StoryEditorOCM
ZdravljeŠLAPE NA NOGE

Očajni ste zbog gljivica na noktima? Ovo je 5 mjesta koja su pravi rasadnici infekcija, te tri top pripravka koja pomažu

Piše MOZAIK SD
24. kolovoza 2024. - 13:47

"Volite se tuširati u teretani? To vole i gljivice" - kazuje na početku svog videa objavljenog na TikToku liječnica koja surađuje za doclabor.hr, koja je željela upozoriti gdje su najveći rizici da "pokupimo" ovu neželjenu infekciju, koje se jako teško riješiti.

Gljivične infekcije noktiju, poznate i kao onihomikoza, ne prolaze same od sebe, a ako se ne liječe, šire se i na kraju uništavaju cijeli nokat.

Do gljivične infekcije dolazi zbog prekomjernog rasta i razmnožavanja gljivica u noktu, ispod ploče nokta ili na njoj. Riječ je o relativno čestom zdravstvenom problemu koji pogađa čak 10 posto stanovništva.

Liječnica u videu navodi pet mjesta gdje se najčešće dogodi ova mrska infekcija.

1. Bazeni i javni tuševi puni su topline i vlage, što su idealni uvjeti za razvoj gljivica. Zato uvijek na takvim mjestima nosite papuče.

2. Podovi svlačionica često su mokri i prljavi i ondje su papuče obavezne.

3. Znojna oprema i prostirke također mogu biti puni gljivica, zato uvijek koristite svoju prostirku i svoj ručnik.

4. Toplina i vlaga u saunama također su savršeno mjesto za razvoj gljivica, zato obavezno sjedite na svoj ručnik.

5. Nosite li istu obuću svaki dan, riskirate stvaranje toplog i vlažnog okruženja, koji je idealan za razvoj gljivica. Zbog toga mijenjajte cipele ili ih ostavite vani da se osuše

Kad govorimo o gljivicama na noktima kažimo i kako ih mogu prouzročiti iste gljivice koje uzrokuju atletsko stopalo i lišajeve. Tzv. dermatofiti su odgovorni za od 60 do 80 posto gljivičnih infekcija noktiju.

Kandida je također jedan od uzročnika onihomikoze, no takva je infekcija češća na prstima šaka nego stopala.

Iako rijetko, i plijesni mogu biti odgovorne za gljivične infekcija noktiju.

Dakako da treba biti oprezan ukoliko su se gljivice pojavile kod nekoga u vašem kućanstvu. Nemojte dijeliti pribor za nokte, a upravo on je česti uzrok prijenosa infekcija u pedikerskim salonima, ukoliko se ne vodi maksimalno računa o sterilizaciji pribora.

image
/Shutterstock

Simptomi gljivične infekcije noktiju su:

1. zadebljani nokat

2. promjena boje u žućkasto-smeđu

3. krhki nokti koji se “mrve” i ljušte

4. promjena oblika nokta

5. odvajanje nokta od ležišta

6. neugodan miris

Ukoliko vas upravo muči ovaj zdravstveni problem, iskustva kažu da u nekim slučajevima (sigurno ne kod svih) pomažu i pripravci iz prirodne ljekarne.

image
/Shutterstock

Oblog od krumpira i češnjaka

Krumpir je prirodni izbjeljivač i zajedno sa češnjakom odličan je lijek za gljivice na noktima ruku. Češnjak je prirodni antibiotik sa snažnim antigljivičnim djelovanjem.

Ogulite i naribajte malu polovicu sirovog krumpira. Dodajte čajnu žličicu sitno nasjeckanog češnjaka i sve skupa izmiješajte. Nanesite oblog na zahvaćeno područje nokta. Ostavite oblog da djeluje 1 – 2 sata, a može i više ako imate vremena. Stavljajte obloge dva puta dnevno.

Oblog od samljevenih sjemenki lana i kurkume

Kurkuma je poznata kao najmoćniji antiseptik i prirodni lijek za gljivice na noktima. Studija koja se bavila antifungalnim djelovanjem kurkume otkrila je da svih osam njezinih komponenti, uključujući kurkumin, može inhibirati rast gljivica. S druge strane, lan pomaže u smanjenju crvenila i oteklina nokta.

Pomiješajte čajnu žličicu kurkume u prahu i čajnu žličicu samljevenog sjemena lana. Dodajte malo vode ili svježeg limunovog soka te napravite gustu pastu. Nanesite pastu na zahvaćeno područje. Ostavite da se osuši pa isperite.

Redovito koristite jednom ili dva puta dnevno za najbolje rezultate.

image
/Shutterstock

Sok od crvenog luka – lijek za tvrdoglave infekcije

Zbog svojih bezbrojnih zdravstvenih prednosti, luk je odličan kao prirodno sredstvo protiv gljivica. Izvrstan je kada je u pitanju borba protiv tvrdoglave infekcije kože i noktiju, pa također slovi kao najbolji prirodni lijek za gljivice na noktima.

Sve što trebate učiniti je uzeti sok od crvenog luka i nanijeti ga na zaraženi nokat. Također, možete primijeniti sitno isjeckane komadiće luka izravno na nokat i držati kao oblog dok se ne posuši.

Za dodatno pojačanje u smjesu možete umiješati čajnu žličicu jabučnog octa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. studeni 2024 18:11