stdClass Object ( [id] => 1234885 [title] => Jesu li se Dalmacija i Hrvatska razvijale ili nazadovale u Austro-Ugarskoj? Svi pričaju o sređenim zemljišnim knjigama, cestama, ali malo tko vidi širu sliku... [alias] => je-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku [catid] => 452 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

Strani vladari nešto su nam donijeli, ali, čini se, još više toga odnijeli. Međutim, i toga što su nam donijeli, a tu prvenstveno mislimo na uređeni sustav zemljišnih knjiga te ceste i željeznice, ne bi bilo da prvenstveno njima nije služilo na korist. Ali tako je kroz povijest bilo gotovo uvijek i svugdje sa svim osvajačima, piše HAK Revija, te nastavljaju:

Iz razgovora s našim sugovornicima vidi se da je tempo razvoja hrvatskoga gospodarstva tijekom 19. stoljeća u najbolju ruku bio prepun ograničenja. Definitivno se moglo brže, više i jače, no Beč i Budimpešta u rukama su držali vlastiti metar. Uostalom, to pokazuju i brojke, koje su nas stavile na začelje razvijenih regija u Austro-Ugarskoj.

---

image

Austro-Ugarska je bila konglomerat različitih naroda. Po statistici iz 1910., sastavljenoj u interesu Nijemaca i Madžara kao vladajućih nacija, na temelju tzv. jezika ophođenja (Umgangssprache), a ne materinskoga, sastav pučanstva izgledao je kao u gronjoj tablici.  Nijemci i Madžari bili su u znatnoj manjini (42,9%) prema slavenskoj većini (47,8%); preostalih 9,3% tvorili su pripadnici drugih naroda (Rumunji, Talijani, Židovi i dr.).

Hrvatska enciklopedija
---

Kako se razvijala politika hrvatske modernizacije, što je kočilo odgovarajući razvitak industrije i poljoprivrede, kako se ekonomska politika razvijala u sustavima kad nismo bili kadri utjecati na bitne točke kreiranja tih politika…, samo su neka od pitanja čije smo odgovore potražili kod uglednih stručnjaka – jednog ekonomista i jednog povjesničara.

---

image

Novac u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock
---

Prof. dr. sc. Zdravko Petak s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu dobro poznaje gospodarsku stranu naše povijesti kad smo bili dijelom Austro-Ugarske. Istina, profesorova osnovna političko-ekonomska istraživanja odnose se na razdoblje od početka 1970-ih do kraja 1980-ih godina, a zatim se protežu i na prva dva desetljeća ekonomske transformacije u demokratsko i tržišno društvo. O tome je prije nekoliko godina, s kolegom s Fakulteta, profesorom Kristijanom Kotarskim, objavio uredničku knjigu Stvaranje politika na europskoj periferiji: slučaj Hrvatske, kod poznatog engleskog izdavača Palgrave Macmillana.

---

Glavni su gradovi bili Beč i Budimpešta

Austro-Ugarska (Austro-Ugarska Monarhija), naziv Habsburške Monarhije nakon nagodbe Austrije s Ugarskom (1867) do kraja I. svjetskog rata (1918). Upotrebljavao se također i naziv Dvojna Monarhija. Geografski je pripadala srednjoj Europi, navodi Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Po površini bila je iza Rusije, druga zemlja u Europi: 676 616 km² i 51 356 465 st. (1910). Od toga je na Austriju otpadalo 300 006 km² i 28 571 934 st., a na Ugarsku s Hrvatskom i Slavonijom 325 411 km² i 20 886 487 st. Nakon okupacije (1878) i aneksije (1908) Bosne i Hercegovine Austro-Ugarska je povećana za 51 199 km² i 1 898 044 st. (1910).

Glavni su gradovi bili Beč i Budimpešta. U cjelini je bila gospodarski zaostala, iako su neki dijelovi, napose Šleska i Češka, bili među gospodarski najrazvijenijim dijelovima srednje Europe. Gospodarski napredak otežavalo je dugotrajno zadržavanje ostataka predgrađanskih društvenih odnosa i utjecaj stranoga, napose njemačkoga, kapitala. PSD

---

Otkud onda zanimanje za razdoblje otprije 160-170 godina?

– Po objavi spomenute knjige shvatio sam da je potrebno dublje zaroniti u ekonomsku povijest Hrvatske jer mi se čini da se i u novom ekonomskom kontekstu kojim smo trenutačno okruženi, a to je članstvo u EU, vrlo jasno nazire činjenica da imamo status ekonomske periferije. Koji bi se do neke mjere mogao usporediti sa statusom ekonomske periferije koji smo bez daljnjeg imali u dijelu naše povijesti u kojem smo bili dijelom Austro-Ugarske. U javnosti se obično razdoblje koje smo proveli u dvojnoj monarhiji ocjenjuje kao razdoblje u kojemu smo dobili sređene zemljišne knjige, učinkovitu administraciju, urbano planiranje i slično, no znatno manje se spominju značajna ograničenja za naš industrijski razvoj koja su proizlazila iz činjenice da smo bili periferija kojoj su kreatori ekonomske politike u Budimpešti i Beču značajno ograničavali potencijale razvoja.

---

image

Muzej voštanih figura - mladi Franz Joseph I

/Shutterstock
---

Krenimo onda od spomenute gruntovnice… Vjeruje li se s pravom da su naše zemljišne knjige uređene u dvojnoj monarhiji? Za profesora Petaka tu nema dvojbe!

– Gruntovnica, odnosno, sustav zemljišnih knjiga, doista je uspostavljen još tijekom 19. stoljeća, u vrijeme Habsburgovaca. Sustav se počeo stvarati još 1820., netom nakon propasti Napoleonovih osvajanja, a završen je oko 1890., u vrijeme Austro-Ugarske. Zasnovan je na grafičkim katastarskim izmjerama, koje su austrijske vlasti organizirale radi naplate poreza i sigurnog prometa nekretnina. Tijekom Kraljevine Jugoslavije gruntovnica je, nažalost, bila izrazito slabo održavana, da bi u vrijeme socijalističke Jugoslavije bila, štoviše, i potpuno zanemarena. Nakon 1990. i uspostavom Republike Hrvatske kao samostalne države napravljeni su stanoviti pomaci u sređivanju zemljišnih knjiga, no i dalje je osnova kompletnog sustava ono što je napravljeno u vrijeme austro-ugarske vladavine.

---

image

Majka i kćer u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock
---

Hrvatsku u tom razdoblju, od približno sredine 19. stoljeća, a neposredno prije formiranja Austro-Ugarske 1867. i sklapanja Hrvatsko-ugarske nagodbe 1868., profesor Petak opisuje kao zaostalu seljačku zemlju, gdje je na selu živjelo više od 90% stanovništva.

– Hrvatski korpus, unutar onoga što su danas granice naše države, bio je razdijeljen na četiri cjeline. Na prostoru Banovine Hrvatske, tj. Hrvatske i Slavonije, živjelo je oko 850.000 ljudi, u Vojnoj krajini oko 450.000, u Dalmaciji oko 415.000, a u Istri oko 235.000. U to vrijeme, a ovdje govorimo o 1848., ne samo da nije bilo industrije, nego je i poljoprivreda, kojom se bavio daleko najveći dio stanovništva, bila izrazito zaostala i opterećena neizdrživim teretom poreznih tlaka i lihvarstva. Za banovanja Josipa Jelačića te je godine, doduše, ukinuto kmetstvo, no položaj seljaka jedva da se poboljšao. Štoviše, u nekim aspektima se položaj seljaka i pogoršao, jer su transformacije postfeudalnih vlasničkih odnosa napravljene izrazito u korist vlastele, a ne seljaka koji su izravno vezani za zemlju.

---

image

Novčići

/Shutterstock
---

Koliko je zapravo bio beznadežan položaj seljaka u razdoblju u kojem je glavna gospodarska grana u Hrvatskoj bila zaostala poljoprivreda, pojasnio je na zornom primjeru dr. sc. Milan Vrbanus s Hrvatskog instituta za povijest.

– Ukidanjem kmetskih obaveza 1848., seljaci su dobili urbarijalnu zemlju, ali su morali vlasnicima posjeda platiti naknadu za otkup tog zemljišta odjednom ili na rate. Budući da seljaci nisu imali novac za isplatu otkupa, a nisu mogli dobiti kredite u bankama, poduzetniji seljaci okrenuli su se lihvarima koji su im posuđivali novce uz velike kamate. S obzirom na to da nisu uspjeli vratiti posuđeni novac, ostajali su bez zemlje.

Prema riječima dr. sc. Vrbanusa, većina seljaka raspolagala je manjim posjedima koje su obrađivali na primitivan način, a koji im je, u najboljem slučaju, osiguravao prehranjivanje vlastitih ukućana.

– Njihova je proizvodnja bila tržišno nekonkurentna, a za njezinu modernizaciju nisu imali novca. Hrvatskog seljaka pogađala je i agrarna kriza koja je u Monarhiji trajala od 1873. do 1895., a karakteriziraju je niske cijene agrarnih proizvoda izazvane konkurencijom niskih cijena američke pšenice, koja je zbog izgradnje pruga lakše prodirala u Europu.

---

image

Mladi pjevači iz doba Austro-Ugarske

/Shutterstock
---

Situacija nije bila puno bolja ni krajem 19. stoljeća, kad je seljačko gospodarstvo raspolagalo s prosječno tek nešto više od pet jutara oranica, a više od 1000 jutara oranica posjedovalo je samo 209 gospodarstava (0,05%). Obrada oranica i dalje je bila primitivna, naglašava dr. sc. Vrbanus, a prinosi su ovisili o vremenskim prilikama, pa je stanovništvo često imalo osrednju i slabu žetvu, što je naročito vrijedilo za područja Hrvatskog zagorja, Like, Istre i Dalmacije. Vlastite oranice gnojila su samo 82 gospodarstva (0,01%), dok je u Mađarskoj gnojidbu primjenjivalo 7837 gospodarstava (0,28%). Istovremeno je u Mađarskoj usjeve osiguravala gotovo trećina svih gospodarstava (32,63%), a u Hrvatskoj se na to odlučivalo tek nešto više od dvadesetine svih gospodarstava (5,98%). Industrija je, praktički, bila u povojima, s natruhama manufakture, opisuje profesor Petak, s čime se slaže i dr. sc. Vrbanus.

