Spekulacije u vezi s izborom novog agenta 007 nakon odlaska Daniela Craiga uključuju i Jamesa Nortona ("Gospodin Jones", "Male žene", "Nigdje posebno", serija "McMafia"). Engleski glumac nalazi se konstantno na "wish" listama za idućeg Jamesa Bonda od 2021. i filma "Za smrt nema vremena", zajedno s favoritom Aaronom Taylor-Johnsonom, Henryjem Cavillom, Richardom Maddenom, Nicholasom Houltom...
No, zanimljivo, Norton je jednom izjavio da bi rado bio Bond-negativac. Glumčeva kandidatura za 007 i izjava u vezi Bond-negativca dobili su uporište u njegovu castingu za ulogu profesionalnog prevaranta Roberta Freegarda u "Dvostrukom agentu" ("Rogue Agent").
"Dvostruki agent" inspiriran je istinitom pričom ovjekovječenom i u članku "Chasing Agent Freegard" Michaela Bronnera, inače koscenarista filma uz redatelje Adama Pattersona i Declana Lawna, a o prevarantu je snimljena i Netflixova dokumentarna serija "The Puppet Master: Hunting The Ultimate Conman".
Casting Nortona u ulozi zgodnog i šarmantnog, ali i povremeno zlokobnog lika utoliko je prilično pogođen i namigujuć spram Bonda, posebice što glavnu žensku ulogu odvjetnice Alice Archer tumači Gemma Arterton, koja je s Craigom glumila u "Zrnu utjehe".
Freegard je kao varalica improvizirao na licu mjesta, manipulirao ljudima i uvjeravao ih da je tajni agent MI5 kako bi iznudio njihov novac, a neke je i otimao za viši cilj iznude. "U tom svijetu dvoličnost je neophodna", čujemo u filmu u kojem je Freegard predstavljen kako šarmira vlasnicu puba gledajući je ravno u oči kako bi dobio posao barmena.
Šarmiranje je vješto isprepleteno s naracijom Alice. "Postoji trik kojim se špijuni služe. Rekao mi je da to uče prvog dana treninga. Ako želite odmah uspostaviti vezu s nekim, pogledajte ga u oči. Dovoljno dugo da prepoznate njihovu boju očiju", pripovijeda Alice, uz spomen još nekih ključnih natuknica za lik i film, poput toga da je Freegard "znao kako čitati ljude".
Glumeći da je MI5, Freegard je regrutirao studente za lažnu špijunsku misiju vezanu za ćeliju IRA-e s njihova faksa; jedna od njih je Sophie (Marisa Abela; Amy Winehouse u filmu "Back To Black") koju će držati kao taokinju. Alice ulazi u priču devet godina kasnije, kad Freegard radi kao prodavač luksuznih automobila. Ona će povjerovati u njegove laži (i zaljubiti se), a Norton i redatelji gotovo uspijevaju i gledatelja navesti na to, što im je kompliment.
Kad se više fokusira na igru mačke i miša između Alice i Freegarda, film kao da želi biti "Klopka" i nova "Afera Thomasa Crowna" dok Arterton zavodljivošću i inteligencijom kanalizira Catherine Zeta-Jones i napose Rene Russo, prelamajući njihove uloge kroz vlastitu elegantnu Bond-djevojku iz "Quantum Of Solace", a nastavno na to Norton kao lažni špijun pokušava parirati bivšim Bondovima Seanu Conneryju i Pierceu Brosnanu.
Ipak, Patterson i Lawn ne žele da "Rogue Agent" bude lepršav i uzbudljiv krimi-triler i u stilu "Uhvati me ako možeš", možda i zato što su više televizično-dramski nego sinematično-trilerski potkovani u odnosu na Jona Amiela i naročito McTiernana i Spielberga, pa svako malo stave fokus na Freegardove žrtve koje su njegove manipulacije i otmice ozbiljno psihički oštetile.
Dramska ozbiljnost je hvalevrijedna s obzirom na istinitu priču, ali usporava film koji koketira s #MeToo zadatostima kako bi bio tržišno aktualan. Žrtve prevaranta mahom su žene, a žena ga je demaskirala i došla mu glave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....