Zelena akcija zajedno s udrugama i građanskim inicijativama iz koalicije "Zero Waste Hrvatska" ocijenila je u četvrtak da je Odluka o implementaciji Plana gospodarenja otpadom RH, koju je Vlada u četvrtak usvojila, "prepuna nelogičnosti i štetnih odredbi koje nas vraćaju na zastarjeli koncept regionalnih centara za velike količine smeća na štetnim lokacijama i sa štetnim tehnologijama".
"Unatoč najavama Ministarstva i odredbama u Planu koje propisuju reviziju opravdanosti izgradnje i lokacija pojedinih centara te izradu Studija izvedivosti za definiranje tehnologije obrade i kapacitete budućih centara sukladno visokim ciljevima odvajanja i recikliranja, bez ikakvih se revizija i studija dalje guraju sporne lokacije centara, potiče tehnologija spaljivanja i definiraju veliki kapaciteti. Time se krše odredbe Plana, kao i temeljna zakonska načela u gospodarenju otpadom u Hrvatskoj", ističu udruge i građanske inicijative u priopćenju.
Podsjećaju da su prilikom donošenja Plana gospodarenja otpadom RH 2017.-2022., upozorili da Plan, unatoč dobrim mjerama za pojedine segmente sustava, i dalje ostavlja prostora za naknadne manipulacije koje mogu ići na štetu njegovoj kvalitetnoj provedbi. Smatraju kako se "očigledno taj prostor sada koristi kako bi se nastavio gurati zastarjeli koncept".
Primjerice, navode, kako Odluka koju je Vlada RH u četvrtak usvojila "propisuje izgradnju Centra za gospodarenje otpadom u Lećevici unatoč potrebi revizije te veoma sporne lokacije na krškom terenu za koju je potrebno izraditi i novu studiju utjecaja na okoliš s obzirom na brojne manjkavosti prijašnje studije, na što je osim udruga upozoravao i donedavni ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović".
Također, kako kažu, "umjesto decentralizacije gospodarenja otpadom izgradnjom lokalnih sustava recikliranja i odlaganja, koja je propisana i zakonskim načelom blizine, potiče se prevoženje velikih količina smeća diljem Hrvatske povećavanjem kapaciteta planiranih centara".
"Centar Piškornica, u kojem je zbog velikih količina smeća već došlo do niza požara, širi se na nove dvije županije čime je njegov kapacitet duplo veći od inicijalno zamišljenog za tri županije. Također, ne propisuje se nikakva potreba za preispitivanjem mogućnosti promjene tehnologije i kapaciteta postrojenja u četiri regionalna centra pokrenuta prije donošenja Plana - Marišćina, Kaštijun, Bikarac, Biljane Donje, a što će štetno djelovati na postotak recikliranja u županijama u kojima se nalaze, kao i na cijenu usluge za građane", ističu udruge i građanske inicijative u priopćenju.
Zahtijevaju da se Plan gospodarenja otpadom 2017.-2022. pravilno provodi, što uključuje detaljnu reviziju opravdanosti izgradnje svih planiranih regionalnih centara kroz usporedbu s decentraliziranim modelom lokalnih sustava za recikliranje i odlaganje otpada koji je prema brojnim pokazateljima prihvatljiviji za okoliš i ekonomiju.
"Shodno rezultatima revizije potrebno je odustati od nepotrebnih regionalnih centara, a za potrebne napraviti reviziju predviđenih lokacija i procjenu utjecaja na okoliš jer oni ne smiju biti građeni u zonama gdje mogu negativno utjecati na okoliš", priopćila je Zelena akcija zajedno s udrugama i građanskim inicijativama iz koalicije "Zero Waste Hrvatska".
Udruge traže i javnu raspravu oko studija izvedivosti koje će definirati kapacitete i tehnologiju u budućim centrima, kako bi javnost pravodobno mogla reagirati ako će se, kako navode, "pokušati nametnuti izgradnja megalomanskih skupih centara za smeće s tehnologijama štetnima za okoliš i građane, kao što se to pokušava ovom Odlukom Vlade RH".
StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetZeleni protiv državnih odluka
Vlada gura Centar za gospodarenje otpadom na Lećevici, premda je lokacija sporna i traži reviziju
25. svibnja 2017. - 20:28