---

image

Uhićenje Gavrila Principa

/Shutterstock
---

– Iako je još u 15. stoljeću u Dubrovniku otvorena prva manufaktura sukna, a zatim 1651. talionica i ljevaonica željeza te kovačnica na čabarskom vlastelinstvu obitelji Zrinski, manufakture su se počele intenzivnije organizirati tek u drugoj polovini 18. stoljeća. Međutim, svi pokušaji pojedinih vlastelina, kao i crkvenih redova uglavnom su završili neuspjehom jer nisu mogli izdržati konkurenciju jeftinije austrijske i češke robe. Tako se u hrvatsko-slavonskim županijama gradsko stanovništvo većinom bavilo obrtom i trgovinom. Gradski obrtnici u svim dijelovima Hrvatske uglavnom su proizvodili za zadovoljavanje lokalnih potreba, a tek manji dio za šire tržište. Brži razvoj obrta i trgovine kočili su slaba kupovna moć stanovništva, autarkična proizvodnja većine seljačkih kućanstava i cehovska organizacija koja će biti ukinuta tek 1872. novim zakonom o obrtništvu.

---

image

Vojska u vrijeme Austro-Ugarske

/Shutterstock
---

Ozbiljna prepreka razvoju industrije bez daljnjeg je bila i prometna nepovezanost krajeva u kojima je živio hrvatski narod, smatra profesor Petak, i to ne samo između upravnih cjelina, nego i unutar njih. Primjerice, unutar Banske Hrvatske nije postojala izravna veza Zagreba i Osijeka, odnosno panonske Hrvatske i zagrebačkog područja. Da bi se došlo u Zagreb, tad se moralo vlakom ići čak do Budimpešte, a zatim nastaviti do Beča i Graza.

– Hrvatska je u tom trenutku bila zemlja bez ikakve ozbiljnije cestovne i željezničke infrastrukture. Doduše, nešto prije Napoleonovih osvajanja i stvaranja Ilirske pokrajine, 1803. se pokrenula izgradnja Lujzijane, koja je povezala Karlovac i Rijeku. Cesta je završena osam godina kasnije, kad su naši krajevi južno od Save već bili pod francuskom upravom. Prije toga su postojale dvije ceste koje su povezivale kontinentalnu Hrvatsku s primorjem – Karolina izgrađena 1727. na inicijativu kralja Karla III., koja je povezivala Karlovac i Bakar, te Jozefina izgrađena 1779. na inicijativu kralja Josipa II., koja je povezivala Karlovac i Senj. U tom razdoblju gradile su se i prve ceste u Dalmaciji, pod zapovjedništvom maršala Augustea Marmonta.

Gradnja željezničkih pruga također nije išla na ruku modernom gospodarskom razvoju u nas, naglašava profesor Petak. Tek 1857. započela je gradnja pruge Sisak – Zagreb – Zidani most, koja je završena 1862., čime je dobiven priključak na željezničke pravce prema Beču i Trstu. Željeznička pruga do Rijeke, od Budimpešte preko Zagreba, završena je 1873. Te godine je sagrađen i prvi odvojak pruge u Istri, iako je još 1857. bila napravljena željeznička pruga Beč – Trst. Na sve to, tarifna politika ugarske vlade omogućavala je da je jeftiniji prijevoz bio iz budimpeštanskih mlinova do luke Rijeka, nego iz mlinova u Zagrebu ili Karlovcu.

Kako je to izgledalo na "terenu" i zašto su strani željeznički pravci dobili prednost nad hrvatskim nacionalnim interesima, kratko je pojasnio dr. sc. Vrbanus.

– Kad je 1841. carskim aktom objavljen plan o izgradnji željeznica na području Monarhije, postalo je jasno da bečki poslovni krugovi favoriziraju pravac Beč – Ljubljana – Trst, mađarski pravac Budimpešta – Rijeka, a slavonski veleposjednici pravac Vukovar – Rijeka. S obzirom na to da slavonski veleposjednici nisu imali kapitala za izgradnju favoriziranog pravca, a bečkim i mađarskim političkim i poslovnim krugovima nije bio u interesu, taj je pravac automatski postao drugorazredan.

Sličan scenarij, prema riječima dr. sc. Vrbanusa, dogodio se i hrvatskoj brodogradnji, koja je tijekom prve polovine 19. stoljeća imala veliko značenje za razvoj manufakturno-industrijskih pogona u mediteranskom dijelu. Jačanju ove grane gospodarstva značajan impuls dala je i odluka bečkog dvora 1853. da u Puli izgradi glavnu ratnu luku carske mornarice. Međutim, prijelaz s jedrenjaka na parobrode tijekom druge polovine stoljeća prouzročio je zastoj u razvoju ove grane gospodarstva zbog manjka financijskih sredstava potrebnih za izgradnju parobroda. Domaće financijske institucije nisu imale dovoljno kapitala za financiranje njihove izgradnje, a strane se nisu usudile ulagati u restrukturiranje ove grane gospodarstva smatrajući ga prerizičnim zbog sporog i nesigurnog povrata uloženih financijskih sredstava.

Iznimno velikim problemom hrvatskoga gospodarstva dr. sc. Vrbanus vidi i nepismenost stanovništva tog vremena, pa ističe sljedeće brojke… U Banskoj Hrvatskoj tako je 1880. bilo nepismeno gotovo tri četvrtine svih stanovnika (73,94%). Tijekom tri desetljeća sustavno se smanjivao udio nepismenih, ali je 1910. i dalje na ovom području bilo nepismeno više od polovine svih stanovnika (54,75%), što je onemogućavalo brži razvoj domaće ekonomije.

Zbog svega toga Hrvatska i Slavonija te Dalmacija bile su najzaostalije pokrajine tadašnje Austro-Ugarske. Profesor Petak to potvrđuje kroz rezultate istraživanja Davida Gooda, istaknutog analitičara ekonomske povijesti Austro-Ugarske, koji je pokušao izračunati aproksimativne bruto društvene proizvode za 22 regije Carstva temeljem međunarodnog dolara iz 1980. te je zaključio da je od 1870. do 1910. najniža razina BDP-a bila upravo u našim zemljama. Na vrhu je bila Donja Austrija s Bečom, u kojoj je BDP per capita 1910. iznosio 2290 dolara, a na dnu su bile Hrvatska i Slavonija (697) te Dalmacija (622). Druga najrazvijenija regija bila je Koruška (2267), a na trećemu mjestu Češka (1712), kao najrazvijenija pokrajina s dominantno slavenskim stanovništvom. U ugarskom dijelu carstva najrazvijenija je bila pokrajina Dunav-Tisa s Budimpeštom kao središtem (1506), a najslabije pokrajine Austro-Ugarske, osim naših krajeva, bile su Galicija (sa središtem u Lavovu) i Bukovina (sa središtem u Černivcima), dijelovima današnje zapadne Ukrajine, no u njima je BDP bio ipak nešto viši – 707, odnosno 741 dolar per capita. Naravno, znatno bolje od naših dviju pokrajina stajala je pokrajina Austrijsko primorje sa središtem u Trstu, u kojoj je procijenjeni BDP iznosio razmjerno visokih 1476 dolara per capita. No Istra i kvarnerski otoci, koji su bili dio te pokrajine, posve sigurno su imali znatno nižu razinu ekonomskog bogatstva jer su činili tek manji dio regije u kojoj je bilo dominantno talijansko stanovništvo sa središtem u Trstu (glavna trgovačka luka Austro-Ugarske). U prilog tome svjedoči i činjenica da je procijenjeni BDP pokrajine Kranjske (većim dijelom teritorij Republike Slovenije) bio na razini od 960 dolara per capita. Naše dvije pokrajine izgubile su posljednje mjesto tek nakon što je 1908. u Austro-Ugarsku anektirana Bosna i Hercegovina, koja je bila nerazvijenija i od naših dviju pokrajina, no ta zemlja nije bila uključena u istraživanje spomenutog američkog stručnjaka.

– Prethodno spomenuti podaci o razini ekonomske razvijenosti pojedinih dijelova Austro-Ugarske mogu se povezati i s razvojem naših gradova, koji su tad bili znatno manji od gradova u kojima je razvoj kapitalizma i industrijskog društva uhvatio snažne korijene već sredinom 19. stoljeća. U trenutku kad je osnovana Austro-Ugarska, ni jedan grad današnje Hrvatske nije se nalazio među 25 najvećih gradova dvojne monarhije – otkriva profesor Petak dodajući kako o tome imamo odličnu analizu u članku pod naslovom "Zagreb raste: Prilog poznavanju populacijskog razvoja Zagreba u drugoj polovici 19. stoljeća u komparativnoj perspektivi", koji su 2016. objavili Filip Tomić i Mario Strecha.

Prema tim podacima, nakon Beča (632.000 stanovnika), drugi najveći grad bila je Budimpešta (254.000), a potom su slijedili Prag (157.000) i Trst (123.000). Zagreb je bio tek na 27. mjestu sa samo 19.857 stanovnika, što znači da je bio nešto manji od Gyora (20.035) i tek nešto veći od Novoga Sada (19.119). Zanimljiv je podatak da su 1869. više stanovnika od Zagreba imali ne samo Subotica (56.323), nego i neki drugi vojvođanski gradovi, poput Sombora (24.309) i Vršca (21.095). S druge strane, moglo bi se reći da je u tom trenutku grad s najviše stanovnika koji se smatraju Hrvatima bila upravo Subotica. Ostali gradovi današnje Hrvatske bili su još manji, a najveći su bili Rijeka i Osijek, s više od 17.000 stanovnika tek nešto manji od Zagreba.

