U pionirskom pothvatu u liječenju raka, istraživači Korejskog naprednog instituta za znanost i tehnologiju KAIST razvili su tehnologiju koja stanice raka debelog crijeva pretvara u normalne stanice, i to bez njihovog uništavanja.
Ovaj inovativni pristup tamošnjeg Odsjeka za biološki i moždani inženjering značajno odstupa od tradicionalnih tretmana koji se oslanjaju na ubijanje stanica raka, što često dovodi do ozbiljnih nuspojava i rizika od ponovne pojave. KAIST-ovi istraživači zauzeli su radikalno drugačiji pristup ciljajući na temeljne uzroke razvoja raka.
Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Advanced Science, temelji se na ideji da stanice raka tijekom njihove transformacije iz normalnih stanica nazaduju duž putanje diferencijacije, procesa kojim normalne stanice sazrijevaju u specifične funkcionalne tipove.
Korejski istraživači razvili su tehnologiju sustavnog otkrivanja ključnih kontrolnih faktora koji mogu potaknuti reverzibilnost stanica raka debelog crijeva. Učinci poništavanja potvrđeni su na molekularnim stanicama i pokusima na životinjama.
Istraživači su stvorili digitalnog blizanca mreže gena uključenih u putanju diferencijacije normalnih stanica. Ovaj računalni model omogućio im je simulaciju i analizu zamršenih interakcija gena koje reguliraju diferencijaciju stanica. Simulacijama su odredili glavne molekularne prekidače koji mogu vratiti stanice iz raka debelog crijeva u normalno stanje. Ti su nalazi zatim potvrđeni kroz molekularne pokuse, stanične studije i pokuse na životinjama, dokazujući učinkovitost pristupa.
Implikacije ovog istraživanja su duboke. Naime, pomicanjem fokusa s uništavanja stanica raka na njihovo vraćanje ova bi tehnologija mogla dovesti do potpuno novog načina liječenja, a takve terapije potencijalno bi mogle minimizirati nuspojave i smanjiti vjerojatnost recidiva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....