StoryEditorOCM
ZanimljivostiBacite pogled na nebo

U ponedjeljak u ranu zoru potpuna pomrčina Mjeseca, a bit će vidljiva ako vremenske prilike dopuste

20. siječnja 2019. - 14:57

U ponedjeljak u ranojutarnjim satima dogodit će se potpuna pomrčina Mjeseca, koja nastaje kad Mjesec uđe cijeli u Zemljinu sjenu, pri čemu poprima crveno-smeđu boju, priopćeno je iz Hrvatskog astronomskog saveza.

S obzirom na lošu vremensku prognozu, javna promatranja teleskopima su najavljena samo u Splitu i Malom Lošinju. Ako vremenski uvjeti budu povoljni, Zvjezdano selo Mosor planira organizirati javno promatranje teleskopima u Splitu pokraj lučice Spinut u vremenu od 4,30 do 7,30 sati, a astronomsko društvo "Leo Brenner" na Rivi lošinjskih kapetana ispred Muzeja Apoksiomena u Malom Lošinju.

Pomrčina Mjeseca nastaje ulaskom Mjeseca u Zemljinu sjenu i tad je obasjan crvenom svjetlošću koja se raspršila prolazeći kroz Zemljinu atmosferu. Potpunom pomrčinom Mjeseca naziva se pojava kada cijeli Mjesec uđe u Zemljinu sjenu; kada samo dio Mjesečevog diska uđe u Zemljinu, to je djelomična pomrčina, a ako Mjesec prolazi samo kroz Zemljinu polusjenu, to se naziva pomrčina u polusjeni.

Za vrijeme potpune pomrčine Mjesec nikad ne pada u potpunu tamu već poprima crveno-smeđu nijansu. Ta pojava nastaje zbog loma svjetlosti u Zemljinoj atmosferi, koja se u tom slučaju ponaša poput prizme. Zemljina atmosfera najviše raspršuje plavu svjetlost (zbog čega je nebo danju plavo), a crvena svjetlost koja se ne rasprši potpuno u Zemljinoj atmosferi nastavlja svoj put prema Mjesecu i čini ga crvenim.

Početak ulaska Mjeseca u polusjenu iz Hrvatske je vidljiv u 3,36 sati; početak djelomične pomrčine u 4,33 sati, početak potpune pomrčine u 5,41 sati, maksimum pomrčine je vidljiv u 6,12 sati, kraj potpune pomrčine je u 6,43 sati i zalazak Mjeseca je u 7,41 sati, navodi se u priopćenju.

Ova pomrčina mjeseca bit će jedina potpuna u 2019. i bit će vidljiva s čitave zapadne hemisfere, Europe i zapadnih dijelova Afrike, kao i iz sjeverne Rusije, objavila je američka svemirska agencija NASA, što znači da bi je, uz povoljne vremenske prilike, moglo promatrati nekih 2,8 milijarda ljudi u svijetu.

Najbolje će se vidjeti iz Sjeverne Amerike, navodi NASA i dodaje da će se kao dodatni bonus pomrčina dogoditi tijekom "supermjeseca" kada je Mjesec najbliže Zemlji i stoga se čini većim i svjetlijim.

28. studeni 2024 21:27