– Ipak, već sredinom 1890-ih može se nazrijeti stvaranje značajnijeg krupnog kapitala i snažniji razvoj većih industrijskih postrojenja u hrvatskim rukama, što je svakako bio jedan od poticaja za rast gradova. Zagreb snažno raste i do razdoblja neposredno pred Prvi svjetski rat dostiže i prestiže, primjerice, Bratislavu, najveći slovački grad. Prema tom zadnjem popisu stanovništva provedenom u Austro-Ugarskoj 1910., Zagreb je sa 79.038 stanovnika bio 13. grad po veličini u cijelom carstvu. Subotica je i dalje imala brojnije stanovništvo od Zagreba (94.610), ali je tad Zagreb bio već značajno veći grad od, primjerice, Sombora i Vršca, kojima je 1869. gledao u leđa. Narasli su i drugi hrvatski gradovi, pa je tako Pula, zahvaljujući činjenici da je postala glavnom ratnom lukom monarhije, brojila 57.755 stanovnika, postavši drugi po veličini grad današnje Hrvatske na teritoriju Austro-Ugarske – zaključio je profesor Petak.

---

Od spajanja do raspada

Stvaranje Austro-Ugarske na načelu dualizma posljedica je duboke krize apsolutističke Habsburške Monarhije. Izbačena iz Italije i isključena iz Njemačkoga saveza, iznutra potresana nacionalnim pokretima i socijalnim suprotnostima, Monarhija je bila prisiljena preurediti svoj državni sustav, navodi Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, te nastavljaju:

Do preuređenja je došlo nakon što su Madžari iskoristili poraz austrijske vojske u bitki kraj Sadove 1866., u ratu protiv Pruske, i prisilili cara Franju Josipa I. na sklapanje Austro-ugarske nagodbe. Država je bila sastavljena od dviju državnih cjelina: od »kraljevina i zemalja zastupanih u Carevinskom vijeću« (Gornja i Donja Austrija, Tirol s Vorarlbergom, Štajerska, Koruška, Kranjska, Gorica, Gradiška, Trst, Istra, Dalmacija, Češka, Moravska, Šleska, Galicija, Bukovina) i od »zemalja ugarske krune« (Ugarska, te Hrvatska i Slavonija). Granica je išla rijekom Leithom, desnim pritokom Dunava. Zemlje zapadno od Leithe (Cislajtanija) potpale su pod Carevinsko vijeće u Beču, a istočno od Leithe (Translajtanija) pod vrhovništvo ugarske krune. Oba dijela bila su povezana zajedničkim vladarom (iz dinastije Habsburgovaca).

Dualizmom je spašeno jedinstvo Monarhije u pitanjima vojske, vanjske politike, financija za te zajedničke poslove, kao i valutom i carinskim prostorom. To je zadovoljilo većinu Ugarskoga sabora, ali je istodobno uzrokovalo jak otpor svih nenjemačkih i nemadžarskih naroda, napose Čeha i južnih Slavena, koji su u austrijskoj polovici Monarhije bili podvrgnuti režimu liberala s centralističkom i germanizatorskom politikom, a u ugarskoj polovici madžarizaciji. U Hrvatskoj je, nakon izbora na kojima su, uz pritisak vlasti, pobijedili unionisti, Hrvatski sabor prihvatio Hrvatsko-ugarsku nagodbu (1868), kojom je Hrvatska očuvala autonomiju u upravnim poslovima, školstvu i sudstvu i svoj teritorij (iz kojega je bila izuzeta Rijeka) s hrvatskim kao službenim jezikom, ali je na gospodarskom i financijskom području bila podložna Ugarskoj. – God. 1870. Austro-Ugarska se nije miješala u francusko-pruski rat te je Bismarck proveo ujedinjenje Njemačke. U tim je prilikama u austrijskoj polovici Monarhije na vlast došla konzervativna Hohenwartova vlada, koja je uzalud pokušala postići sporazum s Česima (1871).

Nju su srušili liberali, koji su se oslanjali na Ugarsku i na potporu nove Njemačke. Istodobno se stabilizirao dualizam s njemačkom prevlašću u zapadnoj i madžarskom u istočnoj polovici Monarhije. U vanjskoj politici Austro-Ugarska je napustila protuprusku politiku i svoje vanjskopolitičke planove usmjerila prema Balkanu. Iskoristivši prilike nastale bosansko-hercegovačkim ustankom (1875–78), ona je na Berlinskom kongresu stekla pravo na okupaciju Bosnu i Hercegovinu. U vanjskoj politici oslanjala se na Njemačku, s kojom je 1879. sklopila ugovor o savezu, koji se pristupom Italije 1882. pretvorio u Trojni savez. U to je doba i Kneževina Srbija, pod vladarskom dinastijom Obrenovića, bila podložna vanjskoj politici Austro-Ugarske.

Do promjene je došlo pošto su 1903. na vlast u Srbiji došli Karađorđevići, koji su započeli tajnu političku djelatnost u Bosni i Hercegovini. Ostvarivanje njemačkog utjecaja s pomoću Austro-Ugarske na cijelome Balkanu poznato je kao politika prodora na istok (→ drang nach osten), koja je u Hrvatskoj i Dalmaciji potaknula zbližavanje hrvatskih i srpskih oporbenih stranaka na temelju programa koji je u početku predviđao suradnju s madžarskim pokretom za neovisnost te suradnju s Italijom protiv austro-njemačkih nastojanja (1905). Ubrzo se pokazalo da suradnja madžarske Stranke neovisnosti s Hrvatsko-srpskom koalicijom nije moguća. Austrougarska aneksija Bosne i Hercegovine (1908) i miješanje Austro-Ugarske za balkanskih ratova u balkanska pitanja zaoštrili su njezine odnose sa Srbijom, a atentat na prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu 28. VI. 1914. postao je Beču povod za objavu rata Srbiji, čime je počeo I. svjetski rat.

Tijekom rata ojačali su u Monarhiji pokreti slavenskih naroda za oslobođenje i stvaranje vlastitih država. Politički predstavnici Čeha, Slovaka, Poljaka, Hrvata, Srba i Slovenaca, koji su izbjegli tijekom rata iz Austro-Ugarske, sve su više djelovali u političkim krugovima Antante i radili na priznavanju njihova prava na stvaranje država. Obećanje cara Karla I. od 15. X. 1918. da će Austriju pretvoriti »u savez slobodnih naroda« nije više moglo spasiti Monarhiju. U jesen 1918. Austro-Ugarska je doživjela slom.

Češke zemlje i Poljska, koja je pripojila Galiciju, proglašene su republikama 28. X; u Zagrebu je Hrvatski sabor 29. X. proglasio odcjepljenje hrvatskih zemalja i njihovo ujedinjenje s ostalim južnoslavenskim zemljama na teritoriju Austro-Ugarske u Državu SHS, koja je 1. XII. 1918. sa Srbijom i Crnom Gorom stvorila Kraljevinu SHS. Ugarska vlada proglasila je 3. XI. 1918. odcjepljenje od Austrije (tog su dana Austrija i Ugarska zasebno potpisale primirje sa silama Antante), a 30. X. neovisnost Madžarske.

Slovačko narodno vijeće izjasnilo se za ujedinjenje s Česima u čehoslovačkoj državi. Car Karlo je abdicirao 11. XI. 1918. i sutradan napustio zemlju. Tako su dijelovi teritorija bivše Austro-Ugarske uključeni u novonastale države (Čehoslovačka, Austrija, Madžarska, te Država Slovenaca, Hrvata i Srba, koja je ušla u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca), obnovljene države (Poljska) ili već postojeće države (Rumunjska, Italija), navodi enciklopedija. PSD

---

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => POVIJESNA PRIČA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [3] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [4] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [5] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [6] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [8] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [9] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [10] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [11] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [12] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [13] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [14] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [15] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [16] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [17] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [26] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [27] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => S preporučuje [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => s_preporucuje ) [28] => stdClass Object ( [id] => 92 [name] => S voli [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => s_voli ) [29] => stdClass Object ( [id] => 93 [name] => Layout with three photos [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => layout_with_three_photos ) [30] => stdClass Object ( [id] => 94 [name] => Gallery in the article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => gallery_in_the_article ) [31] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => required_views ) [32] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => FullHD image [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => fullhd_image ) [33] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => City Select [value] => (0) [type] => select [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 35 [alias] => CitySelect ) [34] => stdClass Object ( [id] => 98 [name] => Paid Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) ) [extra_fields_search] => POVIJESNA PRIČA 2 0 16051 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 [created] => 2022-10-17 13:29:12 [created_by] => 3205 [created_by_alias] => Dinko Jakić/HAK [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2022-10-23 18:46:37 [modified_by] => 3205 [publish_up] => 2022-10-23 17:34:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 47 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 452 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti s dalmatinskih otoka. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, dalmacija, otoci [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_title] => S mora i kraja [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 1 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= title=Je li se Hrvatska razvijala ili nazadovala u Austro-Ugarskoj? Svi pričaju o sređenim zemljišnim knjigama, cestama, ali malo tko vidi širu sliku... [metakey] => Austro-Ugarska, gruntovnica, zemljišne knjige [plugins] => {"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616102.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616096.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616097.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616098.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616099.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616100.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616101.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616103.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616104.jpg","\/images\/slike\/2022\/10\/17\/23616114.jpg"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":["\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","\/Shutterstock","Hrvatska enciklopedija"],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["

Veliko carstvo<\/p>","

Novac u Austro-Ugarskoj<\/p>","

Muzej vo\u0161tanih figura - mladi Franz Joseph I<\/p>","

Majka i k\u0107er u Austro-Ugarskoj<\/p>","

Po\u0161tanska marka u Austro-Ugarskoj<\/p>","

Nov\u010di\u0107i<\/p>","

Mladi pjeva\u010di iz doba Austro-Ugarske<\/p>","

Uhi\u0107enje Gavrila Principa<\/p>","

Vojska u vrijeme Austro-Ugarske<\/p>","

