Projekt aglomeracije u Metkoviću, odnosno izgradnja kanalizacije na užem gradskom području, koji traje već tri godine negdje je zapeo.
Ulice su razrovane i pune rupa, više se iskopa i započne novih radova negoli se dovrši postojećih. Ovakvom dinamikom radova nije zadovoljna gradska oporba predvođena strankom Most, koja je podnijela predsjedniku Gradskog vijeća prijedlog za neodgodivu, u poslovničkom roku od 15 dana, tematsku sjednicu Gradskog vijeća s jednom točkom dnevnog reda, “Projekt -Razvoj vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković - izvedba i završetak radova”.
U istom prijedlogu nude i zaključke koji glase: Nalaže se gradonačelniku i službama Grada da se aktivnije uključe u projekt “Razvoj vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković” kako bi se što prije završio.
Obvezuje se gradonačelnika da izradi prijedlog i u budućim proračunima planira sredstva za sufinanciranje priključaka građanima Metkovića. Obvezuje se gradonačelnika i da izradi odluke kojima bi se spriječilo povećanje cijene vodoopskrbe i odvodnje.
Projekt “Razvoj vodokomunalne infrastrukture aglomeracije Metković” najveći je projekt u povijesti grada Metkovića. Projektom je planirana izgradnja odvodnje i pročišćavanja fekalnih voda te izmjena gotovo cijele vodoopskrbne mreže.
Još od 2011. građani Metkovića plaćanjem računa za vodoopskrbu izdvajaju znatna sredstva za ovaj projekt. Godine 2013. u suradnji s Hrvatskim vodama pokrenuto je planiranje i projektiranje aglomeracije. Vlada RH proglasila ga je 2017. strateškim projektom kako bi se pojednostavilo izvlaštenje i ishodovanje građevinske dozvole.
Krajem 2020. okončana je javna nabava, a za izvođača odabrana “COMSA S. A. U.”, tvrtka iz Španjolske. Dana 1. veljače 2021. potpisan je ugovor između investitora i izvođača, a 3. svibnja 2021. održana je uvodna konferencija i svečano otvoreni radovi koji su zapravo započeli tek krajem lipnja.
Rok izgradnje i puštanja u rad Projekta je 36 mjeseci. Od dana potpisivanja ugovora s izvođačem prošla su 43 mjeseca, a od svečanog otvaranja radova 40 mjeseci. Znamo li, približno, rokove završetka izgradnje i puštanja u rad projekta - pitaju se gradski vijećnici Nikica Hajvaz, Josip Talajić, Ivana Mostarac, Zoran Kozina te Mario Galov u obrazloženju zahtjeva za hitno sazivanje sjednice Gradskog vijeća.
Građani Metkovića nagledali su se svega već više od tri godine. Bilo je tu podizvođača za koje je i laiku bilo vidljivo da nemaju nikakvog iskustva ni s radnim strojevima ni s radovima koje treba izvesti.
Što reći o činjenici kako dvije godine nisu asfaltirane ulice u kojima su cijevi i šahtovi postavljeni, sve pregledano i spremno za asfaltiranje?
Često se događalo da zatvaranje ulica nije bilo koordinirano te je građanima bila otežano i onemogućeno kretanje. Većina je podizvođača, nakon što su položene cijevi i šahtovi, ostavljala gradilišta u takvom stanju da su ulice izgledale kao nakon velikih bujičnih poplava.
Tamo gdje su završeni radovi i postavljen završni sloj asfalta, problem su šahtovi. Ovdje moramo postaviti pitanje i o početku radova u Ulici kralja Zvonimira. Je li se čekao početak nastave u OŠ Stjepana Radića, Gimnaziji Metković i SŠ Metković kako bi prometni kolaps bio što veći, naglašavaju oporbeni vijećnici.
- Očita je činjenica da nismo imali sreće s odabirom izvođača. Tko je god obilazio druge gradove u kojima se rade slični projekti, mogao se uvjeriti da se tamo radi brže i kvalitetnije nego u našem Metkoviću.
Činjenica je i da se naš gradonačelnik i gradske službe skrivaju i ponašaju kao da se Projekt odvija u nekom drugom gradu. Sva je odgovornost na “Metković d.o.o.” kao investitoru, ali podsjećamo da je gradonačelnik Skupština Društva te ima mogućnost uključiti se u poslovne odluke Društva. Također, Grad sudjeluje s 800 tisuća eura u samoj financijskoj konstrukciji.
Bilo bi vrlo loše da se izvođač povuče iz radova i okončanje projekta prolongira za nepoznato vrijeme, zato pozivamo gradonačelnika da se aktivnije uključi u završetak projekta - ističu vijećnici.
Kao satisfakciju za sve pretrpljeno tijekom gradnje, vijećnici Mosta predlažu da se donesu odluke kojima bi Grad Metković u potpunosti financirao svaki obiteljski priključak te dugoročno riješio i odvodnju za one obiteljske kuće koje nisu mogle biti obuhvaćene projektom aglomeracije.
Dok se projekt planirao, kalkuliralo se da bi, po završetku, naknada za razvoj i izgradnju (0,64 eura po kubiku utrošene vode) bila pretvorena u cijenu odvodnje te bi povećanje računa za vodoopskrbu i odvodnju bilo samo za iznos PDV-a (0,08 eura).
Tražimo od gradonačelnika da se već sada izjasni o cijeni vodoopskrbe i odvodnje te da moguće veće poskupljenje od ovih 0,08 eura po kubiku utrošene vode ide na teret grada, a ne građana, rezolutni su oporbeni vijećnici.