Blago Viteškog alkarskog društva od gotovo pola tone zlata i srebra koje je dočekalo raspad Jugoslavije u Beogradu vraća se u Sinj. Delegacija Viteškog alkarskog društva u kojoj su bili predsjednik dr. Stipe Jukić, dopredsjednik Dinko Bošnjak, tajnik Ante Delić i Ante Boko, prije 20-ak godina jedan od nositelja kovanja alkarskih zlatnika i srebrnjaka, te Davor Jurlina, predstavnik Societe Gelenerale Splitske banke koja je za VAD obavila pravne i stručno-teničke poslove u ponedjeljak prije podne u Narodnoj banci Srbije, preuzela je 1.487 zlatnika kupne težine 10,639 kilograma i još 80 grama sirovog zlata i 21.902 srebrnjaka čija je ukupna težina 374,54 kg i još 79,75 kg sirovog srebra.
U trezoru Narodne banke Srbije alkarsko zlato i srebro je uz osiguranje pripadnika srpske specijalne policije ukrcano u bančin blindirani kombi. Uz policijsku pratnju kombi s alkarskim blagom krenuo je do graničnog prijelaza Bajakovo.
Tu ga je dočekao blindirani kombi Splitske banke kojega su osiguravali hrvatski policajci. Pretovar zlata i srebra iz kombija Narodne banke srbije u kombi Splitske banke na Bajakovu je obavljen na prostoru “ničije zemlje”. Poslije obavljenog pretovara splitski kombi s blagom krenuo je prema Sinju.
Podsjetimo, bivša Savezna vlada odobrila je 1985. godine VAD-u kovanje prigodnog zlatnog i srebrnog novca u povodu 270. Sinjske alke. Na osnovu umjetničkog rješenja akademskog kipara Stipe Sikirice, koje je obuhvaćalo alkarske motive, u Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca tadašnje Narodne banke Jugoslavije izradili su tri zlatnika, težine 5, 8 i 14 grama i nominalne vrijednosti 10.000, 20.000 i 40.000 dinara, te tri srebrnjaka težine 6, 14 i 26 grama i nominalne vrijednosti, tisuću dvije i tri tisuće dinara. Prigodni zlatni i srebrni novac promoviran je u Sinju 8. kolovoza 1988. godine.
Za kovanje zlatnika i srebrnjaka VAD kupilo je i dostavilo Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca na Topčideru 82 kg zlata i 1.000 kg srebra. Do 14. prosinca 1989. godine, kada je posljednja pošiljka iskovanih dukata upućena u Sinj, utrošeno je 71,281 kg zlata i 545,71 kg srebra. Zbog raspada bivše zajedničke države i svega što se događalo prekinute su veze alkara i kovnice i nije se znalo kakva je sudbina zaostalog alkarskog blaga
.
Alkari, međutim, na tu svoju vrijednu imovinu nisu zaboravili niti su je se odrekli. Prije godinu dana osnovali su posebno povjerenstvo za povratak zlata i srebra iz Beograda. Tada se saznalo da je Narodna banka Jugoslavije 10. prosinca 1996. godine od Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca na Topčideru preuzela svo alkarsko zlato i srebro i smjestila ga u svoj trezor u “zatvorenu ostavu broj 1206”.
U korektnoj komunikaciji s VAD-om iz Narodne banke Srbije, koja je preuzela prava i obveze Narodne banke Jugoslavije, potvrdili su da se kod njih nalaze traženi zlatnici i srebrnjaci i neupotrebljeno zlato i srebro.
-Viteško alkarsko društvo platilo je Narodnoj banci Srbiji dogovoreni iznos za uslugu kovanja zlatnika i srebrnjaka koje smo danas preuzeli i vozimo u Sinj. Znali smo da se ovo jednom moralo dogoditi, ovako završiti. Bez obzira na sve pobijedila je ljudska komponenta, izjavio nam je u Beogradu dr. Stipe Jukić, zadovoljan što je sa suradnicima alkarsko blago iz glavnog grada Srbije povezao prema sinju.