Austro-Ugarska je bila konglomerat razli\u010ditih naroda. Po statistici iz 1910., sastavljenoj u interesu Nijemaca i Mad\u017eara kao vladaju\u0107ih nacija, na temelju tzv. jezika opho\u0111enja\u00a0(Umgangssprache),\u00a0a ne materinskoga, sastav pu\u010danstva izgledao je kao u gronjoj tablici.\u00a0 Nijemci i Mad\u017eari bili su u znatnoj manjini (42,9%) prema slavenskoj ve\u0107ini (47,8%); preostalih 9,3% tvorili su pripadnici drugih naroda (Rumunji, Talijani, \u017didovi i dr.).<\/p>"],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"1920x1080","hd_23616102_1920.jpg":"1920x1080","k_23616102_1280.jpg":"1280x1280","k_23616102_1024.jpg":"1024x1024","k_23616102_640.jpg":"640x640","k_23616102_480.jpg":"480x480","k_23616102_340.jpg":"340x340","k_23616102_220.jpg":"220x220","o_23616102_1280.jpg":"1280x720","o_23616102_1024.jpg":"1024x576","o_23616102_640.jpg":"640x360","o_23616102_480.jpg":"480x270","o_23616102_340.jpg":"340x191","o_23616102_220.jpg":"220x123","h_23616102_1280.jpg":"1280x854","h_23616102_1024.jpg":"1024x683","h_23616102_640.jpg":"640x427","h_23616102_480.jpg":"480x320","h_23616102_340.jpg":"340x227","h_23616102_220.jpg":"220x147","pp_23616102_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616102_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616102_640.jpg":"640x814","pp_23616102_480.jpg":"480x611","pp_23616102_340.jpg":"340x432","pp_23616102_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x1280","hd_23616096_1920.jpg":"1920x1080","k_23616096_1280.jpg":"1280x1280","k_23616096_1024.jpg":"1024x1024","k_23616096_640.jpg":"640x640","k_23616096_480.jpg":"480x480","k_23616096_340.jpg":"340x340","k_23616096_220.jpg":"220x220","o_23616096_1280.jpg":"1280x853","o_23616096_1024.jpg":"1024x682","o_23616096_640.jpg":"640x426","o_23616096_480.jpg":"480x320","o_23616096_340.jpg":"340x226","o_23616096_220.jpg":"220x146","h_23616096_1280.jpg":"1280x854","h_23616096_1024.jpg":"1024x683","h_23616096_640.jpg":"640x427","h_23616096_480.jpg":"480x320","h_23616096_340.jpg":"340x227","h_23616096_220.jpg":"220x147","pp_23616096_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616096_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616096_640.jpg":"640x814","pp_23616096_480.jpg":"480x611","pp_23616096_340.jpg":"340x432","pp_23616096_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x1278","hd_23616097_1920.jpg":"1920x1080","k_23616097_1280.jpg":"1280x1280","k_23616097_1024.jpg":"1024x1024","k_23616097_640.jpg":"640x640","k_23616097_480.jpg":"480x480","k_23616097_340.jpg":"340x340","k_23616097_220.jpg":"220x220","o_23616097_1280.jpg":"1280x852","o_23616097_1024.jpg":"1024x681","o_23616097_640.jpg":"640x426","o_23616097_480.jpg":"480x319","o_23616097_340.jpg":"340x226","o_23616097_220.jpg":"220x146","h_23616097_1280.jpg":"1280x854","h_23616097_1024.jpg":"1024x683","h_23616097_640.jpg":"640x427","h_23616097_480.jpg":"480x320","h_23616097_340.jpg":"340x227","h_23616097_220.jpg":"220x147","pp_23616097_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616097_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616097_640.jpg":"640x814","pp_23616097_480.jpg":"480x611","pp_23616097_340.jpg":"340x432","pp_23616097_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x1265","hd_23616098_1920.jpg":"1920x1080","k_23616098_1280.jpg":"1280x1280","k_23616098_1024.jpg":"1024x1024","k_23616098_640.jpg":"640x640","k_23616098_480.jpg":"480x480","k_23616098_340.jpg":"340x340","k_23616098_220.jpg":"220x220","o_23616098_1280.jpg":"1280x843","o_23616098_1024.jpg":"1024x674","o_23616098_640.jpg":"640x421","o_23616098_480.jpg":"480x316","o_23616098_340.jpg":"340x224","o_23616098_220.jpg":"220x144","h_23616098_1280.jpg":"1280x854","h_23616098_1024.jpg":"1024x683","h_23616098_640.jpg":"640x427","h_23616098_480.jpg":"480x320","h_23616098_340.jpg":"340x227","h_23616098_220.jpg":"220x147","pp_23616098_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616098_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616098_640.jpg":"640x814","pp_23616098_480.jpg":"480x611","pp_23616098_340.jpg":"340x432","pp_23616098_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x2004","hd_23616099_1920.jpg":"1920x1080","k_23616099_1280.jpg":"1280x1280","k_23616099_1024.jpg":"1024x1024","k_23616099_640.jpg":"640x640","k_23616099_480.jpg":"480x480","k_23616099_340.jpg":"340x340","k_23616099_220.jpg":"220x220","o_23616099_1280.jpg":"1280x1336","o_23616099_1024.jpg":"1024x1068","o_23616099_640.jpg":"640x668","o_23616099_480.jpg":"480x501","o_23616099_340.jpg":"340x354","o_23616099_220.jpg":"220x229","h_23616099_1280.jpg":"1280x854","h_23616099_1024.jpg":"1024x683","h_23616099_640.jpg":"640x427","h_23616099_480.jpg":"480x320","h_23616099_340.jpg":"340x227","h_23616099_220.jpg":"220x147","pp_23616099_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616099_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616099_640.jpg":"640x814","pp_23616099_480.jpg":"480x611","pp_23616099_340.jpg":"340x432","pp_23616099_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x1487","hd_23616100_1920.jpg":"1920x1080","k_23616100_1280.jpg":"1280x1280","k_23616100_1024.jpg":"1024x1024","k_23616100_640.jpg":"640x640","k_23616100_480.jpg":"480x480","k_23616100_340.jpg":"340x340","k_23616100_220.jpg":"220x220","o_23616100_1280.jpg":"1280x991","o_23616100_1024.jpg":"1024x793","o_23616100_640.jpg":"640x495","o_23616100_480.jpg":"480x371","o_23616100_340.jpg":"340x263","o_23616100_220.jpg":"220x170","h_23616100_1280.jpg":"1280x854","h_23616100_1024.jpg":"1024x683","h_23616100_640.jpg":"640x427","h_23616100_480.jpg":"480x320","h_23616100_340.jpg":"340x227","h_23616100_220.jpg":"220x147","pp_23616100_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616100_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616100_640.jpg":"640x814","pp_23616100_480.jpg":"480x611","pp_23616100_340.jpg":"340x432","pp_23616100_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x2949","hd_23616101_1920.jpg":"1920x1080","k_23616101_1280.jpg":"1280x1280","k_23616101_1024.jpg":"1024x1024","k_23616101_640.jpg":"640x640","k_23616101_480.jpg":"480x480","k_23616101_340.jpg":"340x340","k_23616101_220.jpg":"220x220","o_23616101_1280.jpg":"1280x1966","o_23616101_1024.jpg":"1024x1572","o_23616101_640.jpg":"640x983","o_23616101_480.jpg":"480x737","o_23616101_340.jpg":"340x522","o_23616101_220.jpg":"220x337","h_23616101_1280.jpg":"1280x854","h_23616101_1024.jpg":"1024x683","h_23616101_640.jpg":"640x427","h_23616101_480.jpg":"480x320","h_23616101_340.jpg":"340x227","h_23616101_220.jpg":"220x147","pp_23616101_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616101_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616101_640.jpg":"640x814","pp_23616101_480.jpg":"480x611","pp_23616101_340.jpg":"340x432","pp_23616101_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x1295","hd_23616103_1920.jpg":"1920x1080","k_23616103_1280.jpg":"1280x1280","k_23616103_1024.jpg":"1024x1024","k_23616103_640.jpg":"640x640","k_23616103_480.jpg":"480x480","k_23616103_340.jpg":"340x340","k_23616103_220.jpg":"220x220","o_23616103_1280.jpg":"1280x863","o_23616103_1024.jpg":"1024x690","o_23616103_640.jpg":"640x431","o_23616103_480.jpg":"480x323","o_23616103_340.jpg":"340x229","o_23616103_220.jpg":"220x148","h_23616103_1280.jpg":"1280x854","h_23616103_1024.jpg":"1024x683","h_23616103_640.jpg":"640x427","h_23616103_480.jpg":"480x320","h_23616103_340.jpg":"340x227","h_23616103_220.jpg":"220x147","pp_23616103_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616103_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616103_640.jpg":"640x814","pp_23616103_480.jpg":"480x611","pp_23616103_340.jpg":"340x432","pp_23616103_220.jpg":"220x280"},{"size0":"1920x2201","hd_23616104_1920.jpg":"1920x1080","k_23616104_1280.jpg":"1280x1280","k_23616104_1024.jpg":"1024x1024","k_23616104_640.jpg":"640x640","k_23616104_480.jpg":"480x480","k_23616104_340.jpg":"340x340","k_23616104_220.jpg":"220x220","o_23616104_1280.jpg":"1280x1467","o_23616104_1024.jpg":"1024x1173","o_23616104_640.jpg":"640x733","o_23616104_480.jpg":"480x550","o_23616104_340.jpg":"340x389","o_23616104_220.jpg":"220x252","h_23616104_1280.jpg":"1280x854","h_23616104_1024.jpg":"1024x683","h_23616104_640.jpg":"640x427","h_23616104_480.jpg":"480x320","h_23616104_340.jpg":"340x227","h_23616104_220.jpg":"220x147","pp_23616104_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616104_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616104_640.jpg":"640x814","pp_23616104_480.jpg":"480x611","pp_23616104_340.jpg":"340x432","pp_23616104_220.jpg":"220x280"},{"size0":"783x717","hd_23616114_1920.jpg":"1920x1080","k_23616114_1280.jpg":"1280x1280","k_23616114_1024.jpg":"1024x1024","k_23616114_640.jpg":"640x640","k_23616114_480.jpg":"480x480","k_23616114_340.jpg":"340x340","k_23616114_220.jpg":"220x220","o_23616114_1280.jpg":"1280x1172","o_23616114_1024.jpg":"1024x937","o_23616114_640.jpg":"640x586","o_23616114_480.jpg":"480x439","o_23616114_340.jpg":"340x311","o_23616114_220.jpg":"220x201","h_23616114_1280.jpg":"1280x854","h_23616114_1024.jpg":"1024x683","h_23616114_640.jpg":"640x427","h_23616114_480.jpg":"480x320","h_23616114_340.jpg":"340x227","h_23616114_220.jpg":"220x147","pp_23616114_1280.jpg":"1280x1628","pp_23616114_1024.jpg":"1024x1303","pp_23616114_640.jpg":"640x814","pp_23616114_480.jpg":"480x611","pp_23616114_340.jpg":"340x432","pp_23616114_220.jpg":"220x280"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 100 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 452 [name] => S mora i kraja [alias] => s-mora-i-kraja [description] => [parent] => 246 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 7 [params] => {"inheritFrom":"0","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"1","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"1","itemRelatedLimit":"2","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"1","itemRelatedImageSize":"Medium","itemRelatedIntrotext":"0","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"1","itemRelatedMedia":"1","itemRelatedImageGallery":"1","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 1 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 18 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 7976145 Threads: 2 Questions: 1658149210 Slow queries: 4929997 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 111960939 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 56 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front02 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => JDatabaseQueryMysqli Object ( [offset:protected] => 0 [limit:protected] => 0 [db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object *RECURSION* [sql:protected] => [type:protected] => select [element:protected] => [select:protected] => JDatabaseQueryElement Object ( [name:protected] => SELECT [elements:protected] => Array ( [0] => category.* [1] => IF(ISNULL(container.catid),false,true) AS container [2] => container.name AS container_name [3] => SEFURL_cr.menuItemID AS sefurl_belonging_menu_item ) [glue:protected] => , ) [delete:protected] => [update:protected] => [insert:protected] => [from:protected] => JDatabaseQueryElement Object ( [name:protected] => FROM [elements:protected] => Array ( [0] => `#__ocm_categories` AS `category` ) [glue:protected] => , ) [join:protected] => Array ( [0] => JDatabaseQueryElement Object ( [name:protected] => LEFT JOIN [elements:protected] => Array ( [0] => #__ocm_containers AS container ON category.id = container.catid ) [glue:protected] => , ) [1] => JDatabaseQueryElement Object ( [name:protected] => LEFT JOIN [elements:protected] => Array ( [0] => #__ocm_sefurl_category_menu_relation AS SEFURL_cr ON category.id = SEFURL_cr.categoryID ) [glue:protected] => , ) ) [set:protected] => [where:protected] => JDatabaseQueryElement Object ( [name:protected] => WHERE [elements:protected] => Array ( [0] => `category`.`id` = '240' ) [glue:protected] => AND ) [group:protected] => [having:protected] => [columns:protected] => [values:protected] => [order:protected] => [autoIncrementField:protected] => [call:protected] => [exec:protected] => [union:protected] => [unionAll:protected] => [selectRowNumber:protected] => ) [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /dalmacija/s-mora-i-kraja ) [additional_categories] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 452 [name] => S mora i kraja [alias] => s-mora-i-kraja [parent] => 246 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /dalmacija/s-mora-i-kraja ) ) [link] => /dalmacija/s-mora-i-kraja/je-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku-1234885 [printLink] => /dalmacija/s-mora-i-kraja/je-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku-1234885?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 639861 [name] => Austro-Ugarska [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 2021-05-28 21:13:11 [main_article_id] => 0 [alias] => austro-ugarska [link] => /tag/austro-ugarska ) [1] => stdClass Object ( [id] => 300504 [name] => gruntovnica [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => gruntovnica [link] => /tag/gruntovnica ) [2] => stdClass Object ( [id] => 600829 [name] => zemljišne knjige [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => zemljisne-knjige [link] => /tag/zemljisne-knjige ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => POVIJESNA PRIČA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [contains_infographic] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [Withoutads] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [Photo_gallery] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [promo] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [contains_video] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [exclude_comments] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [open_link_in_new_window] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [horizontal_crop_of_the_main_photo] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [no_index] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [no_cache] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [dont_show_on_the_front_page] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [related_on_bottom] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [live_button] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [instant_articles] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [s_preporucuje] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => S preporučuje [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => s_preporucuje ) [s_voli] => stdClass Object ( [id] => 92 [name] => S voli [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => s_voli ) [layout_with_three_photos] => stdClass Object ( [id] => 93 [name] => Layout with three photos [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => layout_with_three_photos ) [gallery_in_the_article] => stdClass Object ( [id] => 94 [name] => Gallery in the article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => gallery_in_the_article ) [required_views] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => required_views ) [fullhd_image] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => FullHD image [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => fullhd_image ) [CitySelect] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => City Select [value] => (0) [type] => select [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 35 [alias] => CitySelect ) [paid_article] => stdClass Object ( [id] => 98 [name] => Paid Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Jesu li se Dalmacija i Hrvatska razvijale ili nazadovale u Austro-Ugarskoj? Svi pričaju o sređenim zemljišnim knjigama, cestama, ali malo tko vidi širu sliku... [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 3205 [name] => Saša Jadrijević Tomas [username] => sa-a-jadrijevi-tomas [email] => sa-a-jadrijevi-tomas@sd.hr [password] => $2y$10$oeN8gyModa7.4Q7iQNTLl.qX9WmdDC3q2vlAkhBWAyF1XI0DJGCkC [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => [groups] => Array ( [2] => 2 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/sasa-jadrijevic-tomas-3205 [profile] => stdClass Object ( [id] => 1723 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 1 [plugins] => ) [avatar] => https://secure.gravatar.com/avatar/7734430a6167a6a5f56f794220c00ad0?s=100&default=https%3A%2F%2Ff02.slobodnadalmacija.hr%2Fcomponents%2Fcom_ocm%2Fimages%2Fplaceholder%2Fuser.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616102.jpg [galleryCount] => 10 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => /Shutterstock [mainImageDesc] =>

