grada Drniša riječ je o iznosu od 83,25 eura. Tako umanjena cijena uz državnu dotaciju iznosi 407,03 eura.
Uvažavajući inflatorna kretanja, porast troškova smještaja djece, rast plaća zaposlenih, te socijalnu sliku roditelja djece koja pohađaju Dječji vrtić Drniš cijenu je Grad Drniš umanjio još za 5 posto, odnosno 20,35 eura po djetetu, odlukom gradonačelnika, čime se dolazi do iznosa od 386,68 eura.
U konačnici na daljnji izračun cijene utječe još i dohodovni cenzus roditelja, jesu li oboje zaposleni i slično sukladno važećem pravilniku dječjeg vrtića. Roditelji su jučer i danas dobili uplatnice za rujan, a kako doznajemo, sa njima se kasnilo zbog toga jer je Vlada kasnila sa svojom odlukom o visini sufinanciranja vrtića.
Ujedno su revoltirani, kako su nam kazali, jer prethodno nisu bili obaviješteni o rastu cijene vrtića, a porast cijene potaknuo je i ostale rasprave poput one o jelovniku, roditelji sami donose ubruse, plastične čaše, vlažne maramice, potom i kako je u pojedinim drugim gradovima vrtić besplatan, kao i raspravu o demografskim mjerama.
Uglavnom, svi troškovi su u proteklom periodu rasli, izdaci za zaposlene od ožujka ove godine rasli su preko 34%, a rasle su i cijene hrane i režija, što osjetimo svi. Sve skupa odrazilo se na porast ekonomske cijene vrtića – odnosno došlo je do velikog poskupljenja cijene vrtića za roditelje.
Za službene izjave, na upite Radio Drniša, danas nitko nije bio raspoložen. Također neslužbeno doznajemo roditelji planiraju sa gradonačelnikom Drniša sljedeći tjedan održati sastanak, te i mirni prosvjed, ukoliko sastanak ne donese rezultate.
A kako drugi gradovi imaju vrtić besplatan? Poslali smo upit Gradu Sinju, ako dobijemo odgovor koliko ih košta vrtić, koliko ga djece pohađa, tko to i koliko plaća, te koliko to postotak odnosi eventualno iz gradskog proračuna, isti ćemo objaviti.