Zbog ispuštanja otpadnih voda iz pogona za preradu ribe u Poslovnoj zoni "Novi Stankovci", tvrtka "Ostrea" i njezin 51-godišnji vlasnik Neven Badurina prekršajno su kažnjeni ukupnom novčanom kaznom od – 3600 kuna!
Presudom Lorinde Tolić, sutkinje Općinskog suda u Zadru, "Ostrea" kao pravna osoba, te Badurina kao odgovorna osoba proglašeni su krivima za prekršaj iz Zakona o vodama, jer su 24. siječnja 2018. putem upojnog bunara oborinskog sustava poslovne zone odlagali opasne i druge onečišćujuće tvari u okoliš.
Zbog otpadnih voda koje su se slijevale u njihova polja iz tvornice ribljih konzervi, mještani Putičanja su 2017. organizirali prosvjed. Tada su javno progovorili kako strahuju za svoje usjeve, vodu koju piju, zdravlje svoje djece, jer je "Ostrea" svoj otpad - riblje glave. ulja i masti - ispuštala u njihova polja.
- Uvečer u selu, nas stotinjak žitelja ne možemo ni prozore otvoriti od smrada, to je neizdrživo. Možete misliti kakvi miomirisi dolaze od prerade ribe. Nije samo u smradu problem, nego bi u otpadnim vodama moglo biti i neželjenih tvari. Jedna od njih je i natrij hidroksid, odnosno "kauštika" kojom se, u tvornici ispiru masnoće od ribe - rekli su tada mještani.
Inspektorica Tea Markoč koja je na tom području obavljala nadzor, na sudu je posvjedočila kako tvornica generira veliku količinu organski opterećenih otpadnih voda od prerade ribe, te da gospodarska zona nema izrađen javni odvodni sustav.
- Regulirana je samo odvodnja oborinskih voda, stoga je "Ostrea" obavezna autonomnim internim odvodnim sustavom zbrinuti svoje otpadne vode koje će se u konačnici odvesti u javni sustav odvodnje - navela je na sudu, te dodala kako je u više navrata na zapisniku konstatirala kako je odvodni sustav bio zapunjen masnoćom od prerade ribe koja je izlazila i bila vidljiva po tvorničkom krugu kao i na prostoru oko poslovnog prostora, pa čak i izvan poslovne zone.
Rješenjem je zabranila ispuštanje otpadnih voda u okoliš 1. lipnja 2017. godine, a nakon toga je obavljeno sedam kontrola, ali stanje u potpunosti nije bilo sanirano sve do 29. svibnja 2018. kad je postupljeno po rješenju.
- Za očekivati je da će izrečenim novčanim kaznama biti postignuta preventivna svrha kažnjavanja - navedeno je u obrazloženju presude.
Predviđene kazne tvrtkama za ovakve prekršaje su od 30 tisuća do 300 tisuća kuna, a za odgovornim osobama od 4000 do 10 tisuća kuna.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....