StoryEditorOCM
ŽivotSV. SVETI, DUŠNI DAN

Znate li što slavimo 1., a što 2. studenoga? Mnogi to brkaju. Psihijatar Urlić tumači zašto je važno sjećanje i vjera

Piše MOZAIK SD
31. listopada 2024. - 10:52

Uoči Svih svetih u HRT-ovoj emisiji "U mreži Prvog" razgovaralo se o teološkoj važnosti tog blagdana i vrijednostima koje bi se trebale promicati. 

Svećenik, don Anton Šuljić, kazao je kako se blagdan Svih svetih pojavio već u 6. stoljeću.

"Što se tiče teološkog značenja, svi sveti su dokaz da možemo živjeti kreposno, zauzeti za ovaj svijet, ali s korijenima u nebo", kazao je.

Dodaje kako nam svetost dokazuje postojanje neba koje je veće od države, da je dobrota važnija od mržnje, da se isplati i život izgubiti za vrijednosti koje ostaju nakon ovozemaljskog života.

"Što se tiče pokojnika, jedino što možemo za njih učiniti je da se za njih pomolimo i da ih se sjećamo. Sjećanje ih uključuje u kategoriju svetosti. Moleći za pokojne, molimo da se Bog i njima smiluje kako bi mogli u vječnosti uživati plodove svoga života", naglasio je.

image
/Shutterstock

Psihijatar Urlić: Prisjećamo se svojih uspomena

Ivan Urlić, psihijatar kazao je kako je ovaj blagdan dan kada se prisjećamo svojih uspomena.

"Čovjek ne odlazi s ovog svijeta tek tako, s jedne strane čovjek odlazi u drugi svijet, a s druge strane ostaje živjeti u nama. Materijalni dio ima svoju sudbinu, ali osjećaj sjećanja živi s nama i mi ga dalje prenosimo generacijama", rekao je.

"Činjenica je da sve što ima početak, ima i svoj kraj. Pomirba ima svoje značenje u ovom blagdanu", istaknuo je.

Šuljić naglašava kako je vjera sposobnost našeg duha da nadilazimo stvarnosti koje su vidljive i približavamo se u vjeri i nadi stvarima koje su nevidljive i ta sposobnost duše da sve zadanosti prihvati.

"Sjećanje je nešto što je obilježilo našu civilizaciju. Sjećanje i vjera je nešto s čim možemo prebroditi mnoge teškoće", rekao je Urlić.

Na pitanje gubi li se smisao blagdana sa svime što nas okružuje, psihijatar Urlić je kazao kako je uvijek bilo tako.

image
/Shutterstock

"Grobovi ne služe mrtvima, grobovi služe nama živima kao mjesto pijeteta. Svi lampioni i cvjetni aranžmani služe kao dar za posjetu", naglašava Urlić.

Dodaje kako se groblja u ovim danima pretvaraju u cvjetnjak.

"Djeca su osjetljiva na odlaske. Ne žele ostati bez osoba u koje imaju povjerenje. Osobe koje su starije ostavljaju bitan i neizbrisiv trag u našoj egzistenciji. Važno je sjećanje", istaknuo je psihijatar.

Što je što

1. studenog slavimo svetkovinu Svih svetih. Tog dana slavimo one svece i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života.
Papa Benedikt XVI. je rekao: ‘‘Da bismo mogli biti sveti, nije potrebno činiti izvanredne pothvate i djela, niti posjedovati posebne karizme, već jednostavno služiti Kristu, slušati ga i slijediti bez obeshrabrenja u teškim trenucima.‘‘
 
Dušni dan slavimo svake godine 2. studenoga, kada se sjećamo svih svojih dragih pokojnika. Pohodi grobovima i grobljima u tom pogledu redoviti su znak pažnje i vjere. Tog dana vjernici mole za duše svojih dragih pokojnika, za njih pale svijeće na grobovima, prisustvuju svetoj Misi, povezujući se tako svojim molitvama s njima.

image
Ante Čizmić/Cropix
image
Ante Čizmić/Cropix
image
Marko Todorov/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. listopad 2024 13:52