Veliko carstvo

[popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616102.jpg [title] => /Shutterstock

Veliko carstvo

) [1] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616096.jpg [title] => /Shutterstock

Novac u Austro-Ugarskoj

) [2] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616097.jpg [title] => /Shutterstock

Muzej voštanih figura - mladi Franz Joseph I

) [3] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616098.jpg [title] => /Shutterstock

Majka i kćer u Austro-Ugarskoj

) [4] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616099.jpg [title] => /Shutterstock

Poštanska marka u Austro-Ugarskoj

) [5] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616100.jpg [title] => /Shutterstock

Novčići

) [6] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616101.jpg [title] => /Shutterstock

Mladi pjevači iz doba Austro-Ugarske

) [7] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616103.jpg [title] => /Shutterstock

Uhićenje Gavrila Principa

) [8] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616104.jpg [title] => /Shutterstock

Vojska u vrijeme Austro-Ugarske

) [9] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/images/slike/2022/10/17/23616114.jpg [title] => Hrvatska enciklopedija

Austro-Ugarska je bila konglomerat različitih naroda. Po statistici iz 1910., sastavljenoj u interesu Nijemaca i Madžara kao vladajućih nacija, na temelju tzv. jezika ophođenja (Umgangssprache), a ne materinskoga, sastav pučanstva izgledao je kao u gronjoj tablici.  Nijemci i Madžari bili su u znatnoj manjini (42,9%) prema slavenskoj većini (47,8%); preostalih 9,3% tvorili su pripadnici drugih naroda (Rumunji, Talijani, Židovi i dr.).

) ) [bgPosition] => [videoType] => allvideos [text] => {OCMSplitter}

Strani vladari nešto su nam donijeli, ali, čini se, još više toga odnijeli. Međutim, i toga što su nam donijeli, a tu prvenstveno mislimo na uređeni sustav zemljišnih knjiga te ceste i željeznice, ne bi bilo da prvenstveno njima nije služilo na korist. Ali tako je kroz povijest bilo gotovo uvijek i svugdje sa svim osvajačima, piše HAK Revija, te nastavljaju:

Iz razgovora s našim sugovornicima vidi se da je tempo razvoja hrvatskoga gospodarstva tijekom 19. stoljeća u najbolju ruku bio prepun ograničenja. Definitivno se moglo brže, više i jače, no Beč i Budimpešta u rukama su držali vlastiti metar. Uostalom, to pokazuju i brojke, koje su nas stavile na začelje razvijenih regija u Austro-Ugarskoj.

---

image

Austro-Ugarska je bila konglomerat različitih naroda. Po statistici iz 1910., sastavljenoj u interesu Nijemaca i Madžara kao vladajućih nacija, na temelju tzv. jezika ophođenja (Umgangssprache), a ne materinskoga, sastav pučanstva izgledao je kao u gronjoj tablici.  Nijemci i Madžari bili su u znatnoj manjini (42,9%) prema slavenskoj većini (47,8%); preostalih 9,3% tvorili su pripadnici drugih naroda (Rumunji, Talijani, Židovi i dr.).

Hrvatska enciklopedija
---

Kako se razvijala politika hrvatske modernizacije, što je kočilo odgovarajući razvitak industrije i poljoprivrede, kako se ekonomska politika razvijala u sustavima kad nismo bili kadri utjecati na bitne točke kreiranja tih politika…, samo su neka od pitanja čije smo odgovore potražili kod uglednih stručnjaka – jednog ekonomista i jednog povjesničara.

---

image

Novac u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock
---

Prof. dr. sc. Zdravko Petak s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu dobro poznaje gospodarsku stranu naše povijesti kad smo bili dijelom Austro-Ugarske. Istina, profesorova osnovna političko-ekonomska istraživanja odnose se na razdoblje od početka 1970-ih do kraja 1980-ih godina, a zatim se protežu i na prva dva desetljeća ekonomske transformacije u demokratsko i tržišno društvo. O tome je prije nekoliko godina, s kolegom s Fakulteta, profesorom Kristijanom Kotarskim, objavio uredničku knjigu Stvaranje politika na europskoj periferiji: slučaj Hrvatske, kod poznatog engleskog izdavača Palgrave Macmillana.

