StoryEditorOCM
ŽupanijaIma li rješenja?

Nove mjere za povećanje sigurnosti i protočnosti posjetitelja te smanjenje gužve na prostoru Skradinskog buka; Novosti i oko kupanja nizvodno od slapa

Piše Šibenski.hr
15. svibnja 2018. - 12:24

Kako bismo za buduće generacije sačuvali Skradinski buk, najduži, najpoznatiji i najposjećeniji slap na rijeci Krki te jednu od najpoznatijih prirodnih ljepota Hrvatske, ali i omogućili posjetiteljima potpuni doživljaj u okruženju prirode i kulturnopovijesne baštine nulte vrijednosti, Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ uvodi promjene u organizaciji kupanja nizvodno od slapa.

Na Skradinskom buku kupanje je dozvoljeno od 1. lipnja do 30. rujna, ovisno o vremenskim uvjetima i visini vodostaja,  na točno određenom mjestu, od plutače do mosta. Više neće biti moguće plivanje nizvodno od mosta, a na ulazu u vodu bit će postavljena drvena ograda radi povećane sigurnosti posjetitelja.
 
Nakon što je 2017. uveden model ograničenja broja posjetitelja, donošenjem odluke o maksimalnom prihvatnom kapacitetu od 10 000 posjetitelja koji istovremeno mogu boraviti na Skradinskom buku, Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ nastavlja donositi nove upravljačke odluke u cilju bolje organizacije posjećivanja i povećanja kvalitete doživljaja posjetitelja te očuvanja kakvoće vode rijeke Krke, procesa sedrenja i jedinstvene krške bioraznolikosti.
 
„Broj posjetitelja na Skradinskom buku raste iz godine u godinu i pred nas stavlja izazove i potrebu pronalaženja novih rješenja. Zato ove godine uvodimo nove mjere za povećanje sigurnosti i protočnosti posjetitelja te smanjenje gužve na prostoru Skradinskog buka. S jedne strane napravljeno je proširenje na samom mostu, a s druge strane ograničit će se prostor na kojem je moguće kupanje, što je uvod u općenito promišljanje tog problema. Paralelno se rade brojni projekti koji će, također, pridonijeti smanjenju gužvi i samim time boljem doživljaju Parka, ali i očuvanju prirode i daljnjem razvoju sustava edukacije, koji je jedan od temeljnih stupova upravljanja Parkom. Novi infrastrukturni sadržaji na terenu omogućit će kvalitetnije uvjete djeci, mladima, profesorima volonterima i istraživačima željnima znanja o Nacionalnom parku 'Krka'“, kazao je ravnatelj Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ mr. sc. Krešimir Šakić.
 
Otkad je broj posjetitelja na Skradinskom buku značajnije porastao, radi sigurnosti i zaštite, promišlja se o organizaciji kupanja na tom lokalitetu. Nakon što je Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 5. listopada 2017. donijela Odluku o izradi Prostornog plana Nacionalnog parka „Krka“, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja pokrenulo je proces njegove izrade, a organizacija kupanja jedna je od važnijih tema koja će kroz donošenje Plana biti regulirana.
 
„Prostor Parka suočen je s izazovima uravnoteženja zaštite prirode i okoliša s drugim aktivnostima u prostoru pa je izrada ovog plana prilika da se o tome povede konstruktivan dijalog. Zato koristim priliku da pozovem sve zainteresirane dionike da se aktivno uključe u javne rasprave o budućnosti Nacionalnog parka 'Krka'. Naša je zajednička odgovornost čuvati prirodu za buduće generacije. Skradinski buk je lokalitet koji, pored slapa kao glavne atrakcije, jedinstvenim čine pjev slavuja, plivanje ilirskog klena, glasanje zelene žabe, let jastreba, ples smaragdnih vretenaca. Da bismo sačuvali to bogatstvo i omogućili posjetiteljima da dožive sveobuhvatnu vrijednost ovog lokaliteta, potrebno je vremenskom disperzijom utjecati na protok, smanjiti gužve i povećati sigurnost“, istaknuo je stručni voditelj u NP „Krka“ dr. sc. Drago Marguš.
 
Primarna misija Nacionalnog parka „Krka“ je, između ostalog, očuvanje kakvoće vode rijeke Krke, procesa sedrenja i jedinstvene krške bioraznolikosti te oblikovanje kvalitetnog posjetiteljskog proizvoda koji će gostima omogućiti istinski doživljaj Parka. Aktivnosti u okviru modela upravljanja na Skradinskom buku usmjerene su upravo na ostvarenje ove misije.

Međutim, postoji još cijeli niz projekata koji područje Nacionalnog parka „Krka“ razvijaju kroz koncept održivog upravljanja s naglaskom na edukativne programe za lokalno stanovništvo i posjetitelje i diferenciranu ponudu sadržaja unutar Parka. Projekt Nepoznata Krka – skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke usmjeren je na razvoj posjetiteljske infrastrukture srednjeg i gornjeg toka, dok će izgradnja i uređenje Centra za upravljanje posjećivanjem Nacionalnog parka „Krka“ – Lozovac omogućiti kvalitetni prihvat posjetitelja na najfrekventnijem ulazu u Park, ali i da se posjetitelji upoznaju s programima realiziranima u sklopu projekta Nepoznata Krka, dulje se zadrže u okolnom području, čime se potiče ekonomski razvoj lokalne zajednice.

Novootvoreni posjetiteljski centar kretanja u Laškovici zamišljen je kao polazišna točka za aktivan obilazak Parka kroz 29 km uređenih pješačkih staza i 470 km biciklističkih staza, koje će uskoro biti predstavljene ljubiteljima uživanja u prirodi na dva kotača.

11. siječanj 2025 00:07