Iako su ovaj tjedan na zagrebačkom Županijskom sudu bila zakazana tri optužna vijeća na kojima se trebalo raspravljati o tri optužnice koje je USKOK do sada podigao protiv Josipe Pleslić (ex Rimac), nijedna od tih optužnica nije potvrđena. Zapravo, sva tri optužna vijeća su odgođena. U jednom slučaju spis je po žalbi obrane na VKS-u, a u druga dva do odgode ročišta je došlo jer nakon ranijih odluka optužnog vijeća da se obrani omogući uvid u inicijalne naloge suca istrage za tajno praćenje i prisluškivanje Josipe Rimac te dostave tajnih snimki kako bi ih obrana mogla preslušati, tajne snimke obrani nisu dostavljene. Pojašnjeno je da su razlozi tehničke prirode, pa je nedostava tajnih snimki bio razlog i jučerašnje odgode sjednice optužnog vijeća u aferi Vjetroelektrane.
– Obrani ponovo nisu dostavljeni elektronički dokazi na način na koji smo mi zatražili tako da nam je sud dao dodatno vrijeme. Iduća sjednica optužnog vijeća zakazana je za sredinu prosinca pa se nadamo da će nam do tada to biti dostavljeno – kazao je za Večernji list Ivan Gržić, branitelj Josipe Rimac. Upitan zašto se dostava traženih tajnih snimki tako zakomplicirala, Gržić je odgovorio da to ni njemu nije jasno.
– Radi se o notornim stvarima koje se lako realiziraju pa nam nije jasno zašto te dokaze ne možemo dobiti. Međutim, ti dokazi su nama od krucijalne važnosti da bismo mogli postaviti konačni zahtjev za izdvajanjem nezakonitih dokaza jer i po onome što smo do sada dobili uviđamo neke anomalije, neke suspektne okolnosti vezano za audiozapise, vezano za tekstualne poruke. No sve ćemo to precizirati nakon što dobijemo cjelokupnu dokumentaciju – kazao je Gržić. Upitan da pojasni znači li to da obrana sumnja da je s tajnim snimkama manipulirano, Gržić je kazao:
– Za sada ne mogu ići u detalje, međutim postoje određene sumnje da elektronički dokazi u spisu nisu vjerodostojni. Tu svoju poprilično bombastičnu izjavu Gržić nije htio dalje obrazlagati, pa se slučaj Rimac, četiri i pol godine od njezina uhićenja, očito dodatno zahuktava. Dokazi koje Gržić spominje potiču iz tajno prisluškivanih razgovora i njezina mobitela, koji je postao legendaran. Sadržaj je transkribiran na gotovo tri milijuna stranca i obrana cijelo vrijeme traži da se ti dokazi iz spisa izdvoje kao nezakoniti. Zahtjevi im ne prolaze na optužnim vijećima, a u jednom slučaju nisu prošli ni na VKS-u. No u spisu Vjetroelektrane, VKS je optužnom vijeću vratio spis, uz uputu prvostupanjskom sudu da dozvoli obranama uvid u inicijalne naloge suca istrage. Optužno vijeće to je i napravilo, no zapelo je, barem prema tvrdnjama obrane, na dostavi tajnih snimki. Njih inače USKOK treba dostaviti sudu, a sud zatim obrani.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.