StoryEditorOCM
ZdravljeSMANJITE RIZIK

Kako dezinficirati odjeću tijekom sezone gripe: savjeti za sigurno pranje i ključ za smanjenje širenja bolesti

Piše MOZAIK SD
4. siječnja 2025. - 10:47

Tijekom sezone prehlade i gripe, bolest se obično širi kašljanjem, kihanjem, pa čak i dodirivanjem površina. Jedna od ovih površina na kojoj klice mogu živjeti je vaša odjeća.

- Vaša odjeća je porozna i stoga je u biti čvrsta ‘Petrijeva zdjelica‘, tj. idealna podloga za rast i razvoj mikroorganizama poput bakterija, rekao je mikrobiolog Jason Tetro , također poznat kao ‘The Germ Guy i autor  ‘The Germ Code ‘ i ‘The Germ Files ‘. - Sve što dođe u dodir s vašom odjećom zalijepit će se za nju.

Ali koliko dugo klice ostaju na vašoj odjeći i kolika je vjerojatnost da će vas zaraziti? Razgovarali smo sa stručnjacima o tome koje klice najdulje žive na odjeći, na kojim vrstama tkanine se nalaze klice i kako pravilno prati odjeću, piše HuffPost.

Kako se klice šire na i s odjeće?

Odjeća može pokupiti klice iz kontakta s kontaminiranim površinama ili čak samo iz zraka, objasnio je Tetro. Ako dodate vlažnost zraka ili vlagu na odjeći (na primjer, ako se znojite), klice se mogu zaglaviti unutar vlakana. Budući da većina ovih patogena ostane zarobljena u tkanini, nije vjerojatno da ćete se razboljeti samo od dodirivanja odjeće. - Mora postojati neka vrsta trešnje tkanine kako bi se oslobodili u zrak tako da možete biti izloženi, objasnio je Tetro. Ako je tkanina suha, to također nije toliki rizik jer će klice vjerojatno ostati na tkanini.

- Ali, ako je tkanina malo mokra ili vlažna (kao od znoja), tada patogeni potencijalno mogu završiti na vašim prstima, a tada se možete izložiti dodirujući nos i usta, rekao je.

image
/Shutterstock

Koliko dugo klice žive na odjeći?

Neke klice žive na odjeći i površinama duže od drugih. - Ovisno o uvjetima, bakterije i gljivice mogu ostati održive u tkaninama dosta dugo i do 90 dana, rekao je Tetro, te dodao da virusi, međutim, žive znatno kraće.

Ipak, kada je riječ o stvarnom razboljenju od štetnih klica, mora postojati dovoljno visoka doza, poznata kao minimalna infektivna doza, da biste se zarazili. Minimalna infektivna doza za uobičajene respiratorne viruse, poput gripe, COVID-a i RSV-a, obično je osam do 12 sati, rekao je. - Za većinu respiratornih virusa odjeća nije glavni izvor prijenosa, dodala je dr. Anne Liu , liječnica za zarazne bolesti i alergolog na Stanford Medicine. - Izravna izmjena respiratornih čestica kroz kihanje i kašljanje u zrak, je daleko češći način širenja ovih klica.

Norovirus je najvjerojatniji virus koji se zadržava na vašoj neopranoj odjeći. Međutim, veća je vjerojatnost da ćete pokupiti norovirus , također poznat kao ‘želučana buba‘, s površina, uključujući odjeću.

- Norovirus, može preživjeti cijeli mjesec u gotovo svim uvjetima, rekao je Tetro. Vrlo je zarazan i potrebno je samo nekoliko čestica da se razbolite, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti .

- Površinska kontaminacija je glavni put prijenosa na druge, rekla je Liu. - I za razliku od respiratornih virusa, norovirus ne mogu uništiti sredstva za dezinfekciju ruku ili sredstva za čišćenje na bazi alkohola.

Koja je vrsta odjeće sklona nakupljanju bakterija?

Vrsta tkanine također može utjecati na to koliko će dugo klice živjeti na vašoj odjeći.

