StoryEditorOCM
S mora i krajaLOV U MUTNOM

Rupa u pravilniku: nitko više ne vodi evidenciju o proizvodnji maslinova ulja - prostora za varanje ima do mile volje?!

Piše Stanislav Soldo
5. studenog 2024. - 15:44

Berba maslina je na vrhuncu, dalmatinske uljare rade punom parom, melju se tek ubrane masline i prerađuju u zlatne kapi djevičanskog maslinova ulja.

Uljara Poljoprivredne zadruga “Marina” trenutno ima zauzete sve termine prerade u iduća dva tjedna što je pokazatelj jedne vrlo dobre maslinarske godine. Međutim, randman ulja se uglavnom kreće 12 – 16 posto, ovisno o području s koga dolaze masline, kazao nam je upravitelj ove zadruge Jakša Najev, koji je ukazao na ono što će uslijediti nakon berbe, a to je podnošenje zahtjeva za potporu za maslinovo ulje.

Maslinari koji imaju registriran OPG računaju i na potporu po litri prodanog ulja, koju daje država, jer bi bez te potpore za maslinovo ulje zasigurno morali visoke troškove uzgoja maslina na ovom našem krškom terenu, kao i troškove prerade maslina, ukalkulirati u prodajnu cijenu ulja, koja bi, onda, zasigurno bila još viša.

image
Duje Klarić/Cropix

Upravitelj PZ Marina podsjeća da je u Narodnim Novinama br. 157/2023. objavljen Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2024. godinu u kojem  je stajala odredba da maslinar/nositelj OPG-a mora do 1. veljače 2025. godine dostaviti podružnici  Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju:

 – prijavu o prodaji minimalno 50 litara ekstra djevičanskog i/ili djevičanskog maslinovog ulja.

– račun ili otkupni blok iz kojega je razvidna količina prodanog i isporučenog ekstra djevičanskog i djevičanskog maslinovog ulja u godini za koju podnosi jedinstveni zahtjev

– potvrdu, izdanu od strane objekta koji obavlja preradu masline ili ovlaštenog/akreditiranog laboratorija, o razvrstavanju u ekstra djevičansko i djevičansko maslinovo ulje, u skladu s odredbama Delegirane uredbe Komisije (EU) 2104/2022 od 29. srpnja 2022.

image
Božo Radić/Cropix

- Sukladno tome do sada su uljare bile maslinarima dužne izdati potvrdu da im je ulje ekstra djevičanske kvalitete i obično bi na toj potvrdi stajala količina prerađenih maslina i  količina dobivenog maslinovog  ulja. Tako je država mogla, a nisam siguran da zaista i jeste, pratiti koliko je iz godine u godinu svaki maslinar (koji ima registriran OPG i koji je zatražio poticaj za prodano ulje) imao te godine prerađenih maslina, koliko je ukupno dobio ulja te koliko je od te količine ulja prodao, a koliko je otišlo za različite vlastite potrebe - pojašnjava nam upravitelj Najev.

Međutim, izmjenom Pravilnika ova obveza je ukinuta zbog toga što uljare nemaju potrebne certifikate niti ovlaštenja da izdaju takve potvrde jer se zna tko i pod kojim uvjetima može izdati potvrdu da je nečije ulje ekstra djevičansko, a to je Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije te Institut za jadranske kulture u Dubrovniku, Nastavni zavod Andrija Štampar u Zagrebu. 

image
Božo Radić/Cropix

- Nije dobro da ne postoji nikakva službena potvrda koliko je maslina preradio pojedini OPG i koliko je od tih maslina dobiveno ulja, a koju vrlo jednostavno može izdati svaka uljara. Ovako se otvara prostor da se prijavi za potporu puno više ulja od stvarne proizvodnje, jer ne postoji nikakva kontrola, što će, u konačnici, utjecati na to da će iznos potpore po litri vjerojatno biti manji.

- Država nema evidenciju koliko tko proizvodi maslinova ulja. Netko manje može prikazati kao više. Otvara se prostor za manipulacije i varanje s proizvedenim količinama maslina i maslinova ulja. Smatram da to nije u interesu ni maslinarima niti državi i krajnje je vrijeme da se izmijeni Pravilnik.

Također novim odredbama Pravilnika više ne postoji uvjet da se maslinari prijave u Registar poreznih obveznika da bi ostvarili pravo na poticaj, međutim ista odredba nije izbrisana iz poreznih propisa što bi se moralo napraviti jer maslinovo ulje nije prerađevina, a što je definirano Ugovorom o funkcioniranju Europske unije, u kojem stoji "Poljoprivredni proizvodi" su plodovi zemlje, proizvodi stočarstva i ribarstva te proizvodi prvog stupnja prerade neposredno vezano uz te proizvode", pojašnjava Jakša Najev.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 05:23