StoryEditorOCM
S mora i krajaZLOČIN JOŠ BEZ KAZNE

I ćelave ibise ubijaju, zar ne? Popularnu Gipsy neki monstrum zatukao je kod Opuzena prije 20 mjeseci. Nije se bojala...

Piše Stanislav Soldo
14. studenog 2024. - 17:16

Iako je od stradavanja ćelavog ibisa, popularne Gipsy kod Opuzena, prošlo čak dvadeset mjeseci, još nitko nije odgovarao za njezino usmrćivanje.

Udruga Biom objavila je da ova zaštićena ptica nije stradala od moždanog udara već je udarena nekim predmetom u glavu. Podsjetimo, Gipsy, jedinka u Europi izumrle vrste ćelavog ibisa (Geroniticus eremita) stradala je nasilno na delti Neretve 5. ožujka 2023. godine.

Prema mišljenju Hrvatskog veterinarskog instituta, nadležne institucije koja je provela obdukciju, “najvjerojatnije je uginula uslijed traumatske ozljede mozga koja je nastala tupom traumom zatiljnog dijela glave”.

Dakle, ptica je najvjerojatnije udarena nekim predmetom u glavu, osim ako nije bila otrovana, zbog čega je mogla biti dezorijentirana i sudariti se s nekom preprekom.

image

Ne boje se ljudi

Matija Djanješić/Cropix

U svom nalazu Hrvatski veterinarski institut je napomenuo kako se ne može isključiti ni trovanje životinje. Gipsy se nije bojala ljudi te joj se bez problema moglo prići na malu udaljenost. O tome svjedoče i fotografije s Biomovih društvenih mreža koje su slali građani Nerežišća, Komina i Opuzena.

Podsjetimo, Kazneni zakon Republike Hrvatske u članku 200. koji se odnosi na uništavanje zaštićenih prirodnih vrijednosti, izričito navodi: “Tko protivno propisima usmrti, uništi, posjeduje, hvata ili uzima jedinku zaštićene svojte životinja, biljaka ili gljiva ili drugu zaštićenu prirodnu vrijednost, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.”

Nadalje, tko takvo nedjelo počini prema strogo zaštićenoj divljoj vrsti, prijeti mu kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Posljednji slučaj stradavanja dva ćelava ibisa dogodio se kod Senja gdje su stradali od strujnog udara. Naime, skupina od 12 ćelavih ibisa iz programa reintrodukcije koji provodi austrijska organizacija Waldrip team preletjela je kroz Hrvatsku u razdoblju od 28. listopada do 30. listopada.

image

Najviše stradavaju na strujnim stupovima. Nijemci su jedini uspješno riješili taj problem

Matija Djanješić/Cropix

Prvo utočište ćelavi ibisi su našli kod Bjelovara. Drugu noć su otišli na spavanje iznad Senja i tamo su dvije mlade ptice iz te skupine – Sitara i Brie – sjele na stup srednjenaponske mreže i stradale od strujnog udara, priopćila je udruga Biom.

Izvršni direktor organizacije Waldrappteam Conservation & Research dr. Johannes Fritz kaže da je od 2014. - 2023., čak 44 posto gubitaka sjevernog ćelavog ibisa prouzročio strujni udar.

Smrt se događa u svim zemljama u kojima su ptice prisutne, s izuzetkom Njemačke. Tamo su stupovi osigurani zakonom. U Njemačkoj ne gubimo nijednu pticu, unatoč činjenici da su često prisutne. To jasno pokazuje učinkovitost sigurnosnih mjera kada se provode u cijeloj zemlji, kazao je Fritz.

image

U zakonu sve piše, kazne su stroge i što s tim?

Matija Djanješić/Cropix

Ova je vrsta ptice izumrla u Hrvatskoj još u 18. stoljeću, a posljednje su se jedinke gnijezdile u Istri. Početkom 21. stoljeća svjetska populacija ćelavog ibisa svela se na svega 200-250 jedinki, koje su opstale na području sjeverne Afrike i Bliskog istoka.

Ibis se ponovno pojavio u Hrvatskoj posljednjih godina zahvaljujući projektu LIFE Northern Bald Ibis, kojim se provodi reintrodukcija ove vrste u Njemačkoj i Austriji gdje se u umjetno stvorenim kolonijama gnijezdi oko 140 jedinki.

Ćelavi ibisi iz ovog programa reintrodukcije prezimljavaju u Italiji, a neke jedinke pokušavaju prezimiti i na istočnoj obali Jadrana, nažalost pri tome ih većina strada, priopćili su iz udruge Biom. 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. prosinac 2024 07:53