---

Glavni su gradovi bili Beč i Budimpešta

Austro-Ugarska (Austro-Ugarska Monarhija), naziv Habsburške Monarhije nakon nagodbe Austrije s Ugarskom (1867) do kraja I. svjetskog rata (1918). Upotrebljavao se također i naziv Dvojna Monarhija. Geografski je pripadala srednjoj Europi, navodi Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Po površini bila je iza Rusije, druga zemlja u Europi: 676 616 km² i 51 356 465 st. (1910). Od toga je na Austriju otpadalo 300 006 km² i 28 571 934 st., a na Ugarsku s Hrvatskom i Slavonijom 325 411 km² i 20 886 487 st. Nakon okupacije (1878) i aneksije (1908) Bosne i Hercegovine Austro-Ugarska je povećana za 51 199 km² i 1 898 044 st. (1910).

Glavni su gradovi bili Beč i Budimpešta. U cjelini je bila gospodarski zaostala, iako su neki dijelovi, napose Šleska i Češka, bili među gospodarski najrazvijenijim dijelovima srednje Europe. Gospodarski napredak otežavalo je dugotrajno zadržavanje ostataka predgrađanskih društvenih odnosa i utjecaj stranoga, napose njemačkoga, kapitala. PSD

---

Otkud onda zanimanje za razdoblje otprije 160-170 godina?

– Po objavi spomenute knjige shvatio sam da je potrebno dublje zaroniti u ekonomsku povijest Hrvatske jer mi se čini da se i u novom ekonomskom kontekstu kojim smo trenutačno okruženi, a to je članstvo u EU, vrlo jasno nazire činjenica da imamo status ekonomske periferije. Koji bi se do neke mjere mogao usporediti sa statusom ekonomske periferije koji smo bez daljnjeg imali u dijelu naše povijesti u kojem smo bili dijelom Austro-Ugarske. U javnosti se obično razdoblje koje smo proveli u dvojnoj monarhiji ocjenjuje kao razdoblje u kojemu smo dobili sređene zemljišne knjige, učinkovitu administraciju, urbano planiranje i slično, no znatno manje se spominju značajna ograničenja za naš industrijski razvoj koja su proizlazila iz činjenice da smo bili periferija kojoj su kreatori ekonomske politike u Budimpešti i Beču značajno ograničavali potencijale razvoja.

---

image

Muzej voštanih figura - mladi Franz Joseph I

/Shutterstock
---

Krenimo onda od spomenute gruntovnice… Vjeruje li se s pravom da su naše zemljišne knjige uređene u dvojnoj monarhiji? Za profesora Petaka tu nema dvojbe!

– Gruntovnica, odnosno, sustav zemljišnih knjiga, doista je uspostavljen još tijekom 19. stoljeća, u vrijeme Habsburgovaca. Sustav se počeo stvarati još 1820., netom nakon propasti Napoleonovih osvajanja, a završen je oko 1890., u vrijeme Austro-Ugarske. Zasnovan je na grafičkim katastarskim izmjerama, koje su austrijske vlasti organizirale radi naplate poreza i sigurnog prometa nekretnina. Tijekom Kraljevine Jugoslavije gruntovnica je, nažalost, bila izrazito slabo održavana, da bi u vrijeme socijalističke Jugoslavije bila, štoviše, i potpuno zanemarena. Nakon 1990. i uspostavom Republike Hrvatske kao samostalne države napravljeni su stanoviti pomaci u sređivanju zemljišnih knjiga, no i dalje je osnova kompletnog sustava ono što je napravljeno u vrijeme austro-ugarske vladavine.

---

image

Majka i kćer u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock
---

Hrvatsku u tom razdoblju, od približno sredine 19. stoljeća, a neposredno prije formiranja Austro-Ugarske 1867. i sklapanja Hrvatsko-ugarske nagodbe 1868., profesor Petak opisuje kao zaostalu seljačku zemlju, gdje je na selu živjelo više od 90% stanovništva.

– Hrvatski korpus, unutar onoga što su danas granice naše države, bio je razdijeljen na četiri cjeline. Na prostoru Banovine Hrvatske, tj. Hrvatske i Slavonije, živjelo je oko 850.000 ljudi, u Vojnoj krajini oko 450.000, u Dalmaciji oko 415.000, a u Istri oko 235.000. U to vrijeme, a ovdje govorimo o 1848., ne samo da nije bilo industrije, nego je i poljoprivreda, kojom se bavio daleko najveći dio stanovništva, bila izrazito zaostala i opterećena neizdrživim teretom poreznih tlaka i lihvarstva. Za banovanja Josipa Jelačića te je godine, doduše, ukinuto kmetstvo, no položaj seljaka jedva da se poboljšao. Štoviše, u nekim aspektima se položaj seljaka i pogoršao, jer su transformacije postfeudalnih vlasničkih odnosa napravljene izrazito u korist vlastele, a ne seljaka koji su izravno vezani za zemlju.

---

image

Novčići

/Shutterstock
---

Koliko je zapravo bio beznadežan položaj seljaka u razdoblju u kojem je glavna gospodarska grana u Hrvatskoj bila zaostala poljoprivreda, pojasnio je na zornom primjeru dr. sc. Milan Vrbanus s Hrvatskog instituta za povijest.

– Ukidanjem kmetskih obaveza 1848., seljaci su dobili urbarijalnu zemlju, ali su morali vlasnicima posjeda platiti naknadu za otkup tog zemljišta odjednom ili na rate. Budući da seljaci nisu imali novac za isplatu otkupa, a nisu mogli dobiti kredite u bankama, poduzetniji seljaci okrenuli su se lihvarima koji su im posuđivali novce uz velike kamate. S obzirom na to da nisu uspjeli vratiti posuđeni novac, ostajali su bez zemlje.

Prema riječima dr. sc. Vrbanusa, većina seljaka raspolagala je manjim posjedima koje su obrađivali na primitivan način, a koji im je, u najboljem slučaju, osiguravao prehranjivanje vlastitih ukućana.

– Njihova je proizvodnja bila tržišno nekonkurentna, a za njezinu modernizaciju nisu imali novca. Hrvatskog seljaka pogađala je i agrarna kriza koja je u Monarhiji trajala od 1873. do 1895., a karakteriziraju je niske cijene agrarnih proizvoda izazvane konkurencijom niskih cijena američke pšenice, koja je zbog izgradnje pruga lakše prodirala u Europu.

---

image

Mladi pjevači iz doba Austro-Ugarske

/Shutterstock
---

Situacija nije bila puno bolja ni krajem 19. stoljeća, kad je seljačko gospodarstvo raspolagalo s prosječno tek nešto više od pet jutara oranica, a više od 1000 jutara oranica posjedovalo je samo 209 gospodarstava (0,05%). Obrada oranica i dalje je bila primitivna, naglašava dr. sc. Vrbanus, a prinosi su ovisili o vremenskim prilikama, pa je stanovništvo često imalo osrednju i slabu žetvu, što je naročito vrijedilo za područja Hrvatskog zagorja, Like, Istre i Dalmacije. Vlastite oranice gnojila su samo 82 gospodarstva (0,01%), dok je u Mađarskoj gnojidbu primjenjivalo 7837 gospodarstava (0,28%). Istovremeno je u Mađarskoj usjeve osiguravala gotovo trećina svih gospodarstava (32,63%), a u Hrvatskoj se na to odlučivalo tek nešto više od dvadesetine svih gospodarstava (5,98%). Industrija je, praktički, bila u povojima, s natruhama manufakture, opisuje profesor Petak, s čime se slaže i dr. sc. Vrbanus.

---

image

Uhićenje Gavrila Principa

/Shutterstock
---

– Iako je još u 15. stoljeću u Dubrovniku otvorena prva manufaktura sukna, a zatim 1651. talionica i ljevaonica željeza te kovačnica na čabarskom vlastelinstvu obitelji Zrinski, manufakture su se počele intenzivnije organizirati tek u drugoj polovini 18. stoljeća. Međutim, svi pokušaji pojedinih vlastelina, kao i crkvenih redova uglavnom su završili neuspjehom jer nisu mogli izdržati konkurenciju jeftinije austrijske i češke robe. Tako se u hrvatsko-slavonskim županijama gradsko stanovništvo većinom bavilo obrtom i trgovinom. Gradski obrtnici u svim dijelovima Hrvatske uglavnom su proizvodili za zadovoljavanje lokalnih potreba, a tek manji dio za šire tržište. Brži razvoj obrta i trgovine kočili su slaba kupovna moć stanovništva, autarkična proizvodnja većine seljačkih kućanstava i cehovska organizacija koja će biti ukinuta tek 1872. novim zakonom o obrtništvu.

---

image

Vojska u vrijeme Austro-Ugarske

/Shutterstock
---

Ozbiljna prepreka razvoju industrije bez daljnjeg je bila i prometna nepovezanost krajeva u kojima je živio hrvatski narod, smatra profesor Petak, i to ne samo između upravnih cjelina, nego i unutar njih. Primjerice, unutar Banske Hrvatske nije postojala izravna veza Zagreba i Osijeka, odnosno panonske Hrvatske i zagrebačkog područja. Da bi se došlo u Zagreb, tad se moralo vlakom ići čak do Budimpešte, a zatim nastaviti do Beča i Graza.

– Hrvatska je u tom trenutku bila zemlja bez ikakve ozbiljnije cestovne i željezničke infrastrukture. Doduše, nešto prije Napoleonovih osvajanja i stvaranja Ilirske pokrajine, 1803. se pokrenula izgradnja Lujzijane, koja je povezala Karlovac i Rijeku. Cesta je završena osam godina kasnije, kad su naši krajevi južno od Save već bili pod francuskom upravom. Prije toga su postojale dvije ceste koje su povezivale kontinentalnu Hrvatsku s primorjem – Karolina izgrađena 1727. na inicijativu kralja Karla III., koja je povezivala Karlovac i Bakar, te Jozefina izgrađena 1779. na inicijativu kralja Josipa II., koja je povezivala Karlovac i Senj. U tom razdoblju gradile su se i prve ceste u Dalmaciji, pod zapovjedništvom maršala Augustea Marmonta.

