StoryEditorOCM
LifestyleŠIRI SE MREŽAMA

Apel očajne Hrvatice: Čuvajte djecu, moju kćer je iskoristio obiteljski prijatelj; Odmah im izbrišite ovu aplikaciju!

Piše Rebeka Pastuović
21. veljače 2023. - 16:40

Društvenim mrežama se kao plamen proširio poziv s profila osobe Bruno Lerotić u kojem pokreće kampanju koja roditeljima savjetuje da djeci sa svih elektronskih naprava uklone aplikaciju Snapchat. Povod tome je, kako je objavio, 10-15 obitelji koje su mu se obratile jer su im djeca bila žrtve seksualnog zlostavljanja putem interneta, ali i u živo.

image

fdff

Instagram Bruno Lerotić screenshot

Također je pokrenuo i akciju potpore za maloljetnicu koja je bila žrtva seksualnog zlostavljanja od strane obiteljskog prijatelja i čija majka se obratila javnosti putem njegovog profila. U objavama se spominju detalji slučaja, među kojima je i podatak da su kod navedene osobe nađeni u sefu DVD-ovi sa snimkama druge djece. Navedene snimke, stoji u objavama, nisu prihvaćene kao dokaz na sudu. Također nismo u mogućnosti provjeriti koja policijska uprava i koji DORH su procesuirali slučaj te na kojem sudu se vodi konkretni postupak, tako da su nam podaci iz objava jedini dostupni. Zbog osjetljivosti situacije i zaštite maloljetnice izbjeći ćemo pisanje detalja o slučaju, pa čak i onih koji su objavljeni navedenim putem.

Upravo stoga, smo dijelove objava s društvenih mreža uklonili.

image
Instagram Bruno Lerotić screenshot
image
Instagram Bruno Lerotić screenshot

No, potrebno je još jednom upozoriti roditelje i staratelje na opasnost nekontroliranih sadržaja koji su dostupni njihovoj djeci.

Mladi i mobiteli su dobitna kombinacija i noćna mora - ovisi o scenariju u kojem se ove dvije uloge isprepleću. 

Aplikacija "Snapchat" neizostavan je dio "download foldera" u mobitelu svakog tinejdžera 21. stoljeća. Aplikaciji koja je svjetlo dana prvi put ugledala 2011. godine, popularnost je počela rapidno rasti 2013. - a od tada ne jenjava.

Jednostavnost korištenja Snapchata definitivno opravdava njezinu popularnost. Zanimljivi filteri, vidljivost lokacije i mogućnost slanja fotografija, kratkih videozapisa i poruka koje se automatski brišu rezultiraju "prozračnošću" aplikacije i manjkom gomilanja starog sadržaja kojeg korisnici dijele sa svojim "Snapchat prijateljima". A baš zato što je aplikacija dostupna čitavom svijetu besplatno, otvara mogućnost stupanja u kontakt s bilo kime. Kolegom iz klupe, prijateljicom s treninga ili potpunim neznancem, koji možda i nije nastrojen kao što njegov status "prijatelja" da za naslutiti.

image
Kirill Kudryavtsev/Afp

Upravo zato što sav sadržaj koji se na njoj dijeli "nestaje", nerijetko je on riskantnog karaktera - kako među mladima, nerijetko i kod populacije zrelije dobi. Pa što ako se netko odvaži "opaliti" fotografiju koju nebi baš ponosno podijelio na aplikaciji poput Instagrama?

Ona ovdje ionako "nestaje". Način na koji Snapchat funkcionira daje privid kompletne sigurnosti u njegovom korištenju. Ipak, neke priče, poput ove, dale su nam potvrdu da ova  komunikacijska mreža, nije ipak najsigurniji izbor. 

25. studeni 2024 21:25