- Sintetički materijali, poput poliestera, dopuštaju virusima dulje preživljavanje od prirodnih vlakana poput pamuka i vune, rekla je Liu. - Razlog tomu je zato što se sintetičke tkanine obično proizvode od petrokemijskih proizvoda, što znači da su vrlo masne, dodao je Tetro. - Mikrobi, koji su također vrlo masni izvana, imaju tendenciju da se zadrže mnogo dulje i na kraju rastu puno bržim tempom.

Koji je najbolji način da operete odjeću da biste je dezinficirali?

- Ne želim da ljudi paničare, i misle da moraju proći kroz ovu složenu rutinu pranja rublja, rekao je Patric Richardson, poznat kao ‘Evanđelist‘ pranja rublja. Ako svoju odjeću perete u deterdžentu i stavljate je u sušilicu, to je već veliki učinak.

- Norovirus i respiratorne viruse ubijaju deterdženti, rekla je Liu. - Za respiratorne viruse, trošenje puno vremena i energije na pranje rublja nije veliki učinak. Međutim, ako ste bolesni ili ste u blizini nekoga tko je bolestan (osobito s norovirusom), postoje neki jednostavni koraci koje možete poduzeti za dezinfekciju odjeće. Pokrenite ‘vruće‘  postavke na perilici i sušilici.

- Vruće je vaš najbolji prijatelj protiv mikroba, rekao je Tetro. Mikrobi općenito umiru na temperaturama koje su najmanje 60 Celzijevih stupnjeva. Pranje odjeće u najtoplijoj vodi koju može podnijeti i sušenje na najvišoj postavci može pomoći u dezinfekciji.

image
/Shutterstock

Isprobajte deterdžent koji sadrži enzime

Tetro predlaže korištenje deterdženta za pranje rublja koji sadrži enzime zvane lipaze.- Enzimi će razgraditi mikrobe, objasnio je.

Dodajte izbjeljivač s kisikom

Richardson preporučuje dodavanje izbjeljivača s kisikom uz deterdžent. Ovo je sigurno za korištenje na bojama i većini tkanina, samo ne na vuni ili svili.

- Kada ga pomiješate s vodom, stvarate vodikov peroksid, objasnio je Richardson. - To je vrlo sterilno.

Očistite bubanj svoje perilice jednom mjesečno

Budući da se bubanj vaše perilice također može kontaminirati mikrobima, Tetro savjetuje pokretanje praznog ciklusa tople vode s izbjeljivačem otprilike jednom mjesečno kako biste je očistili.

image
/Shutterstock
image
/Shutterstock

Koristite glačalo ili aparat za paru

- Glačanje i/ili ‘kuhanje‘ na pari često može dovoljno zagrijati odjeću da se sterilizira, rekao je Richardson. Trebali biste provjeriti marku kako biste bili sigurni da je vaše glačalo ili aparat za paru dovoljno vruć za dezinfekciju. To može biti osobito korisno za odijela ili jakne.

Također, ako imate postavku na paru na sušilici, to može biti učinkovito za dezinfekciju jastuka, torbi ili drugih predmeta. Preporuča da pokrenete paru nekoliko minuta prije nego što ubacite predmete i zatim ih ostavite da rade nekoliko minuta, kako prenosi HuffPost.

Koliko često trebate prati odjeću?

Richardson je rekao da, iako obično pere rublje jednom tjedno, kada je bolestan, marljiviji je oko pranja odjeće na vrijeme.

- Ako ste bolesni, trebali biste odložiti tu odjeću kad vam bude bolje i oprati je što prije možete, rekao je Tetro. - Ovo uključuje šalove, šešire i rukavice, posebno ako ste brisali taj ‘šmrc‘.

image
/Shutterstock

Na kraju, ne zaboravite osnove za sprječavanje bolesti. Kada ste bolesni ili u blizini bolesne osobe, ne zaboravite učiniti ono što smo naučili 2020.: nosite masku, perite ruke i čistite tvrde površine koje su osjetljive na dodir, poput kvaka na vratima. Liu je rekla da su ovo neki od najučinkovitijih načina za izbjegavanje bolesti. 

image
/Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 11:22