StoryEditorOCM
Savjetidobro je znati

Uhvatila vam se plijesan na džemu pa se pitate možete li ga i kako spasiti: jednu stvar ni u ludilu nemojte napraviti...

Piše Spiza SD
8. kolovoza 2023. - 07:10

Napravili ste džem, umorili ste se sjeckajući voće i miješajući ga na laganoj vatri, a kad ono... plijesan. I što sad? Na pitanje smije li se jesti džem na kojem se uhvatila plijesan već smo vam odgvorili (potvrdno, a o detaljima se uputite ovdje), a evo par riječi o tome što možete poduzeti kako plod svoga truda ne biste morali baciti u smeće.

Najprije riječ-dvije o tome zašto se plijesan uopće pojavila. Plijesan se stvara kada je džem u kontaktu sa zrakom, bilo zbog toga što staklenka nije dobro zatvorena, bilo zbog toga što je predugo bila otvorena, čak i ako je bila u hladnjaku. Nadalje, plijesan ukazuje na kontaminaciju - bilo da je za to kriva nepravilno sterilizirana staklenka ili ste ga grabili žlicom koja nije bila savršeno čista (priznajte, drago vam je polizati žlicu, ali je nakon toga nastavljate koristiti).

Prije nego krenete uklanjati plijesan provjerite isplati li vam se to uopće: ako je samo na stijenkama staklenke i na minimalnom dijelu površine, pažljivo je uklonite čistom žlicom, a zatim uklonite i koji centimetar ispod zahvaćene površine, kako biste bili sigurni da nije ostala koja spora koja bi mogla izazvati novu plijesan te, što je još gore, naškoditi zdravlju osjetljivijih osoba.

image
AFP

Naime, oko pitanja konzumiranja pljesnivog džema traje velika polemika. Jedni tvrde kako bi cijelu teglicu u kojoj se pojavila plijesan trebalo baciti. Postoje mišljenja prema kojima djeca,starije osobe, trudnice i one koji imaju oslabljeni imunološki sustav nipošto ne bi smjeli riskirati na ovakav način.

No što je s ostalima? Prema nekim mišljenjima zdrave osobe ne bi trebale imati nikakvih problema s konzumacijom džema koji je tek malo zahvatila plijesan, a kako to izgleda imali smo prilike vidjeti u BBC-jevom dokumentarcu iz 2014. za potrebe kojeg je Michael Mosley uživao u džemu i nizu drugih lakokvarljivih namirnica, pod vodstvom stručnjaka za plijesan Patricka Hickeya. Njihov je zakjučak da se pekmez s tankim slojem plijesni može spasiti.

Ipak, ako je plijesan zahvatila veći dio površine džema, a taj je pritom dobio peckavi okus ili nheugodan miris, ni u ludilu ga nemojte nastaviti konzumirati. Bacite ga, a sa idućom turom budite pažljiviji ili povećajte količinu šećera u svome receptu, jer oin služi kao konzervans.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. svibanj 2024 19:50