Nakon što je u javnost dospjela vijest o smrti maloljetnika u Centru za rehabilitaciju Rijeka, a koja je nastupila krajem rujna, Ministarstvo rada sazvalo je konferenciju za novinare. Inspekcijski nadzor Ministarstva utvrdio je da se tragični događaj dogodio zbog nemara, odnosno da je dijete ostavljeno, bez nadzora, na određeno vrijeme. Ravnateljica Centra, koja je jučer dala ostavku, poručuje - Ministarstvo se upozoravalo da dječaku, s obzirom na teškoće, nije mjesto u toj ustanovi.
Petnaestogodišnji dječak preminuo je 27. rujna u podružnici Centra za rehabilitaciju Kraljevica - Oštro.
Riječ je o dječaku, koji je, s obzirom na zdravstveno i psihičko stanje, bio pod posebnom mjerom izolacije - radi svoje, ali i sigurnosti korisnika i djelatnika centra.
U Kraljevicu je iz Šibenika, zbog agresivnog ponašanja, premješten prije dvije godine. Prema riječima sada već bivše ravnateljice, resornom Ministarstvu više su puta slani dopisi u kojima se ističe da, oni kao ustanova, djetetu ne mogu osigurati adekvatnu skrb.
- Zadnji moj apel bio je 30. kolovoza ove godine gdje sam molila, nakon niza dopisa, da nam se pomogne jer su djelatnici na izmaku snaga, korisnici traumatizirani, prostor je devastiran. Na kraju krajeva, u dopisu sam napisala stvarno stanje, da djetetu kod nas nije dobro jer mu ne možemo osigurati ono što mu treba, a to je skrb jedan na jedan, rekla je za HRT Iva Letina, bivša ravnateljica Centra za rehabilitaciju Rijeka.
Tog dana, kada je dječak preminuo, u noćnoj smjeni bile su dvije djelatnice na 14 korisnika. Svakoga od njih trebalo je pripremiti za spavanje, dati mu terapiju, oprati i umiriti.
- Ono što definitivno ne stoji po nalazu inspekcijskog nadzora je da pod hitno moramo zaposliti ljude. U ministarstvu od rujna stoji sedam zahtjeva koji čekaju potpis. Pa kako da zaposlimo, ako su zahtjevi nepotpisani? pita se Letina.
Državna tajnica Ministarstva rada i socijalne politike Marija Pletikosa opovrgnula je, pak, na konferenciji za novinare u Ministarstvu da bilo što skrivaju, a inspekcijskim nadzorom utvrđeni su propusti u radu Centra.
Rekla je da su obavijest o smrti dječaka dobili od ravnateljice 2. listopada. Slučaj su u početku, dodala je, doživljavali kao uobičajen, s obzirom na to da se događa da korisnici preminu, no u tih nekoliko dana zaprimili su anonimne prijave i inspekcija je odmah izašla na teren.
- Nije točno da jedna njegovateljica brine o 250 korisnika. U Kraljevici - Oštro bilo je smješteno 15 korisnika, djece s teškoćama. Dvoje ide u školu i sasvim je u redu da jedna njegovateljica bude u ustanovi po noći dežurna s toliko korisnika, a preko dana je bilo tri do četiri njegovateljice, tako da je sve u skladu sa standardima, navela je Pletikosa.
Načelnica Samostalnog sektora za upravni i inspekcijski nadzor u socijalnoj skrbi Ministarstva Josipa Crnoja Bartolić navela je kako su rezultati nadzora pokazali da je do smrti došlo sumnjom na nemar jer je dijete od 18 sati do 20.30 bilo bez nadzora radnika iako je bilo u posebnoj mjeri izolacije koja je propisana Protokolom o primjeni restriktivnih sankcija.
- Takva izolacija ne bi smjela trajati dulje od 45 minuta, a dijete se treba obilaziti svakih 15 minuta, što je u ovom konkretnom slučaju izostalo, objasnila je Crnoja Bartolić.
Utvrđeno je i da je bilo pokušaja da se postupanja prikažu u skladu s protokolom koji ne postoji i koji nije bio na snazi.
Sve informacije inspekcija je proslijedila Općinskom državnom odvjetništvu, a s obzirom na utvrđene pokušaje krivotvorenja dokumentacije i prikrivanja onoga što se događalo tog spornog dana, zatražili su preispitivanje odgovornosti i ravnateljice i radnika koji su bili u smjeni.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....