StoryEditorOCM

Potpuni kaos na početku školske godine: Država zaboravila tiskati dnevnike i imenike, odgovorni u tome ne vide problem...

5. rujna 2017. - 11:32

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i "Narodne novine" su u ponedjeljak jako obradovali osnovnoškolsku djecu diljem Hrvatske na početku školske godine, a u očaj stavile njihove učitelje i ravnatelje.

Iako je nastava jučer službeno počela, iako su imali cijelo ljeto na raspolaganju, a narudžbe škola su obavljene i zaprimljene do sredine mjeseca srpnja, "Narodne novine" još uvijek nisu školama dostavile naručenu pedagošku dokumentaciju (dnevnike i imenike), a kako stvari stoje, na to će se morati pričekati najmanje desetak dana.

Pa postoje e-dnevnici, za Boga miloga, reći će neupućeni u ovu problematiku. Ali je problem što vrlo malo škola koristi e-dnevnike u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koja je razvijenija od gotovo svih županija osim Zagrebačke.


Narudžbe na vrijeme


Đuro Baloević, predsjednik Splitsko-dalmatinskog ogranka Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola, tzv. HUROŠ-a, upoznat je s ovom problematikom oko pedagoške dokumentacije koju nije dobila ni jedna škola na početku ove školske godine.
- Znala je ta dokumentacija i ranije stizati u zadnji tren, ali uvijek je do ove godine dolazila na vrijeme. Ja nemam podatak koliko osnovnih škola ima e-dnevnike na našem području, ali to nije veliki broj i većina škola još uvijek koristi dnevnike i imenike, tako da bi to mogao biti problem. Ja znam da su do sredine srpnja sve osnovne škole dostavile svoju narudžbe "Narodnim novinama", da je došlo i do izmjene Pravilnika o pedagoškoj dokumentaciji, znam da Ministarstvo znanosti financira tu dokumentaciju, ali uistinu ne znam kako je i gdje nastao problem. Mnogi tajnici škola i ravnatelji su zvali danas "Narodne novine" i koliko znam, svi su dobili informaciju da će im pedagoška dokumentacija stići oko 15. rujna - rekao je Baloević.

Nastavnici će se dotle snalaziti s papirićima i rokovnicima u koje će upisivati učeničke ocjene, a neki učenici, pogotovo nižih razreda, su doslovce shvatili da dok ne dođu imenici i dnevnici ne moraju ništa ni učiti.
Poslali smo upite i "Narodnim novinama" i Ministarstvu znanosti i obrazovanja da nam objasne je li problem nastao zbog njihovih međusobnih poslovnih odnosa ili je razlog zakasnjela reakcija nadležnih i aljkavost, ali decidiran odgovor nismo dobili, kao niti jednu riječ isprike prema krajnjim korisnicima.



- "Narodne novine" d.d. sudjeluju u izradi pedagoške dokumentacije kao partner u tisku i distribuciji, sukladno ovjerenim dokumentima koje dobivaju od nadležnog ministarstva. Sva prispjela ovjerena pedagoška dokumentacija je otisnuta i distribuirana, dok će i ostali dio biti tiskan i distribuiran u najbržem mogućem roku po primitku ovjerenih dokumenata - kratko nam je odgovorio rukovoditelj Odjela korporativnih komunikacija "Narodnih novina" Bojan Vinek. Iz njegovog odgovora nije jasno kako je problem nastao, ali je jasno da svi ovjereni dokumenti koji su potrebni kod njih još nisu stigli i da će biti tiskani tek kada ti dokumenti stignu.


Mnogo izmjena


Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja su nam dostavili pismeni odgovor u kojem ističu da je Pravilnik o pedagoškoj dokumentaciji i evidenciji te javnim ispravama u školskim ustanovama objavljen u Narodnim novinama 17. svibnja 2017. godine te je na snagu stupio s 1. rujnom 2017. godine., ali nam ne odgovaraju zašto je trebalo toliko čekati da taj pravilnik stupi na snagu - tri dana prije početka školske godine.

- Pravilnik je zbog usklađivanja pedagoške dokumentacije te olakšavanja vođenja iste u školama predvidio dosta izmjena u odnosu na dotadašnji Pravilnik o sadržaju i obliku svjedodžbi i drugih javnih isprava te pedagoškoj dokumentaciji i evidenciji u školskim ustanovama te se odmah pristupilo izradi nove pedagoške dokumentacije. Od objave navedenog pravilnika Ministarstvo intenzivno surađuje s djelatnicima "Narodnih novina" i gotovo je sva pedagoška dokumentacija već usuglašena te ili tiskana ili u zadnjoj fazi pred tisak - stoji u odgovoru iz kojeg doznajemo da i mnoge srednje škole u Hrvatskoj imaju očigledno problem s pedagoškom dokumentacijom kao i osnovne škole.

- Također, 31. kolovoza 2017. godine svim srednjim školama upućen je dopis pomoćnika ministrice g. Vlade Prskala prema kojem su, između ostaloga, škole obaviještene o sljedećem: "Kako vam je poznato, 1. rujna 2017. godine na snagu stupa Pravilnik o pedagoškoj dokumentaciji i evidenciji te javnim ispravama u školskim ustanovama (Narodne novine 47/2017). Temeljem navedenog pravilnika došlo je do određenih izmjena u pedagoškoj dokumentaciji, a s ciljem poboljšanja iste."
Ministarstvo znanosti i obrazovanja nas informira da u suradnji s "Narodnim novinama" intenzivno radi na dovršetku svih obrazaca pedagoške dokumentacije te vjeruju da će sva dokumentacija uskoro biti dostupna školama.


Uputa ministarstva
Kako najbolje improvizirati
Dok ne stigne nova dokumentacija, iz Ministarstva nude i savjet školama.
- Škole koje imaju neiskorišteno više od jedne trećine matične knjige mogu, u svrhu dodatnih ušteda, ispuniti knjigu do kraja. Po ispunjavanju "stare" matične knjige upis učenika vrši se u novu matičnu knjigu (usklađenu s Pravilnikom). Trenutačno je u tijeku priprema sličnog dopisa i osnovnim školama, te će one biti obaviještene o ovoj temi. Nastavno na sve navedeno, vjerujemo da će potrebna pedagoška dokumentacija školama biti dostupna vrlo skoro te da sam odgojno-obrazovni proces u školama neće biti niti na koji način otežan - stoji u odgovoru Ministarstva znanosti i obrazovanja.

24. studeni 2024 22:07