StoryEditorOCM
ŽivotBudimir Šobat

Ovaj Zadranin još drži svjetski rekord u zadržavanju daha, a nekad je pušio dvije kutije cigareta na dan

Piše Mozaik SD
11. siječnja 2025. - 20:47

Budimir Šobat Buda među top 10 je svjetskih ronilaca na dah te Guinnessov rekorder, a bio je i kaskader te student prava.

Guinnessov rekord je srušio čak dvaput, natječe se i u ronjenju na dah bez peraja, a na Svjetskom prvenstvu 2018. godine osvojio je broncu jer je ronio na dah 8 minuta i 17 sekundi.

Statična apnea O2 je natjecateljska disciplina ronjenja na dah, a sastoji se u tome da ronilac zadržava dah uronjen u vodu, bilo da je riječ o bazenu ili jezeru, rijeci ili moru. U produljenom zadržavanju daha pomaže mu medicinski kisik (tzv. 100 postotni kisik) kojeg udiše pola sata prije zarona.

Budimir je rodom iz Zadra, a s obitelji se doselio u Zagreb u dobi od sedam godina. Otac je bio vojno lice, a mama profesorica. Prošle godine je u razgovoru za Pomakni Granice pričao je o tome kako se počeo baviti sportom.

@insight_fusionn

The Longest Underwater Breath Hold

♬ original sound  - Insight Fusion

- Moji vršnjaci su svi htjeli igrati nogomet, no ja sam odskakao visinom i činilo mi se logičnim da se bavim košarkom. Međutim, u juniorskoj kategoriji sam shvatio da nisam dovoljno dobar strijelac i ne postižem koševe. Nisam želio trenirati tako da sjedim na klupi i shvatio sam da moram nešto poduzeti, pa sam uvidio kako bih mogao dobro igrati u obrani. No zato sam morao izgraditi mišiće i početi vježbati. Bio sam među prvim košarkašima koji je krenuo u teretanu. Uspio sam steći snagu i reputaciju, pa su igrači drugih timova znali reći: Joj, samo da me ne čuva Buda, on je kao životinja - kazao je prisjetivši se i početaka bavljenja ronjenjem.

image

Budimir Buda Šobat

Ivana Nobilo/Cropix

- To je došlo puno kasnije. Mama je s Pelješca i cijelo ljeto sam provodio na moru, ali sam se kao mladić više bavio galebarenjem i ganjanjem turistkinja nego što sam nešto ronio. Ronjenje je došlo prije 12 godina. Naime, nisam mogao zaroniti ni dva metra jer sam imao problema s bubnjićima i izjednačavanjem tlaka, a to je najbitnije u ronjenju na dah. Međutim, u kuću na moru kraj naše počeo je dolaziti industrijski ronilac iz Mostara koji je živio u Norveškoj. Pozvao me da zaronim s njim na boce, no odbio sam. Nagovarao me tada da zaronim na dah i objasnio mi u detalje kako ću to postići. Nakon par dana pokušaja otkrio sam da ima u tome nešto, da mi sviđa i privlači me.

Tada sam već imao kćer Sašu i glava mi je drugačije funkcionirala, pa sam u ronjenju pronašao mir. Prvi rekord sam oborio na Velesajmu s 24 minute i 11 sekundi, a potom u Sisku 2021. godine. Ondje sam oborio svjetski rekord i zadržao sam dah 24 minute i 33 sekunde, no morate znati da je to uz pomoć medicinskog kisika koji produljuje kapacitet za dvije trećine. Naime, ako ovako možete držati dah tri minute, uz pomoć medicinskog kisika ćete uspjeti dogurati do devet minuta. On je koncentriran i zadržava se dulje u krvotoku, pa je time i saturacija mozga bolja, a onda i kapacitet za držanje daha - rekao je i dodao kao je bio strastveni pušač.

- Pušio sam do dvije kutije na dan, a prestao sam tek nakon što sam već godinu dana trenirao. Nije mi smetalo, a jedini razlog za prestanak je bila želja za boljim rezultatima. Pitao sam trenera bih li bio bolji da prestanem pušiti, a on mi je rekao da pušenje stvara rezistenciju organizma na CO2 te je pušačima lakše podnijeti fizičku nelagodu nego roniocu početku koji nikad nije pušio, te da će mi nakon prestanka prvih šest mjeseci rezultati biti lošiji, no nakon toga ću osjetiti značajne benefite. I stvarno je tako bilo - zaključio je Budimir Šobat Buda.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 21:59