I tako su "miljetići", zahvaljujući još i scenskom kostimu Baby Lasagne, ponovno postali poželjni asesoar a kukičanje vrlo persperktivna vještina. Miljetići na košuljama, nogavicama hlača, ručnim torbicama, nakitu – sve postaje atraktivno samo ako izgleda "totalno retro" na onaj starinski način, prije internetske ere. Svi žele izgledati kao da su orobili bakin ormar i uz vlastiti se stilski "twist" ukrcali u najnoviji modni trend.
Onima koji su bili odrasli i prije otkrića weba "miljetići" prizivaju uspomene na 70‘ godine, na malograđanski stil prvih garnitura u "primaćoj sobi" gdje je bilo prirodno stanište kukičanih "miljetića" – jedan veliki obično se kočio na stolu, a njegove manje verzije metastazirale su svuda okolo – na rukohvate i zaglavlje masivnih fotelja i kauča, po policama obaveznog "regala" pa čak i na televizor, ali tako da bi jedan trokut sa gornje površine televizora obavezno padao po ekranu.
Kuhinjski stolovi, kućanski aparati, kreveti prekriveni kukičanim "miljetićima" govorili su o kvalitetama domaćice koja ima "zlatne ruke" i uspješna je u svim domaćinskim disciplinama kao što su kukičanje, vezenje i pletenje a lijepa pravila ponašanja zahtjevala su iskazivanje divljenja od gostiju koji su u kuću zalazili.
Taj se miljetić - ili "tabletić" - znao naći i na bizarnim mjestima, ovisno o (ne)ukusu ali što se tiče odjeće, dalje od ukrasnog okovratnika, detalja na košulji ili ljetne torbe nije se dobacivao.
Sve do sada! Eto ga u masovnim količinama!
Jasno, danas ti kukičani – na sjeveru bi rekli "heklani" – odjevni predmeti nastali su više-manje u kineskoj tvorničkoj proizvodnji a ručni rad/hand made skupo se cijeni.
Pa, nije li to onda prilika da se kupi kukica i konac i nauči njome rukovati?
Nekome i jest, a Vesna Marasović na primjer toj se vještini naučila od malena, jednako kao i pletenju, vezenju i svemu onom što se naziva "ručni radovi", jer su sve žene u njenjoj obitelji, majka, baka i tete, to znale i radile. Danas, kao friška umirovljenica, i bivša zaposlenica ‘Slobodne Dalmacije‘, ima svoj instagram profil ‘Baka Vesna‘ sa fotografijama igračaka od prirodnog pamuka za djecu ali i modnih dodataka i prekrivača.
Vesna je vještinu kukičanja i prenosila drugim ženama, onima koje su bile uključene u radionicu unutar jednog EU projekta u splitskim ‘Zlatnim vratima‘.
Koliko je kukičanje teško?
- Nije uopće teško, jednostavno je ali treba imati volje za to. Postoje ljudi koji to ne mogu radit‘, ide im na živce i komplicirano im je. A mene opušta. Imam dvije kćeri, jedna neće ni blizu "kukici", a druga je bila oduševljena, dobro joj je išlo i radila je nakit od konca – objašnjava Vesna (62).
Kaže da su važne osnove – najprije kako se rukuje iglom, "kukicom", a idući korak je izrada jednog "štapića", "lančića" koji se povezuje sa idućim, pa idućim…
Za jedan uzorak koriste se razne vrste bodova: lančani je osnovni iz kojeg izlaze svi drugi: pojedničani, dvostruki i trostruki. Pojedničani stvara guste i čvrste tkanine, dvostruki daje teksturu srednje gustoće, a trostruki stvara rastezljive i prozračne tkanine.
U osnove spada i čitanje "shema", iscrtanih modela raznih oblika "miljetića" kojih ima svuda po internetu.
- Kad to savladate, možete sve – uvjerava nas ova umirovljenica.
Iako je ona na svojoj radionici uglavnom ženama u zrelijim godinama vještinu kukičanja pokazivala 160 sati, smatra da je to bilo i više nego dovoljno. Odnosno, da se sve to može savladati u manje vremena.
A što se tiče čitavog modnog trenda i stylinga Baby Lasagne, Vesna smatra da je odličan.
- Super je momak! – slaže se i ona.