Gradnja željezničkih pruga također nije išla na ruku modernom gospodarskom razvoju u nas, naglašava profesor Petak. Tek 1857. započela je gradnja pruge Sisak – Zagreb – Zidani most, koja je završena 1862., čime je dobiven priključak na željezničke pravce prema Beču i Trstu. Željeznička pruga do Rijeke, od Budimpešte preko Zagreba, završena je 1873. Te godine je sagrađen i prvi odvojak pruge u Istri, iako je još 1857. bila napravljena željeznička pruga Beč – Trst. Na sve to, tarifna politika ugarske vlade omogućavala je da je jeftiniji prijevoz bio iz budimpeštanskih mlinova do luke Rijeka, nego iz mlinova u Zagrebu ili Karlovcu.

Kako je to izgledalo na "terenu" i zašto su strani željeznički pravci dobili prednost nad hrvatskim nacionalnim interesima, kratko je pojasnio dr. sc. Vrbanus.

– Kad je 1841. carskim aktom objavljen plan o izgradnji željeznica na području Monarhije, postalo je jasno da bečki poslovni krugovi favoriziraju pravac Beč – Ljubljana – Trst, mađarski pravac Budimpešta – Rijeka, a slavonski veleposjednici pravac Vukovar – Rijeka. S obzirom na to da slavonski veleposjednici nisu imali kapitala za izgradnju favoriziranog pravca, a bečkim i mađarskim političkim i poslovnim krugovima nije bio u interesu, taj je pravac automatski postao drugorazredan.

Sličan scenarij, prema riječima dr. sc. Vrbanusa, dogodio se i hrvatskoj brodogradnji, koja je tijekom prve polovine 19. stoljeća imala veliko značenje za razvoj manufakturno-industrijskih pogona u mediteranskom dijelu. Jačanju ove grane gospodarstva značajan impuls dala je i odluka bečkog dvora 1853. da u Puli izgradi glavnu ratnu luku carske mornarice. Međutim, prijelaz s jedrenjaka na parobrode tijekom druge polovine stoljeća prouzročio je zastoj u razvoju ove grane gospodarstva zbog manjka financijskih sredstava potrebnih za izgradnju parobroda. Domaće financijske institucije nisu imale dovoljno kapitala za financiranje njihove izgradnje, a strane se nisu usudile ulagati u restrukturiranje ove grane gospodarstva smatrajući ga prerizičnim zbog sporog i nesigurnog povrata uloženih financijskih sredstava.

Iznimno velikim problemom hrvatskoga gospodarstva dr. sc. Vrbanus vidi i nepismenost stanovništva tog vremena, pa ističe sljedeće brojke… U Banskoj Hrvatskoj tako je 1880. bilo nepismeno gotovo tri četvrtine svih stanovnika (73,94%). Tijekom tri desetljeća sustavno se smanjivao udio nepismenih, ali je 1910. i dalje na ovom području bilo nepismeno više od polovine svih stanovnika (54,75%), što je onemogućavalo brži razvoj domaće ekonomije.

Zbog svega toga Hrvatska i Slavonija te Dalmacija bile su najzaostalije pokrajine tadašnje Austro-Ugarske. Profesor Petak to potvrđuje kroz rezultate istraživanja Davida Gooda, istaknutog analitičara ekonomske povijesti Austro-Ugarske, koji je pokušao izračunati aproksimativne bruto društvene proizvode za 22 regije Carstva temeljem međunarodnog dolara iz 1980. te je zaključio da je od 1870. do 1910. najniža razina BDP-a bila upravo u našim zemljama. Na vrhu je bila Donja Austrija s Bečom, u kojoj je BDP per capita 1910. iznosio 2290 dolara, a na dnu su bile Hrvatska i Slavonija (697) te Dalmacija (622). Druga najrazvijenija regija bila je Koruška (2267), a na trećemu mjestu Češka (1712), kao najrazvijenija pokrajina s dominantno slavenskim stanovništvom. U ugarskom dijelu carstva najrazvijenija je bila pokrajina Dunav-Tisa s Budimpeštom kao središtem (1506), a najslabije pokrajine Austro-Ugarske, osim naših krajeva, bile su Galicija (sa središtem u Lavovu) i Bukovina (sa središtem u Černivcima), dijelovima današnje zapadne Ukrajine, no u njima je BDP bio ipak nešto viši – 707, odnosno 741 dolar per capita. Naravno, znatno bolje od naših dviju pokrajina stajala je pokrajina Austrijsko primorje sa središtem u Trstu, u kojoj je procijenjeni BDP iznosio razmjerno visokih 1476 dolara per capita. No Istra i kvarnerski otoci, koji su bili dio te pokrajine, posve sigurno su imali znatno nižu razinu ekonomskog bogatstva jer su činili tek manji dio regije u kojoj je bilo dominantno talijansko stanovništvo sa središtem u Trstu (glavna trgovačka luka Austro-Ugarske). U prilog tome svjedoči i činjenica da je procijenjeni BDP pokrajine Kranjske (većim dijelom teritorij Republike Slovenije) bio na razini od 960 dolara per capita. Naše dvije pokrajine izgubile su posljednje mjesto tek nakon što je 1908. u Austro-Ugarsku anektirana Bosna i Hercegovina, koja je bila nerazvijenija i od naših dviju pokrajina, no ta zemlja nije bila uključena u istraživanje spomenutog američkog stručnjaka.

– Prethodno spomenuti podaci o razini ekonomske razvijenosti pojedinih dijelova Austro-Ugarske mogu se povezati i s razvojem naših gradova, koji su tad bili znatno manji od gradova u kojima je razvoj kapitalizma i industrijskog društva uhvatio snažne korijene već sredinom 19. stoljeća. U trenutku kad je osnovana Austro-Ugarska, ni jedan grad današnje Hrvatske nije se nalazio među 25 najvećih gradova dvojne monarhije – otkriva profesor Petak dodajući kako o tome imamo odličnu analizu u članku pod naslovom "Zagreb raste: Prilog poznavanju populacijskog razvoja Zagreba u drugoj polovici 19. stoljeća u komparativnoj perspektivi", koji su 2016. objavili Filip Tomić i Mario Strecha.

Prema tim podacima, nakon Beča (632.000 stanovnika), drugi najveći grad bila je Budimpešta (254.000), a potom su slijedili Prag (157.000) i Trst (123.000). Zagreb je bio tek na 27. mjestu sa samo 19.857 stanovnika, što znači da je bio nešto manji od Gyora (20.035) i tek nešto veći od Novoga Sada (19.119). Zanimljiv je podatak da su 1869. više stanovnika od Zagreba imali ne samo Subotica (56.323), nego i neki drugi vojvođanski gradovi, poput Sombora (24.309) i Vršca (21.095). S druge strane, moglo bi se reći da je u tom trenutku grad s najviše stanovnika koji se smatraju Hrvatima bila upravo Subotica. Ostali gradovi današnje Hrvatske bili su još manji, a najveći su bili Rijeka i Osijek, s više od 17.000 stanovnika tek nešto manji od Zagreba.

– Ipak, već sredinom 1890-ih može se nazrijeti stvaranje značajnijeg krupnog kapitala i snažniji razvoj većih industrijskih postrojenja u hrvatskim rukama, što je svakako bio jedan od poticaja za rast gradova. Zagreb snažno raste i do razdoblja neposredno pred Prvi svjetski rat dostiže i prestiže, primjerice, Bratislavu, najveći slovački grad. Prema tom zadnjem popisu stanovništva provedenom u Austro-Ugarskoj 1910., Zagreb je sa 79.038 stanovnika bio 13. grad po veličini u cijelom carstvu. Subotica je i dalje imala brojnije stanovništvo od Zagreba (94.610), ali je tad Zagreb bio već značajno veći grad od, primjerice, Sombora i Vršca, kojima je 1869. gledao u leđa. Narasli su i drugi hrvatski gradovi, pa je tako Pula, zahvaljujući činjenici da je postala glavnom ratnom lukom monarhije, brojila 57.755 stanovnika, postavši drugi po veličini grad današnje Hrvatske na teritoriju Austro-Ugarske – zaključio je profesor Petak.

---

Od spajanja do raspada

Stvaranje Austro-Ugarske na načelu dualizma posljedica je duboke krize apsolutističke Habsburške Monarhije. Izbačena iz Italije i isključena iz Njemačkoga saveza, iznutra potresana nacionalnim pokretima i socijalnim suprotnostima, Monarhija je bila prisiljena preurediti svoj državni sustav, navodi Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, te nastavljaju:

Do preuređenja je došlo nakon što su Madžari iskoristili poraz austrijske vojske u bitki kraj Sadove 1866., u ratu protiv Pruske, i prisilili cara Franju Josipa I. na sklapanje Austro-ugarske nagodbe. Država je bila sastavljena od dviju državnih cjelina: od »kraljevina i zemalja zastupanih u Carevinskom vijeću« (Gornja i Donja Austrija, Tirol s Vorarlbergom, Štajerska, Koruška, Kranjska, Gorica, Gradiška, Trst, Istra, Dalmacija, Češka, Moravska, Šleska, Galicija, Bukovina) i od »zemalja ugarske krune« (Ugarska, te Hrvatska i Slavonija). Granica je išla rijekom Leithom, desnim pritokom Dunava. Zemlje zapadno od Leithe (Cislajtanija) potpale su pod Carevinsko vijeće u Beču, a istočno od Leithe (Translajtanija) pod vrhovništvo ugarske krune. Oba dijela bila su povezana zajedničkim vladarom (iz dinastije Habsburgovaca).

Dualizmom je spašeno jedinstvo Monarhije u pitanjima vojske, vanjske politike, financija za te zajedničke poslove, kao i valutom i carinskim prostorom. To je zadovoljilo većinu Ugarskoga sabora, ali je istodobno uzrokovalo jak otpor svih nenjemačkih i nemadžarskih naroda, napose Čeha i južnih Slavena, koji su u austrijskoj polovici Monarhije bili podvrgnuti režimu liberala s centralističkom i germanizatorskom politikom, a u ugarskoj polovici madžarizaciji. U Hrvatskoj je, nakon izbora na kojima su, uz pritisak vlasti, pobijedili unionisti, Hrvatski sabor prihvatio Hrvatsko-ugarsku nagodbu (1868), kojom je Hrvatska očuvala autonomiju u upravnim poslovima, školstvu i sudstvu i svoj teritorij (iz kojega je bila izuzeta Rijeka) s hrvatskim kao službenim jezikom, ali je na gospodarskom i financijskom području bila podložna Ugarskoj. – God. 1870. Austro-Ugarska se nije miješala u francusko-pruski rat te je Bismarck proveo ujedinjenje Njemačke. U tim je prilikama u austrijskoj polovici Monarhije na vlast došla konzervativna Hohenwartova vlada, koja je uzalud pokušala postići sporazum s Česima (1871).

