Roditelji djece koja pohađaju privatne i vjerske vrtiće na području Grada Šibenika okupili su se prije podne na Poljani zajedno s mališanima na tihom prosvjedu protiv odluke gradske uprave da od prvog dana Nove godine izjednači cijene javnih i privatnih vrtića na 678 kuna, odnosno 90 eura, a da proračunske subvencije za djecu u javnim vrtićima budu veće.
Roditelji s "nejadnakijom" djecom su u dobrom broju ispunili omiljeno šibensko šetalište, a prosvjed nije bio jedino tih, nego i nijem. U smislu da nije bilo nikakvih izjava njihovih predstavnika isključivo zato što za skup prekjučer, dan uoči državnog praznika nisu uspjeli ishoditi dozvole od Grada i policije, te nisu željeli dodatne komplikacije u inače zakuhanoj atmosferi s cijenom koje za vrtiće plaćaju roditelji i subvencijom za svako vrtićko dijete predviđenom iz gradskog proračuna, kratko nam je objasnila Martina Erak Bačelić, jedna od službenih predstavnica.
Izjavu nije bio voljan dati ni Tonći Restović, prvi čovjek gradskog SDP-a:
-Ukoliko nitko od roditelja neće istupiti, ne bi bilo u redu da ja, kao stranački predstavik o tome govorim. Uostalom, o tome ćemo sutra (ponedjeljak) iznijeti stav na press konferenciji, opravdao se Restović.
Jednako je mišljenje nekih sudionika prosvjeda s kojima smo razgovarali pod uvjetom da im ne navodimo podatke, da Gradu nije trebala blamaža da ne odobri dozvolu za prosvjedni skup. Organizatori su se prvo obratili policiji, no bili su upućeni na gradsku upravu, čije dopuštenje prethodi njihovom. Gradska uprava je međutim, uoči praznika radila skraćeno, te nije bilo vremena da se zahtjev razmotri, kako im je obrazloženo.
Osjetljivo pitanje koje je podijelilo javnost i o čemu će narednoga tjedna, a vjerojatno sve do kraja godine biti dosta govora u javnosti složenije je od prozaičnog opravdanja za ne izdavanje dozvole prosvjednicima.
Složenije, a barem zasad i maglovitije, jer ima mišljenja da se roditelji koji koriste usluge privatnih i vjerskih vrtića prosvjedujući protiv izjednačavanja cijena, a ne i subvencija, zapravo bore za interese vlasnika privatnih vrtića, no točne razloge njihova negodovanja danas od njih nije bilo moguće saznati.
U svakom slučaju, prema prijedlogu gradske uprave cijena koju plaćaju roditelji bit će izjednačena, međutim proračunska subvencija za čije se izjednačavanje zalažu neće biti ista, budući da cijene smještaja u privatnim vrtićima nisu jednake, niti gradska uprava na to može utjecati kao u vlastitim ustanovama. I treće, ne manje važno, proračunski novac prema Zakonu nije moguće tek tako odlijevati u privatne tvrtke.
Subvencioniranje vrtićkog smještaja privatnim ustanovama čak nije ni zakonska obveza lokalne samouprave, no jest moralna, budući da gradskih vrtića nedostaje do te mjere da svake godine 700 djece treba smještaj u privatnim i vjerskim vrtićima. Da je javnog smještaja dovoljno, ovo sada ne bi bila tema, a privatni vrtići nudili bi neku posebnu pedagošku uslugu, pa tko voli, nek‘ izvoli, isključivo iz vlastitoga džepa.
Prema zadnjoj objavi gradske uprave, zapravo zasebnog Povjerenstva okupljenog da izradi najbolji mogući prijedlog budućih izdvajanja za najmanje Šibenčane u vrtićima, model koji grad planira primijeniti izjednačava sve roditelje koji će ubuduće plaćati jednaku cijenu vrtića. Osnivači privatnih i vjerskih vrtića partneri su Grada Šibenika te će Grad sufinancirati razliku do pune ekonomske cijene djeteta, naravno, uz činjenicu da je dijete upisano u skladu s propisanim standardima – kazao je gradonačelnik Željko Burić. Je li to njegova zadnja o tome – pokazat će naredni dani.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....