Cilj uvođenja naplate koju je pokrenulo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a na poticaj Europske unije, jest reduciranje korištenja plastične ambalaže te tako i smanjenje količine plastičnog smeća u okolišu.
Hoće li ova mjera pomoći smanjenju plastičnog onečišćenja tek trebao vidjeti, a uvođenje naplate je u našem programu komentirala Petra Andrić iz Greenpeace Hrvatska koja smatra da se time želi potaknuti ljude da koriste višekatne ili platnene vrećice. - objavljuju Vijesti HRT-a
- Cijela ta politika Europske unije i direktive koje su donesene i domaći zakoni bi trebali biti usmjereni tome da se prijeđe na višekratno. To se odnosi i na svu drugu plastiku, a ambalaža je veliki problem i prijedlozi ekoloških udruga idu u tome smjeru da i ambalaža postane na neki način višekratna, tvrdi Andrić.
Još od 2022. u Hrvatskoj je zabranjeno stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica debljine do 50 mikrometara, osim onih tanjih od 15 mikrometara koje su se koristile za voće i povrće.
Sada se s ovom naplatom želi postići znatno smanjenje korištenja i tih vrlo laganih vrećica.
U UN-u traju pregovori oko globalnog sporazuma za manjenje plastičnog onečišćenja i iako su se očekivali konkretni rezultati do kraja prošle godine to se nije dogodilo.
Petra Andrić se nada da će sporazum ipak biti potpisan do kraja ove godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....