Nju su srušili liberali, koji su se oslanjali na Ugarsku i na potporu nove Njemačke. Istodobno se stabilizirao dualizam s njemačkom prevlašću u zapadnoj i madžarskom u istočnoj polovici Monarhije. U vanjskoj politici Austro-Ugarska je napustila protuprusku politiku i svoje vanjskopolitičke planove usmjerila prema Balkanu. Iskoristivši prilike nastale bosansko-hercegovačkim ustankom (1875–78), ona je na Berlinskom kongresu stekla pravo na okupaciju Bosnu i Hercegovinu. U vanjskoj politici oslanjala se na Njemačku, s kojom je 1879. sklopila ugovor o savezu, koji se pristupom Italije 1882. pretvorio u Trojni savez. U to je doba i Kneževina Srbija, pod vladarskom dinastijom Obrenovića, bila podložna vanjskoj politici Austro-Ugarske.

Do promjene je došlo pošto su 1903. na vlast u Srbiji došli Karađorđevići, koji su započeli tajnu političku djelatnost u Bosni i Hercegovini. Ostvarivanje njemačkog utjecaja s pomoću Austro-Ugarske na cijelome Balkanu poznato je kao politika prodora na istok (→ drang nach osten), koja je u Hrvatskoj i Dalmaciji potaknula zbližavanje hrvatskih i srpskih oporbenih stranaka na temelju programa koji je u početku predviđao suradnju s madžarskim pokretom za neovisnost te suradnju s Italijom protiv austro-njemačkih nastojanja (1905). Ubrzo se pokazalo da suradnja madžarske Stranke neovisnosti s Hrvatsko-srpskom koalicijom nije moguća. Austrougarska aneksija Bosne i Hercegovine (1908) i miješanje Austro-Ugarske za balkanskih ratova u balkanska pitanja zaoštrili su njezine odnose sa Srbijom, a atentat na prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu 28. VI. 1914. postao je Beču povod za objavu rata Srbiji, čime je počeo I. svjetski rat.

Tijekom rata ojačali su u Monarhiji pokreti slavenskih naroda za oslobođenje i stvaranje vlastitih država. Politički predstavnici Čeha, Slovaka, Poljaka, Hrvata, Srba i Slovenaca, koji su izbjegli tijekom rata iz Austro-Ugarske, sve su više djelovali u političkim krugovima Antante i radili na priznavanju njihova prava na stvaranje država. Obećanje cara Karla I. od 15. X. 1918. da će Austriju pretvoriti »u savez slobodnih naroda« nije više moglo spasiti Monarhiju. U jesen 1918. Austro-Ugarska je doživjela slom.

Češke zemlje i Poljska, koja je pripojila Galiciju, proglašene su republikama 28. X; u Zagrebu je Hrvatski sabor 29. X. proglasio odcjepljenje hrvatskih zemalja i njihovo ujedinjenje s ostalim južnoslavenskim zemljama na teritoriju Austro-Ugarske u Državu SHS, koja je 1. XII. 1918. sa Srbijom i Crnom Gorom stvorila Kraljevinu SHS. Ugarska vlada proglasila je 3. XI. 1918. odcjepljenje od Austrije (tog su dana Austrija i Ugarska zasebno potpisale primirje sa silama Antante), a 30. X. neovisnost Madžarske.

Slovačko narodno vijeće izjasnilo se za ujedinjenje s Česima u čehoslovačkoj državi. Car Karlo je abdicirao 11. XI. 1918. i sutradan napustio zemlju. Tako su dijelovi teritorija bivše Austro-Ugarske uključeni u novonastale države (Čehoslovačka, Austrija, Madžarska, te Država Slovenaca, Hrvata i Srba, koja je ušla u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca), obnovljene države (Poljska) ili već postojeće države (Rumunjska, Italija), navodi enciklopedija. PSD

---

[jcfields] => Array ( ) [event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
/Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock /Shutterstock Hrvatska enciklopedija
/Shutterstock

Veliko carstvo

/Shutterstock

Novac u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock

Muzej voštanih figura - mladi Franz Joseph I

/Shutterstock

Majka i kćer u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock

Poštanska marka u Austro-Ugarskoj

/Shutterstock

Novčići

/Shutterstock

Mladi pjevači iz doba Austro-Ugarske

/Shutterstock

Uhićenje Gavrila Principa

/Shutterstock

Vojska u vrijeme Austro-Ugarske

Hrvatska enciklopedija

Austro-Ugarska je bila konglomerat različitih naroda. Po statistici iz 1910., sastavljenoj u interesu Nijemaca i Madžara kao vladajućih nacija, na temelju tzv. jezika ophođenja (Umgangssprache), a ne materinskoga, sastav pučanstva izgledao je kao u gronjoj tablici.  Nijemci i Madžari bili su u znatnoj manjini (42,9%) prema slavenskoj većini (47,8%); preostalih 9,3% tvorili su pripadnici drugih naroda (Rumunji, Talijani, Židovi i dr.).

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/s-mora-i-kraja/je-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku-1234885 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=d7f76fb0547502bd9dce6207b54007688cd71cba [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Jesu+li+se+Dalmacija+i+Hrvatska+razvijale+ili+nazadovale+u+Austro-Ugarskoj%3F+Svi+pri%C4%8Daju+o+sre%C4%91enim+zemlji%C5%A1nim+knjigama%2C+cestama%2C+ali+malo+tko+vidi+%C5%A1iru+sliku...&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fdalmacija%2Fs-mora-i-kraja%2Fje-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku-1234885 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fdalmacija%2Fs-mora-i-kraja%2Fje-li-se-hrvatska-razvijala-ili-nazadovala-u-austro-ugarskoj-svi-pricaju-o-sredenim-zemljisnim-knjigama-cestama-ali-malo-tko-vidi-siru-sliku-1234885 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => POVIJESNA PRIČA [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [3] => stdClass Object ( [id] => 61 [name] => Contains Infographic [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 4 [alias] => contains_infographic ) [4] => stdClass Object ( [id] => 62 [name] => Without ads [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 5 [alias] => Withoutads ) [5] => stdClass Object ( [id] => 63 [name] => Photo gallery [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 6 [alias] => Photo_gallery ) [6] => stdClass Object ( [id] => 64 [name] => Promo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 7 [alias] => promo ) [8] => stdClass Object ( [id] => 67 [name] => Contains video [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 9 [alias] => contains_video ) [9] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) [10] => stdClass Object ( [id] => 69 [name] => Exclude comments [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 11 [alias] => exclude_comments ) [11] => stdClass Object ( [id] => 70 [name] => Open link in new window [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 12 [alias] => open_link_in_new_window ) [12] => stdClass Object ( [id] => 71 [name] => Horizontal crop of the main photo [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 13 [alias] => horizontal_crop_of_the_main_photo ) [13] => stdClass Object ( [id] => 73 [name] => No-index [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 15 [alias] => no_index ) [14] => stdClass Object ( [id] => 74 [name] => No-cache [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 16 [alias] => no_cache ) [15] => stdClass Object ( [id] => 77 [name] => Don't show on the front page [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 17 [alias] => dont_show_on_the_front_page ) [16] => stdClass Object ( [id] => 78 [name] => Related on bottom [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 18 [alias] => related_on_bottom ) [17] => stdClass Object ( [id] => 79 [name] => Live button [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 19 [alias] => live_button ) [26] => stdClass Object ( [id] => 87 [name] => Instant articles [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 28 [alias] => instant_articles ) [27] => stdClass Object ( [id] => 91 [name] => S preporučuje [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 29 [alias] => s_preporucuje ) [28] => stdClass Object ( [id] => 92 [name] => S voli [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 30 [alias] => s_voli ) [29] => stdClass Object ( [id] => 93 [name] => Layout with three photos [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 31 [alias] => layout_with_three_photos ) [30] => stdClass Object ( [id] => 94 [name] => Gallery in the article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 32 [alias] => gallery_in_the_article ) [31] => stdClass Object ( [id] => 95 [name] => Required views [value] => 0 [type] => textfield [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 33 [alias] => required_views ) [32] => stdClass Object ( [id] => 96 [name] => FullHD image [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 34 [alias] => fullhd_image ) [33] => stdClass Object ( [id] => 97 [name] => City Select [value] => (0) [type] => select [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 35 [alias] => CitySelect ) [34] => stdClass Object ( [id] => 98 [name] => Paid Article [value] => OFF [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 36 [alias] => paid_article ) )
StoryEditorOCM
S mora i krajaPOVIJESNA PRIČA

Jesu li se Dalmacija i Hrvatska razvijale ili nazadovale u Austro-Ugarskoj? Svi pričaju o sređenim zemljišnim knjigama, cestama, ali malo tko vidi širu sliku...

Piše Dinko Jakić/HAK
23. listopada 2022. - 19:34

Strani vladari nešto su nam donijeli, ali, čini se, još više toga odnijeli. Međutim, i toga što su nam donijeli, a tu prvenstveno mislimo na uređeni sustav zemljišnih knjiga te ceste i željeznice, ne bi bilo da prvenstveno njima nije služilo na korist. Ali tako je kroz povijest bilo gotovo uvijek i svugdje sa svim osvajačima, piše HAK Revija, te nastavljaju:

Iz razgovora s našim sugovornicima vidi se da je tempo razvoja hrvatskoga gospodarstva tijekom 19. stoljeća u najbolju ruku bio prepun ograničenja. Definitivno se moglo brže, više i jače, no Beč i Budimpešta u rukama su držali vlastiti metar. Uostalom, to pokazuju i brojke, koje su nas stavile na začelje razvijenih regija u Austro-Ugarskoj.

Kako se razvijala politika hrvatske...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. svibanj 2024 17:26